تور

اجاره خودرو در دبی
استان چهارمحال و بختیاریایرانگردیلردگان

جاذبه های گردشگری لردگان استان چهارمحال بختیاری

جاذبه های گردشگری لردگان استان چهارمحال بختیاری

در این پست از مجله گردشگری دوباره سفر می خواهیم. آشنایی با جاذبه های گردشگری لردگان ،مرکز شهرستان لردگان، استان چهارمحال بختیاری داشته باشیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

شهر لردگان مرکز شهرستان لردگان میباشد. که دارای ۱۷۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا است. و در ۱۶۰ کیلومتری جنوب شرقی استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. زبان مردم لردگان لری و گویش آنها بختیاری میباشد. از مهم ترین سوغاتی های آن می توان به قالی بختیاری، گلیم، لباس های محلی، چنته، نمکدان، مفرش کشک و قارا-بنه یا پسته وحشی اشاره کرد. شهر لردگان از دیرباز مرکزی برای مبادلات عشاری به حساب می آمده. در متون تاریخی لردگان را به لردجان نیز نامیده اند.

چشمه برم لردگان

پارک جنگلی پَروَز

پارک جنگلی پَروَز که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لردگان میباشد. در ۵۰ کیلومتری شهرستان لردگان و ۱۵۵ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) واقع شده است. گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشت گونه خود و قرارگیری در امتداد دره ای سرسبز، سالانه میزبان هزاران گردشگر از داخل و خارج استان قرار گرفته است.

محیط دنج و خلوت، سایه درختان بلند و قد برافراشته، چشمه های زلال، شالیزارهای سرسبز و درختان جنگلی پیرامون آن، را می توان از ویژگی های قابل توجه این گردشگاه دانست. جاده آسفالته، فضای سبز، سکوی نشیمن، سرویس بهداشتی، پارکینگ و دسترسی به واحدهای اقامتی لردگان، مهم ترین زیرساخت های این منطقه زیبا و دلنشین میباشد.

پارک جنگلی پَروَز لردگان

پارک جنگلی پَروَز لردگان

آبشار آتشگاه

آبشار آتشگاه که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری لردگان میباشد. این آبشار دارای طول ۳ کیلومتر است. که به آبشار مینیاتوری ایران نیز مشهور شده است. این آبشار همچنین طولانی ترین آبشار ایران میباشد. و یکی از بی نظیر ترین جاذبه های طبیعی کشور به حساب می آید. که در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و ۴۰ کیلومتری شهر لردگان واقع شده است. و به دره ای می ریزد که با پستی و بلندی های خود آبشارهای کوچک متعددی را به وجود آورده است.

برای رسیدن به این آبشار باید به ۴۰ کیلومتری شهر لردگان بروید. سپس از روستاهای میلاس و سردشت شوش به روستای آتشگاه بروید. روستای آتشگاه که خاطرات سرداران عیلامی را به زنده کرده است. دره ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی میباشد. که در میان آن، نهر خروشانی جاری میباشد. و سنگ های آهی و گچی و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک پیرامون آن را یافت می گردد. در فاصله ۲۰۰ متری دره هم دو آبشار نسبتا بزرگ را مشاهده خواهید کرد. که در کنار عناصر زیبای طبیعی مانند دره ، سبزه زار و اقلیم مناسب ، فضای بسیار بینظیری را جهت گذران اوقات فراغت خلق کرده اند.

آبشار آتشگاه لردگان

آبشار آتشگاه لردگان

آبشار تنگ زندان

آبشار تنگ زندان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لردگان میباشد. این آبشار در دره تنگ زندان در منطقه حفاظت شده سبز کوه روبری قله کلار واقع گردیده است. کرودی کن در زبان محلی مرکب از کلمه های کر به معنای مه و دی به معنای دود میباشد. نامی زیبا برای این آبشار که به خاطر ریزش آب از ارتفاع بالا و باد که باعث معلق شدن ذرات ریز آب در آسمان گشته است. به آن داده اند.

این آبشار در ۵۵ کیلومتری شمال لردگان در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است. این آبشار در بین دیواره های سنگی بلندی از دو طرف در میان دره ای عمیق قرار دارد. که به دلیل سختی دسترسی به این مسیر نام این دره تنگ زندان نامیده اند. كه مجموعه ای زیبا از كوهستان ، آبشار ، جریان آب ،گیاهان خودرو و حیات وحش میباشد.

مسیر این آبشار از طریق کره بست و پل خدا آفرین میباشد. ارتفاع آن بسیار بلند و منظر آن بسیار دیدنی و جالب میباشد. طول كلی آبشار ۱۲۰ متر میباشد. و طی دو مرحله ۵۰ و ۷۰ متری سرازیر می گردد. حجم آب فروریخته از بالای آبشار باعث پخش شدن قطرات و ذرات بسیار ریزی در فضا می شود که همچون مه یا دود سفید رنگی تمام فضای اطراف آن را می پوشاند و باعث عدم دسترسی نزدیك به آبشار می گردد. بطوریكه از فاصله حدود ۱۰۰ متری آبشار بایدآن را مشاهده کنید. و یا عكسبرداری کنید. و برای كمی نزدیك شدن باید پوشش كامل ضد آب، پانچو یا بارانی بر بپوشید.

آبشار تنگ زندان لردگان

آبشار معدن

آبشار معدن نیز یکی دیگر از آبشارهای پرآب این منطقه میباشد. که در نزدیکی روستای معدن و در میان صخره های کوهستانی منطقه قرار گرفته است. ایلامی ها در استخراج فلزات دارای تبحر خاصی بوده اند.  یکی از معادن مس آنها در روستای معدن در لردگان و معدن کبالت یکی از معادن استراتژیک دنیا میباشد. این روستا در فاصله پنجاه کیلومتری شمال لردگان قرار گرفته است.

منطقه طبیعت گردی ارمند با عبور از روستای دوپلان در این مسیر شروع می گردد. انتهای این مسیر با روستای معدن در این استان خاتمه یافته است. روستای دو پلان از جمله روستاهایی میباشد. که در این مسیر با وجود عبور رودخانه کارون ، کمپینگ رفتینگ، فعالیتهای ورزشی بانجی جامپینگ (سقوط آزاد ) از دره عمیق که در روستای دوپلان واقع شده است. صورت گرفته است.

بعد از این روستا مسیر تاریخی دز پارت که این راه قدیمی ترین ایل راه منطقه میباشد. مشاهده می گردد. و قدمت این ایل راه به دوره اتابکان بر می گردد. که محل عبور قسمتی از عشایر بختیاری بوده است.

آبشار معدن لردگان

منطقه حفاظت شده سبز کوه

منطقه حفاظت شده سبزکوه که در فاصله ۱۵۰ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری)  و ۳۰ کیلومتری شهر لردگان قرار گرفته است. دارای تعدادی آبشار پرآب و دیدنی به نام های تنگ زندان و معدن میباشد.

منطقه حفاظت شده سبزکوه با مساحت ۵۶۳۰۸ هکتار در شهرستان های بروجن، لردگان و کیار واقع شده و دارای چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی بسیاری میباشد.

منطقه حفاظت شده سبزکوه لردگان

منطقه حفاظت شده سبزکوه لردگان

منطقه بارز و شوارز

منطقه بارز و شوارز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لردگان میباشد. این منطقه در قسمت جنوب غربی استان چهارمحال وبختیاری قرار گرفته است. ودرست مابین سه استان خوزستان،کهکیلویه و بویراحمد،و چهار محال و بختیاری واقع شده است. بارز در حقیقت مجموعه ای از چند روستا است. و بیشتر مردم بارز و شوارز را باهم می دانند. منطقه بارز و شوارز در فاصله ۲۵۰ کیلومتری جنوب غرب شهرکرد واقع شده است.

منطقه ای زیبا ، تاریخی و سرشار از نعمات خداوندی که. این منطقه واقع در حاشیه روستای خرسان و کوه قارون میباشد. و سالیان پیش محل عبور تجار وایلات وعشایر بوده. در این منطقه آثار تاریخی قلعه ای مشاهده می گردد. که مردم منطقه بر این باورند، که متعلق به زمان ساسانیان بوده است.

از جاذبه های این منطقه می توان از ، سه راهی ارمند ،تنگ حفاظت شده ذحیم آباد توسط منابع طبیعی و در حاشیه جاده خوزستان ، پل ارمند و حاشیه رودخانه ارمند، چشمه میلاس، قدمگاه شاه عبدالعظیم خانمیرزا ،چشمه سندگان فلارد، چشمه میشان فلارد،چشمه برم مالخلیفه، تنگ سماء منج، حاشیه جاده خوزستان از منج تا سد كارون ۴ پارک جنگلی چارطاق و آبشار گاهکده می توان نام برد.

منطقه بارز و شوارز لردگان

منطقه جنگلی بازفت

این منطقه در غرب شهر لردگان و ۱۸۰ کیلومتری شهرکرد قرار گرفته است. و دارای ۵۳۰۰۰ هکتار وسعت میباشد. از شمال به مرز لرستان، از جنوب به اردل ، از شرق به شهرکرد و از غرب به مرز خوزستان امتداد میابد.

منطقه جنگلی بازفت لردگان

منطقه جنگلی بازفت لردگان

چشمه برم 

جوشش چشمه های مصفای برم در مرکز شهر لردگان ، گردشگاهی با همین نام را به ایجاد کرده است . این چشمه علاوه بر تامین آب کشاورزی ، یکی از سر شاخه های کارون به شمار می رود. و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان فراهم کرده است.

چشمه برم لردگان

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا