تور

اجاره خودرو در دبی
اروپاجهانگردیمالت

دیدنی های والتا | مالت

دیدنی های والتا

در این سری از مقالات جهانگردی قصد آشنایی با دیدنی های والتا را که یکی از جاهای دیدنی مالت است را داریم. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این مکان زیبا با ما در مجله گردشگری دوباره سفر همراه باشید.

دیدنی های والتا

والِتا (Valletta) پایتخت کشور اروپایی مالت است. شهر والتا در میان مردم مالت ایل بلت نامیده می‌شود که معنی شهر را می‌دهد. شهر والتا آثار زیادی از قرن شانزدهم در خود دارد و از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی برگزیده شده است. یونسکو درباره کشور مالت و پایتخت آن به این مورد اشاره کرده است که این شهر یکی از متمرکزترین مناطق تاریخی در جهان است.

والتا اولین شهر اروپاست که طرح آن نخست روی کاغذ شکل گرفت و بعد ساخته شد. این شهر از ویژگی­ های متنوعی از قبیل معماری و جذابیت قرون وسطایی برخوردار است. شهر والتا به دلیل وجود بنا‌های تاریخی، کاخ‌های مجلل، باغ‌های زیبا،کلیساهای باروک و کوچه‌پس‌کوچه‌های رمانتیک بسیار مشهور است. در ادامه بیشتر با جاذبه های گردشگری والتا آشنا می شویم.

والتا در سال ۲۰۱۸ پایتخت فرهنگی اروپا بود. ساخت این شهر بر شبه جزیره به دست شوالیه‌های هوسپیتالر تا سال ۱۵۲۴ میلادی پیشنهاد شده بود و تا قبل از آن تنها ساختمان موجود بر روی شبه جزیره یک برج دیدبانی کوچک بود که در سال ۱۴۸۸ میلادی ساخته شده بود. در سال ۱۵۵۲ میلادی برج دیدبانی ویران شد و به جای آن قلعه سنت المو ساخته شد. در سال ۱۵۵۶ میلادی با محاصره بزرگ مالت، قلعه سنت المو به دست امپراتوری عثمانی سقوط کرد اما شوالیه‌ها با کمک نیروهای سیسلیایی و اسپانیایی سرانجام پیروز شدند. استاد بزرگ، ژان پاریزو دو ولت به سرعت تصمیم به ساخت یک شهر مستحکم بر روی شبه جزیره گرفت و نام این شهر را  والتا گذاشت.

دیدنی های والتا

جاذبه های دیدنی والتا

میدان جمهوری

میدان زیبای رجینا در کنار کاخ ریاست‌جمهوری شهر والتا واقع است. این میدان پر است از کافه‌ها و رستوران‌های گوناگون که نه تنها گردشگران که خود ساکنان پایتخت را نیز جذب می‌کند. در این کافه‌ها می‌توان طعم خوراکی‌های بومی مالت را چشید؛ استراحتی کوتاه کرد و سپس سراغ دیدنی‌ دیگری در والتا رفت.

میدان جمهوری والتا

کاخ بزرگ والتا

باشکوه ترین ساختمان شهر والتا که در مرکز شهر و در میدان شهر واقع شده است، کاخ گرند مستر است. این کاخ در قرن 16 ‏بعنوان محل سکونت شوالیه های مالتا مورد استفاده قرار می گرفت که در قرن های پس از آن وسیع تر شد. بخشی ازاین کاخ ‏امروزه خانه پارلمان و دفتر رییس جمهور مالتا است. اما سایر قسمت های این ساختمان بعنوان یک موزه برای بازدید عموم باز ‏است.‏‏ ‏ ‏

کاخ والتا

کلیسای جامع سنت جان 

این کلیسا که در والتا، پایتخت مالتا، واقع شده است، نمونه ی فوق العاده ای از معماری سبک باروک است. نمای بیرونی این کلیسا ترسناک و گول زننده است و بیشتر شبیه یک قلعه است ولی در داخل آن با تزئینات پر زرق و برق و انواع هنرهای ارزشمند رو به رو خواهید شد. مشهورترین اثر اینجا تابلوی گردن زدن سنت جان غسل تعمید دهنده است.

کلیسای سنت جان

بندر بزرگ ‏والتا

‏شهر والتا بخش عظیمی از موفقیت های نظامی خود را مدیون وجود موقعیت استراتژیکش در بندرگاه بزرگ خود بوده است.بندر ‏عظیم این شهر، مانعی برای ورود مهاجمین به شهر بود. دور تا دور بندر توسط دیوارهای بلند ، برج های دفاعی و سنگرها ‏احاطه شده است. این چیدمان در سال 1565 باعث بوجود آمدن رویدادی مهم در تاریخ کشور مالتا شده است. شوالیه های شهر ‏توانستند از این طریق جلوی ورود مهاجمان ترک عثمانی را به شهر بگیرند و آنها را شکست بدهند. ‏ ‏ ‏‏

بندر بزرگ والتا

قلعه سنت المو

سنت المو یک قلعه در والتا، کشور مالت است. این قلعه در ساحل دریای شبه جزیره اسکیبراس قرار دارد که بندر مارسامکت را از بندر بزرگ والتا جدا می کند و ورودی هر دو بندر را همراه با قلعه تیگن و قلعه ریکاسولی فرمان می دهد. این قلعه بیشتر به خاطر نقشش در محاصره بزرگ مالت در سال 1565 شناخته شده است.

قلعه سنت المو

بالکن‌های چوبی شهر

والتا شهری است رنگارنگ و یکی از جذابیت‌های آن گشت و گذار در کوچه‌پس‌کوچه‌های تنگ پایتخت است. از جمله ویژگی‌های خانه‌های قدیمی در مالت بالکن‌های چوبی کوچکی است که به شهر چهره‌ای رنگین می‌بخشند. در گذشته زنان از این بالکن‌ها به تماشای آنچه در کوچه‌ها می‌گذشت، می‌نشستند، بی‌آنکه خود دیده شوند. این بالکن ها آنچنان محبوب بودند که حتی در خارج از کشور نیز این نوع بالکن ها با نام La Maltijja (مالتی) شناخته شدند.

بلکن های چوبی والتا

تئاتر مانوئل

تئاتر مانوئل در والتا که به سبب روکوکو ساخته شده، یکی از قدیمی‌ترین تئاترهای اروپا محسوب می‌شود. این تئاتر در سال ۱۷۳۱ میلادی افتتاح شد. تالار این تئاتر به خودی خود جذاب است و بیننده را مجذوب می‌کند. گردشگردان همچنین می‌توانند از موزه این تئاتر تاریخی دیدن کنند. در این موزه لباس‌ها، آلات و وسایل قدیمی که در طی سده‌ها در نمایش‌های این تئاتر استفاده شده‌اند، به معرض نمایش گذاشته شده‌اند.

تئاتر مانوئل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا