تور

اجاره خودرو در دبی
استان خراسان رضویایرانگردی

آبشار ارتکند

آبشار ارتکند 

این مقاله از مجله گردشگری دوباره سفر اختصاص دارد به آبشار ارتکند از جاذبه های گردشگری کلات نادری. برای توضیحات بیشتر با ما همراه باشید.

آبشار ارتکند در منطقه تفریحی توریستی زیبای اُرتکَند (خنک رود) یکی از مناطق بکر و ییلاقی است که در ۱۱۰ کیلومتری مسیر مشهد به کلات نادری و در روستای سررود(کلات نادری) می‌باشد که از جاده اصلی حدود ۱۸ کیلومتر فاصله دارد. روستاى ارتکند مجموعه‌ی بی نظیری از ترکیب کوه ‌های سربه فلک کشیده و رودخانه و جنگل و آبشار و حتی غار آبی بسیار زیبایی است که توجه گردشگران ایرانی و خارجی به خود جلب کرده است.

ارتکند

رودخانه ارتکند از کوه کوپه داغ سرچشمه می‌گیردو از روستاهای سررود و ارتکند گذر می کند.بعد از ورود به روستای ارتکند و پس از پیمودن مسافتی کوتاه، جاده فرعی را در سمت چپ می بینید که از جاده اصلی جدا شده است.ابتدای این جاده مرکز پرورش ماهی قزل آلا و سپس به آبشار ارتکند می رسد.

ارتکند

در ابتدای این تفرجگاه اردوگاهی بنام اردوگاه فرهنگی حضرت مهدی (ع) بنا شده است که در سمت چپ تفرج گاه فرهنگی، دره آبشار ارتکند و خانه زو و در سمت راست آن دره درخت کال و قره داغ واقع شده است . با گذر از سمت چپ این اردوگاه و از میان رودخانه و درختان مسیر آبشار ارتکند را طی میکنیم.

آبشار ارتکند

در ابتدای این مسیر شاهد دره هایی با عرض کم و درختان انبوه هستیم و در حاشیه چپ آن رودخانه ای با آبشارهایی زیبا چشم نوازی می کند.پس از پیمودن مسافتی از میان رود خانه ارتکند و عبور از  کنار درختان تنومند به چشمه پر آبی بنام چشمه سلطان محمود می رسید که از ارتفاع چند متری و از دل کوه بیرون می اید.

پس از گذر از درون رودخانه، و تا زانو وارد آب شدن، منطقه بازی به نام « خانه زو » را می بینید که در میان آن رودخانه ای به آرامی جریان دارد و درختان آرچه یا اورس دیده می شود. و در اطراف دره چندین خانه عشایری استوار است.

آبشار ارتکند

دهانه ورودی تونل و غار آبی ارتکند 

با گذر از سمت چپ دره ی خانه زو و عبور از کنار خانه های عشایری به انتهای دره که باریک تر شده است می رسیم.پس از پیمودن مسافتی کوتاه، تونلی غار مانند می بینیم که آب رودخانه از یک طرف آن وارد و از سمت دیگر آن خارج می شود. در درون این غار کوچک آبی شفاف و خنک درون حوضچه هایی جمع می شود که می توان در درون آن ها که بی خطر است رفت و لذت برد. آب و هوای داخل غار بسیار خنک و دلپذیر است. آب با عبور از این  تونل غار مانند که طولی حدود ۱۵ متر را دارا می باشد ، از ارتفاعی حدود ۱۰متر به پایین می ریزد و چشم انداز زیبایی را به نمایش می گزارد.

آبشار ارتکند

نردبان های آبشار ارتکند 

در کنار غار آبی، دو ردیف نردبان نصب شده است که برای ورود مجدد به رودخانه باید از آن ها بالا رفت، در انتهای نردبانها به آبشار اول می رسید.در حالی که در امتدا رودخانه به سمت بالای آن حرکت می کنید با گذر از آبشار اول، آب زلال تر شده و دره تنگ تر می شود و سبزه های بلند و درختان بسیار، حالتی شبیه به جنگل را به نمایش گذاشته است.

در انتهای دره ای باریک، آبشار دوم آن که بلندتر است و در حدود 35 متر می باشد را شاهد هستیم .در کنار این آبشار با استفاده از مسیر رول کوبی شده و یا تنوره کنار آن می توان خود را به بالای آبشار رسانید که البته این کار، بسی دشوار است و کار هر کسی نیست!

آبشار ارتکند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا