تور

اجاره خودرو در دبی
جهانگردیمصر

مجسمه ابوالهول

بشر در طول تاریخ دست به شگفتی‌هایی زده است که امروزه انسان‌ها از درک آن عاجز هستند. مجسمه ابوالهول یکی از شگفت‌انگیزترین و قدیمی‌ترین مجسمه‌هایی است که رازهای زیادی با خود دارد. همین امر موجب شده هزاران گردشگر سالیانه برای بازدید از آن راهی کشور مصر شوند. این مجسمه از عجایب هفت‌گانه به شمار می‌رود و یکی از باشکوه‌ترین تندیس‌های ساخت دست بشر است. در مجله گردشگری دوباره سفر با ویژگی‌های مجسمه بیشتر آشنا می‌شوید.

معرفی مجسمه ابوالهول

از قدیمی‌ترین تندیس‌های دنیا می‌توان مجسمه ابوالهول را نام برد که به زبان فارسی مجسمه پدر ترس نیز می‌گویند. این مجسمه بر روی یک تخته‌سنگ بسیار وسیع ساخته شده و در صحرای مصر واقع شده است. ظاهر مجسمه بسیار عجیب و خیره‌کننده است. پیکر آن شبیه به شیر و سر آن شبیه به زنان مصر باستان است. همچنین به بال‌های عقاب مزین شده است. این مجسمه در مصر باستان مظهر آفتاب شناخته می‌شد و از صخره یکپارچه تشکیل شده است.

دارای ۳۰ متر ارتفاع و ۷۰ متر طول است. با توجه به نظریه پژوهشگران مجسمه ابوالهول نقاشی شده و رنگ‌دانه‌هایی بر روی آن به جا مانده است. به این تندیس شگفت‌انگیز نگهبان اهرام نیز گفته می‌شود و با تراشیدن یک سنگ بسیار بزرگ و یکپارچه ساخته شده است. در اطراف آن تندیس‌های دیگری نیز وجود دارند که طبق مطالعات مجسمه ابوالهول قدمت بیشتری از آنها دارد. هنوز کسی نمی‌داند چه کسی و با چه هدفی این مجسمه را ساخته است.

مسجمه ابوالهول

تاریخچه مجسمه ابوالهول

قدمت مجسمه به ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. این زمان متعلق به دوران حکمرانی فرعون خفرع است و به زمان سلسله چهارم حکومتی مصر باز می‌گردد. خفرع یکی از معروف‌ترین پادشاهان مصر است که نام آن به دومین هرم از اهرام ثلاثه مصر منصوب شده است. ظاهر ابوالهول بر طبق باور محققان به خوفو پدر خفرع شباهت دارد. مجسمه ابوالهول از سنگ آهک ساخته شده و با توجه به مطالعات گسترده به زبان سلطنت خفرع تعلق دارد.

در یکی از دوره‌های تاریخ به دلیل فرسایش مجسمه ابوالهول تا قسمت شانه زیر شن دفن شد و با تلاش‌های فراوان آن را از خاک بیرون آوردند. پس از آن تخته‌سنگ‌های بزرگی در پایین مجسمه قرار داده شد که بر روی آنها داستان به سلطنت رسیدن فرعون جدید حک شده است. مجسمه ابوالهول مانند بسیاری از دیگر آثار تاریخی دنیا طی سالیان دراز دچار آسیب شده است. بخش بزرگی از قسمت بینی و بدنه مجسمه از بین رفته است.

ساختار مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول اندازه بسیار بزرگی دارد و همین موجب شده یکی از ملاک‌های آن برای قرار گرفتن در عجایب هفت‌گانه به شمار رود. مجسمه ابوالهول به طور دقیق دارای ۷۳ متر ارتفاع از پنجه تا دم و ۲۲ متر تا بالای سر است. با توجه به تحقیقات تخمین زده شده حدود ۱۰۰ کارگر در عرض سه سال تلاش نموده‌اند تا توانستند مجسمه را بسازند. این مجسمه به طور کامل از سنگ آهکی جیزه تشکیل شده و آن را تراش داده‌اند. از عجیب‌ترین قسمت‌های این مجسمه می‌توان به بخش درونی آن اشاره کرد. البته مجسمه ابوالهول دارای دالان‌ها و راهروهای مخفی است و یکی از رمزآلودترین آثار تاریخی شناخته می‌شود. جالب است که هر مدرک و کتیبه‌ای که در اطراف این مجسمه یافت شده به آن اشاره‌ای نشده است.

ساختار مسجمه ابوالهول

رازهای مجسمه ابوالهول

با توجه به این که هیچ کتیبه یا مدرکی درباره زمان ساخت یا سازنده مجسمه وجود ندارد به‌عنوان یکی از رمزآلودترین ساخته‌های بشر به شمار می‌رود. درباره رازهای مجسمه ابوالهول ۳ تئوری وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • تئوری اول بیان‌کننده اطلاعات مهم و سر به مهر درون مجسمه ابوالهول است. این اطلاعات به دلیل محافظت در مقابل بربرها در مجسمه نگهداری شده‌اند.
  • تئوری دوم مربوط به پسری به نام بوریسکا است که ادعا می‌کند ساکن مریخ است و به جهت مأموریت به زمین سفر کرده است. این شخص ادعا دارد با استفاده از یک اهرم می‌تواند زیر گوش مجسمه ابوالهول را باز نموده و پرده از اسرار آن بردارد. بوریسکا پیش از این ادعاهای دیگری در زمینه ستاره‌شناسی، مریخ و کهکشان بیان نموده که توانسته سربلند بیرون بیاید.
  • در تئوری سوم بیان شده مجسمه ابوالهول اطلاعاتی را نگهداری می‌کند که متعلق به آیندگان است. وجود نشانه‌های عجیب و غریب در مجسمه این فرضیه را تا حدودی واقعی جلوه می‌دهد.

پشت گوش ابوالهول یک سنگ وجود دارد که هنوز مشخص نشده از چه چیزی محافظت می‌کند. همچنین سؤالات دیگری مانند پایان راه دالان‌ها و راهروهای کشف شده مجسمه مطرح شده است که پاسخ آنها تنها با رازگشایی مجسمه ممکن می‌شوند.

آشنایی با مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول کجا قرار دارد؟

مجسمه ابوالهول به طور دقیق در صحرای مصر، فلات جیزه، کرانه غربی رود نیل و در ۸ کیلومتری شهر قاهره قرار گرفته است. با اهرام ثلاثه مصر ۴۰۰ متر فاصله دارد. مجسمه در جهت مشرق واقع شده به همین دلیل به آن خدای خورشید می‌گویند. فلات جیزه به دلیل داشتن اهرام ثلاثه مصر و مجسمه ابوالهول بسیار معروف است و یکی از پربازدیدترین مناطق گردشگری جهان محسوب می‌شود. فلات جیزه در زمان قدیم از پوشش سرسبز و خوش آب و هوا برخوردار بود؛ اما اکنون صحرایی بی آب و علف است. همچنین وجود فسیل‌های گیاهی و جانوری کشف شده نشان از زندگی موجودات زنده و سکونت انسان‌ها در این مکان در گذشته می‌دهد.

بازدید از مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری مصر محسوب می‌شود و سالیانه هزاران گردشگر از اقصی نقاط دنیا خود را برای بازدید از این عجایب هفت‌گانه به مصر می‌رسانند. بسیاری از گردشگران قصد دارند از رمز و راز این مجسمه سر در بیاورند. ساعات اولیه روز از بهترین مواقع برای بازدید از مجسمه ابوالهول است. در این زمان تعداد بازدیدکنندگان کمتر هستند و می‌توانید با حوصله و دقت بیشتری از مجسمه دیدن کنید.

شهر جیزه انواع خدمات مانند تاکسی‌ها برای رفاه گردشگران تدارک دیده است و می‌توانند به راحتی خود را به اهرام ثلاثه و مجسمه ابوالهول برسانند. البته می‌توانید با پای پیاده خود را به این جاذبه‌ها برسانید. یکی از بهترین تجربه‌ها در سفر به فلات جیزه اسب‌سواری و شترسواری است. مصر از هوای گرم و خشک برخوردار بوده و برای همین بهترین زمان برای بازدید از مجسمه ابوالهول اواسط مهر تا اوایل اردیبهشت ماه است. برای آن که بتوانید از مجسمه و اهرام ثلاثه بازدید کنید باید بلیت تهیه نمایید.

بازدید از مجسمه ابوالهول

سفر به مصر و بازدید از مجسمه

برای سفر به مصر و بازدید از مجسمه ابوالهول نیاز به تهیه ویزای توریستی مصر است. به دلیل شکراب بودن روابط ایران و مصر امکان صدور ویزای توریستی برای ایرانیان وجود نداشت. به تازگی و با اعلام مقامات مصری امکان دریافت ویزای توریستی مصر برای گردشگران ایرانی به وجود خواهد آمد و می‌توانند با تور به این کشور زیبا سفر کنند. گردشگران ایرانی می‌توانند پس از ورود به فرودگاه‌های جنوب سینا موفق به دریافت ویزای فرودگاهی شوند. برای اقامت و بازدید از این منطقه به مدت ۳۰ روز می‌توانید در این کشور بمانید. البته امکان بازدید از اهرام ثلاثه وجود نخواهد داشت.

جاذبه‌های گردشگری نزدیک مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول در ۸ کیلومتری قاهره واقع شده و در اطراف آن جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فراوانی وجود دارند. این شهر پربازدید از فرهنگ و تاریخ غنی برخوردار بوده و بازدیدکنندگان زیادی در تمام ایام سال از آن دیدن می‌کنند. از جمله جاذبه‌های گردشگری اطراف مجسمه ابوالهول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اهرام ثلاثه

اهرام جیزه یا اهرام ثلاثه یکی از تماشایی‌ترین و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مصر شناخته می‌شوند. در نزدیکی مجسمه ابوالهول قرار دارند و می‌توانید هم‌زمان در یک روز از هر دوی این جاذبه‌ها دیدن کنید. مقبره‌های باشکوه و بزرگ که طی قرن‌ها در این منطقه حفظ شده‌اند نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند. اهرام ثلاثه و مجسمه ابوالهول دارای نورپردازی بسیار حرفه‌ای هستند و در شب بسیار تماشایی می‌شوند.

اهرام ثلاثه مصر

موزه مصر

کلکسیونی از آثار باستانی در موزه مصر نگهداری می‌شود. این موزه در سال ۱۸۵۷ توسط یک مصر شناس فرانسوی تأسیس شد. موزه مصر دارای چندین گالری است که در هر کدام آثار باستانی، فرهنگی و هنری از دوران فراعنه به نمایش درآمده‌اند. یکی از مهم‌ترین آثار این موزه مجموعه مومیایی‌های سلطنتی است. موزه مصر جنب میدان تحریر قاهره قرار دارد و با مترو می‌توانید خود را به آن برسانید.

موزه زیبای مصر

مسجد الازهر

یکی از قدیمی‌ترین مسجد شهر قاهره متعلق به مسجد الازهر است که در سال ۹۷۲ میلادی ساخته شد. مسجد از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شود و از مهم‌ترین مراکز علوم دینی دنیای اسلام به شمار می‌رود. در سمت راست مسجد الازهر یک مدرسه قرار دارد که یک محراب قدیمی در آن به چشم می‌خورد. صحن مرکزی مسجد بسیار زیبا بوده و چشم‌اندازی از معماری دوران فاطمیه قاهره را به نمایش می‌گذارد. نمازخانه مسجد دارای وسعت ۳۰۰۰ مترمربع است و اهمیت زیادی در بین مسلمانان دارد.

مسجد الازهر

قلعه صلاح‌الدین

صلاح‌الدین ایوبی در سال ۱۱۷۶ دستور به ساخت قلعه‌ای بر فراز تپه مقطم داد. این قلعه باشکوه از زیباترین جاذبه‌های مصر شناخته می‌شود و چشم‌انداز زیبایی از شهر قاهره نمایش می‌دهد. از مهم‌ترین جاذبه‌های این قلعه می‌توان به مسجد محمدعلی در آن اشاره کرد که مناره‌های باشکوه آن نمادی از شهر قاهره تلقی می‌شوند.

قلعه صلاح‌الدین

جمع‌بندی

کشور باستانی مصر با تاریخ چند هزار ساله خود یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری به شمار می‌رود. مجسمه ابوالهول از جمله جاذبه‌هایی است که با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود توانسته نظر گردشگران زیادی را به این کشور جلب کند. این سازه باشکوه دارای شگفتی و رمز و رازهای زیادی است که در این مقاله درباره آن صحبت شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا