تور

اجاره خودرو در دبی
ایرانگردی

ایران شناسی

ایران شناسی 

جمهوري اسلامي ایران سرزمين پهناوري دارای مساحت ۱۶۴۸۰۰۰ كيلومتر مربع، شانزدهمین کشور بزرگ جهان واقع در جنوب غربی آسيا میباشد.

ايران در قلب خاورميانه واقع شده است. و همانند پلی، درياچه زیبای مازندران را به خليج فارس متصل کرده. و در مسیر شرق و غرب، چهارراه پيوند فرهنگی، معنوی و سياسی جهان به حساب می آید.

 نام ایـــــران در پارسی باستان ائیریانا به معنای سرزمین آریاییان بوده است و پیشینه آن را در اسطوره های کهن ایـــــرانی به آغاز تاریخ می رساند.

واژهٔ ایران مستقیماً از پارسی میانه سرچشمه گرفته است. اولین بار در دنبالهٔ نام اردشیر بابکان، بنیان‌گذار شاهنشاهی ساسانی به نام ایران اشاره کرده اند.

 

نقشه ایران

بزرگترین شهرهای جمهوری اسلامی ایران

از بزرگ ترین شهر های ایران می توان به تهران، تبریز، ارومیه، رشت، ساری. مشهد، گرگان. اصفهان، یزد، کاشان، اراک، همدان، کرمانشاه، سنندج. شیراز، کرمان، اهواز اشاره کرد.

همچنین، ایران عضو سازمان ملل متحد، سران کشورهای اسلامی، و کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نیز میباشد.

نقشه ایران

جغرافیای کشور 

ایران کشوری کوهستانی به حساب می آید. بیش از نیمی از مساحت این کشور را کوه‌ها و ارتفاعات و کمتر از ۱/۴ آن را نیز اراضی قابل کشت میباشد. ارتفاعات ایران را به طور کلی می توان تقسیم به چهار رشته کوه شمالی، غربی، جنوبی و کوههای مرکزی و شرقی کرد. رشته کوه‌های مهم البرز و زاگرس هستند. همچنین قله دماوند بلندترین قله ایران با ارتفاع ۵۶۷۱ متر، در رتبه بیست و سوم کوه‌های جهان میباشد.

ایران گردی، قله دماوند

طبیعت

از طبیعت ایران می توان به چشمه‌سارهاي زلال، انارستان‌ها، باغ‌هاي پسته، رديف درختان تبريزي، كوچ كاروان عشاير در فصل‌هاي گوناگون شب‌هاي پرستاره، صخره‌ها، كوه‌ها، پستي ‌بلندي‌هاي پايان ناپذير، آتشفشان‌هاي خاموش و پوشيده از برف، جنگل‌هاي انبوه رشته‌ كوههاي البرز و كرانه‌هاي درياي مازندران اشاره کرد. چشم‌اندازهاي ديدني و فراموش نشدني. كه خاطره‌هاي ماندگار در اذهان جهانگردان به جا گذاشته اند.

طبیعت ایران

چهره دشت و هامون ايران در طول سال مختلف و متغير میباشد. زماني پر از شن و سنگ، گاه پر از سيلاب. و زماني پوشيده از برف و گل و لاي يا سرشار از گل و گياه و سبزه میباشد. که منظره زیبا و بینظری را خلق کرده است.

هنرمندان ايراني در طرح‌هاي انواع آثار هنري خود، اکثراً طبيعت را به عنوان نماد، و نشانه‌اي از زيبايي هستي می دانند. ايرانيان آب را هميشه ارج نهاده، و نشانه آباداني دانسته اند. جريان آب در چمن‌زارها، باغ و بوستان‌ها، خانه‌ها و در مسجدها و مكان‌هاي مقدس به طور هميشگي وجود دارد. و درختان بسيار به ويژه درختان سرو ، كاج ، نارنج ، انار و انگور و غيره  سیراب می گردد.

طبيعت جادويي و پهناور ايران. يكي از عامل‌هاي بسيار ارزشمند صنعت جهانگردي میباشد. که می توان به ۱۹ ميليون هكتار باغ و كشت‌زار ، ۱۰ ميليون هكتار جلگه و مرتع و ۱۹ ميليون هكتار جنگل ‌و باقي مانده آن. شامل زمين‌هاي باير، صحرا و كوه اشاره کرد.

طبیعت ایران

کشور های همسایه جمهوری اسلامی ایران

ایران از شمال كشورهاي تركمنستان، آذربايجان و ارمنستان. و از شرق افغانستان و پاكستان. و از غرب با تركيه و عراق. و از جنوب با مرزهاي آبی كرانه‌هاي خليج فارس و درياي عمان با کشور عمان، امارات متحده عربی، قطــر و بحرین. همسایه میباشد.

همچنین از جنوب غربی از طریق مرزهاي آبی، با عربستان سعودی و کویت متصل میباشد.

در مجموع مرزهاي خشكي ايران ۵۱۷۰۰ كيلومتر، و مجموع مرزهاي آبي آن ۲۵۱۰ كيلومتر میباشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا