تور
استان گیلانایرانگردیفومن

قلعه رودخان فومن

در این مطلب از وب سایت گردشگری دوباره سفر شما را با قلعه رودخان فومن واقع در استان گیلان آشنا می کنیم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

قلعه رودخان فومن یکی از بزرگترین قلعه های آجری ایران می باشد که مدتی میزبان میرزاکوچک خان جنگلی بوده است. برای رفتن به قلعه زیبای رودخان باید از وسط جنگلی زیبا و رودخانه ای بی نظیر عبور کنید. این منطقه به قدری زیباست که هر گردشگری را به خود جذب می کند.

قلعه رودخان

آشنایی با قلعه رودخان فومن

در ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن و در میان درختان سر به فلک کشیده قلعه رودخان واقع است. برای رفتن به این مکان زیبا باید 1000پله تراشیده و زیبا را طی کنید تا به قلعه برسید. قلعه رودخان در سال 1354 در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده است. در سال 1830 میلادی پژوهشگر لهستانی به نام آلکساندر شودزکوخچکو برای اولین بار قلعه رودخان را کشف کرد.

تاریخچه قلعه رودخان

گیلان در زمان های قدیم به دو منطقه بی یه پس یا گیلان غربی و بی یه پیش تقسیم شده بودو فومن هم تا سالها مرگز گیلان غربی بوده است و همین امر باعث شد تا قلعه مستحکمی برای دفاع از آن منطقه ساخته شود. در زمان حمله اعراب به ایران و در زمان ساسانیان قلعه رودخان ساخته شد، در دوران سلجوقیان نیز مرمت شد. قلعه رودخان در مکانی مناسب و با استفاده از مصالح مقاوم و اشکال هندسی متنوع ساخته شده است. در این قلعه میلیون ها قطعه سنگ با ابعاد متفاوت و در طبقات بالایی برج ها پوشش سقف ها کف ها نیز آجر بکار رقته است. در قسمت درب ها، پوشش داخلی سقف طبقات اول، برج ها و واحدهای مسکونی و پنجره ها چوب به کار رفته است. به خاطر رطوبت بالای هوا در این منطقه از ملات گچ، ساروج، آهک و خاکستر استفاده شده است.

رودخان

دلیل نام گذاری قلعه رودخان

قلعه رودخان در کنار رودخانه دژ رودگان یا روگان واقع است که در گذر زمان به قلعه رودخان تغییر یافته است. رودخان مخفف کلمه رودخانه می باشد و قلعه رودخان به معنی قلعه ای در نزدیکی رودخانه است. در زبان تالشی به این قلعه قله رخون هم گفته می شود، که در واقع این هم تغییر یافته قلعه رودخان است. اسامی دیگر هم این قلعه دارد که عبارتند از: هزار پله، حسامی، سکسار، سگسار و سگسال.

تفریحات قلعه رودخان

بازدید از قلعه رودخان فقط برای تماشای بنا نیست، شما می توانید از تفریحات دیگری هم که وجود دارد لذت ببرید. بعد از رسیدن به پارکینگ باید بقیه راه را پیاده بروید. در اول راه باید از گذر گاه سنگ فرشی عبور کنید و در دو طرف شما مغازه‌های سوغاتی و رستوران های محلی زیبایی را می بینید که با بوی غذاهای محلی شما را به سمت خود می کشانند. همچنین می توانید در آتلیه عکاسی، عکس های یادگاری بگیرید. از این قسمت به بعد مسیر سخت 1000 پله ای شروع می شود که باید به سمت بالا بروید.

قلعه رودخان

بخش های مختلف قلعه رودخان فومن

ورودی قلعه

برای ورود به قلعه باید از دروازه اصلی وارد شوید. در دو طرف دروازه ورودی، دو سکو وجود دارد که محلی برای استراحت است. پس از عبور از این راهرو و پشت سر گذاشتن چند تا پله سنگی به سمت پشت بام بالای دروازه می رسید و می توانید به داخل برج‌های دروازه بروید.

برج ها

در دو سمت دروازه، برج های بزرگی وجود دارد. از بیرون برج ها به شکل استوانه است، اما اتاق های هشت ضلعی درون آنها به چشم می خورد. اندازه و شکل برج ها با هم متفاوت است، اما قسمت داخلی آن ها یکسان است. همه برج ها دارای سقف و اجاق و دودکش می باشند.

شاه نشین

مهمترین بنای قلعه، شاه نشین می باشد که بر بلندترین نقطه قلع است. این بنا شکلی متفاوت دارد. قلعه دارای دو بخش پایینی و بالایی و یک تراس می باشد. از تراس می توانید فضای دور تا دور خود را ببینیدو لذت ببرید.

آب انبار

در قسمت گود تر آب انبار وجود داردکه در قدیم آب مورد نیاز قلعه را تامین می کرده است. بعد از زلزله ویرانگر گیلان دیگر آبب به آب  انبار نمی آمد تا سالها بعد مرمت شد و امروزه آب مورد نیاز قلعه و بازدیدکنندگان تامین می شود.

قلعه رودخان

 امکانات قلعه رودخان

قبل از پله ها: رستوران، فروشگاه صنایع دستی، سرویس بهداشتی، نمازخانه و عکاسخانه می باشد و در محوطه قلعه نیز آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و نماز خانه وجود دارد.

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان

بهترین زمان بازدید از قلعه رودخان فصل های بهار و تابستان می باشد که طبیعت زیبایی دارد.

 راه دسترسی به قلعه رودخان فومن

ابتدا وارد شهر فومن شوید و از آنجا به مسیر جاده قلعه رودخان وارد شوید. پس از عبور از روستاهای گشت، کرد محله، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام، سعید آباد به روستای قلعه رودخان خواهید رسید.بعد به راهتون ادامه دهید تا پس از عبور از حیدر آلات به پارکینگ برسید. بعد از این راه باید پیاده بروید تا به پله ها برسید و از آنجا به بالا بروید.

قلعه رودخان فومن

ساعت ورود به قلعه رودخان

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 17:30 عصر

آدرس: ایران- استان گیلان- 20 کیلومتری جنوب غربی فومن- بالای روستای رودخان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا