تور

اجاره خودرو در دبی
استان فارسایرانگردیشیراز

حافظیه شیراز

حافظ شیرازی یکی از شاعران به‌نام و معروف ایران بوده و از این عارف آثار و اشعار ماندگار بسیاری برجای مانده است. همان‌طور‌که می‌دانید شیراز دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی است و یکی از بهترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های آن حافظیه شیراز نام دارد. آرامگاه حافظ در بین باغ بسیار باصفا و زیبایی قرار گرفته؛ به‌طوری‌که باغ توسط یک ایوان به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌گردد. فضای باغ با حوض‌ها و نهرهای زیبا و همچنین فضای سبز آراسته شده و در نهایت محیط بسیار دلنشینی را برای مسافران ایجاد کرده است. زیباترین شکل حافظیه شیراز فصل بهار است؛ چراکه در این زمان باغ با عطر و شکوفه‌های بهار نارنج مزین می‌شود. در ادامه با مجله گردشگری دوباره سفر همراه باشید تا اطلاعاتی درباره حافظیه شیراز به شما ارائه دهیم.

تاریخچه حافظ و آرامگاه او

حافظیه که به نام آرامگاه حافظ نیز شهرت دارد، مکانی است در شیراز که به افتخار شاعر بزرگ پارسی‌گو خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی ساخته شده است. هنگامی که حافظ در سال ۱۳۸۹ قمری درگذشت در باغ موسوم به موسلّا قرار داشت. این مکان از همان ابتدا محل تجمع و توجه شاعران و دوست‌داران ادبیات بود و پس از آن برای حافظ شیرازی آرامگاهی ساخته شد.

این مکان در دوران صفویه و زندیه و قاجار تغییراتی را تجربه کرد و به شکل فعلی خود در دوران قاجار تحت حکمرانی کریم خان زند رسید. در آن زمان یک حوض بزرگ سنگی و فضای سبز اطراف و همچنین ایوانی با طاق‌نمای بزرگ به آن افزوده شد تا به یکی از نقاط دیدنی شیراز تبدیل شود. همچنین در طول قرن بیستم بخصوص در دوره پهلوی حافظیه دستخوش تغییرات و نوسازی‌های بیشتری شد. علاوه بر این بنای فعلی که به سبک معماری پهلوی ساخته شده تلفیقی از هنر معماری ایرانی و دوران باستان است.

این مکان اکنون شامل یک باغ زیبا، برکه‌، ایوان‌ها و غرفه‌های شعر و ادبیات است و محلی برای بزرگداشت حافظ و آثار محسوب می شود. حافظیه جایی نه فقط برای احترام و یادبود یک شاعر، بلکه محلی برای الهام و تجربه فرهنگ و ادبیات غنی ایران است. این مکان هم اکنون به یکی از مهم‌ترین نقاط توریستی شیراز تبدیل شده است و مردم برای قرائت فال حافظ و گذراندن اوقاتی خوش و در آرامش به آنجا می‌روند.

حافظیه شیراز

معرفی و معماری حافظیه شیراز

اگر قصدتان سفر به شهر زیبای شیراز است حتما بازدید از آرامگاه حافظ را در لیست خودتان داشته باشید. همچنین در اطراف باغ حافظیه مکان‌های دیدنی متعددی وجود دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به: مسجد نصیرالملک، دروازه قرآن و آرامگاه سعدی اشاره کرد. در واقع معماری حافظیه شیرازی به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی و تاریخی شهر شیراز بسیار زیبا و منحصر به فرد است.

این بنای زیبا با الهام از معماری ایرانی قدیمی و استفاده از عناصر هنری معماری ایرانی ساخته شده است. حافظیه شیراز دارای یک دروازه ورودی زیبا و بزرگ بوده که با نقوش و آرمان‌های سنتی ایرانی تزئین شده است. در داخل حافظیه، حیاط‌های بزرگ و زیبا با باغ‌های پرورش داده شده و چشم‌اندازهای طبیعی فوق‌العاده‌ای وجود دارند.

ساختمان‌های دیگر حافظیه شامل اتاق‌های مخصوص برگزاری مراسم و جشن‌ها، کتابخانه، موزه و آرامگاه حافظ هستند. همچنین سقف‌ها و دیوارهای حافظیه با کاشی‌های زیبا، نقوش هندسی و شعر حافظ آراسته شده‌اند و این معماری زیبا و متنوع با استفاده از رنگ‌های زنده و متناسب با فرهنگ ایرانی احساس آرامش و زیبایی را به بازدیدکنندگان القاء می‌کند.

بخش های مختلف آرامگاه حافظ

حافظیه، مکانی است که به چندین بخش اصلی تقسیم می‌شود و هر کدام ارزش‌های فرهنگی و تاریخی خاص خود را دارند. برخی از بخش‌های مهم حافظیه عبارتند از:

آرامگاه حافظ

این بخش شامل آرامگاه و قبر حافظ شاعر بزرگ ایرانی بوده و آرامگاه حافظ با معماری زیبا و آرامش بخش محل پرستش و زیارت برای اهالی شیراز و گردشگران است.

باغ حافظ

این باغ زیبا و سرسبز در اطراف آرامگاه حافظ قرار دارد و محلی برای پیاده‌روی، استراحت و لذت‌بردن از فضای طبیعی است.

باغ حافظ

موزه حافظ

این موزه در داخل حافظیه قرار دارد و مجموعه‌ای از نسخ خطی شعرهای حافظ، نقوش دست‌نوشت حافظ و اشیاء تاریخی مربوط به او را به نمایش می‌گذارد.

آب‌انبار حافظ

این ساختمان با معماری منحصر به فرد خود به عنوان یک آب‌انبار سنتی در زمان حکومت قاجار شناخته می‌شود و اکنون به عنوان یک موزه تاریخی و فرهنگی در حافظیه خدمت می‌کند.

سالن آینه‌ای حافظ

این سالن با دیوارهای آینه‌ای زیبا و نقوش هندسی، جلوه‌ای خاص به حافظیه می‌بخشد و مکانی برای عکس‌العمل و عکاسی است.

هزینه بازدید از حافظیه شیراز

بازدید از آرامگاه حافظ و هزینه ورودی آن ممکن است باتوجه به شرایط و تقاضای هر زمان متغیر باشد؛ اما به طور کلی تعرفه و بازدید از بنای زیبا به شرح زیر است:

هزینه: مبلغ ورودی حافظیه شیراز برای مسافران داخلی و خارجی ممکن است متفاوت باشد. برای مسافران داخلی این مبلغ معمولاً در حدود ۱۰۰ تومان است. اما در اغلب مواقع برای کودکان و دانشجویان تخفیف قیمت وجود دارد و این مبلغ برای  مسافران خارجی نیز بیشتر است.

زمان بازدید: حافظیه شیراز عموماً از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب باز است. بهتر است قبل از بازدید از حافظیه، با مراجعه به وب‌سایت رسمی یا تماس با مرکز اطلاعات گردشگری شیراز زمان دقیق بازدید را بررسی کنید. بهتر است پیش از بازدید از حافظیه شیراز اطلاعات دقیق‌تری را در مورد هزینه‌ها و زمان بازدید از منابع رسمی یا مراجع معتبر دریافت کنید تا اطلاعات به‌روز و دقیق را در اختیار داشته باشید.

جاذبه‌های دیدنی اطراف حافظیه شیراز

حافظیه شیراز به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی مهم در شهر شیراز شناخته شده است. همچنین اطراف حافظیه نیز جاذبه‌های دیدنی و گردشگری دیگری وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها بازدید کنید. برخی از جاذبه‌های اطراف حافظیه شیراز عبارتند از:

باغ ارم

باغ تاریخی ارم که در نزدیکی حافظیه قرار دارد یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگران در شیراز است. این باغ دارای بناهای تاریخی فضای سبز و چشم‌انداز زیبایی است.

باغ ارم

مسجد نصیرالملک

مسجدنصیرالملک بنایی تاریخی که در نزدیکی حافظیه واقع شده یکی از زیباترین مساجد شیراز است و با معماری خاص و زیبای خود مورد توجه گردشگران قرار دارد.

مسجد نصیرالملک

باغ افتابگردان

باغ زیبای افتابگردان که در نزدیکی حافظیه واقع شده فضای سبز و آرامش بخشی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

باغ افتابگردان

موزه قصر کارون

این موزه تاریخی که در نزدیکی حافظیه قرار دارد به نمایش گذاری اشیاء تاریخی و فرهنگی ایران اختصاص داده شده است.

موزه قصر کارون

خانه قدوس

خانه تاریخی قدوس که در نزدیکی حافظیه واقع شده یک معماری زیبا و سنتی را به نمایش می‌گذارد.

روش های دسترسی به حافظیه شیراز

برای رفتن به حافظیه شیراز می‌توانید از راه‌های مختلف استفاده کنید که در اینجا چند مسیر معمول برای دسترسی به حافظیه شیراز ذکر شده است:

از طریق وسایل نقلیه عمومی: می‌توانید از اتوبوس‌ها و تاکسی‌های شهری استفاده کنید تا به نزدیکی حافظیه برسید. از طرف دیگر می‌توانید از خدمات اپلیکیشن‌های تاکسی برای رسیدن به مقصد استفاده کنید.

با استفاده از خودرو شخصی: در صورت داشتن خودرو شخصی می‌توانید از طریق نقشه‌های مسیریابی گوگل برای رسیدن به حافظیه استفاده کنید.

پیاده روی: اگر در نزدیکی حافظیه قرار دارید می‌توانید با پیاده روی به آنجا بروید. این روش مناسب برای کسانی است که دوست دارند در شهر پیاده روی کنند و آن را بشناسند.

اجاره دوچرخه: در شیراز ممکن است بتوانید دوچرخه اجاره کنید و با دوچرخه به حافظیه بروید، این روش همچنین یک گزینه سبک و سرگرم‌کننده برای دسترسی به مقصد است. با استفاده از هر یک از این روش‌ها می‌توانید به راحتی به حافظیه شیراز بروید و لذت گردش در این منطقه تاریخی و فرهنگی را تجربه کنید.

مسیر دسترسی به آرامگاه حافظ

حافظیه یا مزار حافظ در شیراز و در محله معروف به “خواجه ربیع” واقع شده است و آدرس دقیق حافظیه به صورت زیر است:

  • مزار حافظ
  • خیابان حافظ
  • شیراز، ایران

برای رفتن به حافظیه می‌توانید از نقشه‌های مسیریابی گوگل یا اپلیکیشن‌های مشابه استفاده کنید تا به طور دقیق و سریع به این مکان تاریخی برسید. همچنین معمولاً افراد محلی و راهنمایان گردشگری نیز می‌توانند شما را به حافظیه هدایت کنند.

بهترین زمان بازدید از حافظیه شیراز

بهترین زمان برای رفتن به حافظیه در شیراز به طور کلی در فصل بهار و پاییز است. در این دو فصل آب و هوا معمولاً خنک و مطبوع است و شهر زیبای شیراز با گل‌ها زیباترین حالت خود را به نمایش می‌گذارد. همچنین به عنوان یک مکان مقدس حافظیه ممکن است در روزهای تعطیل و جشن‌های مذهبی و ملی ایران مانند نوروز یا روز تاسوعا و عاشورا بسیار شلوغ باشد. بنابراین، اگر دوست دارید از آرامش این مکان لذت ببرید بهتر است در روزهای عادی و زمان‌هایی که شلوغی کمتر است به حافظیه سفر کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم آرامگاه شیراز را به همراه جاذبه های اطراف آن معرفی کنیم تا سفر بهتری را تجربه کنید. در واقع شیراز دارای مکان های گردشگری و تاریخی فراوانی است و همواره انتخاب بسیاری از بازدیدکنندگان است. شما نیز می توانید با سفر به شیراز و بازدید از حافظیه شیراز اوقات خوشی را برای خودتان رقم بزنید.

مقالات بیشتری بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا