تور

اجاره خودرو در دبی
استان همدانایرانگردیهمدان

غار علیصدر ؛ شگفتی طبیعی در استان همدان

استان همدان از زیباترین شهرهای کشور است که جاذبه‌های گردشگری و طبیعی فراوانی دارد. غار علیصدر یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این استان است که چشم‌انداز طبیعی منحصربه‌فردی دارد. این غار نه تنها در ایران بلکه در خارج از کشور شهرت زیادی دارد. همه ساله گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران و دنیا برای بازدید از این غار وارد استان همدان می‌شوند. غار علیصدر لقب شناخته شده‌ترین جاذبه استان همدان را به خود اختصاص داده و ورود به استان همدان و بازدید از غار علیصدر سفر هیجان‌انگیز و متفاوتی را برای شما به ارمغان می‌آورد‌. پس در ادامه برای آشنایی ییشتر با این غاز زیبا با مجله گردشگری دوباره سفر همراه باشید.

معرفی غار علیصدر

غار علیصدر از زیباترین جاذبه‌های طبیعی استان همدان است و به‌عنوان بزرگ‌ترین غار آبی ایران به شمار می‌رود. این غار در شهرستان کبودرآهنگ و در روستای علیصدر واقع شده و نام خود را از نام روستا گرفته است. همچنین طولانی‌ترین مسیر قایقرانی بین غارهای دنیا را شامل می‌شود. غار علیصدر دارای قدمتی بسیار طولانی بوده که به بیش از 190 میلیون سال می‌رسد. برای همین از آثار تاریخی همدان محسوب می‌شود و حتی گفته شده که روزی پناهگاه انسان‌ها بوده است. همچنین در ایام قدیم مردم روستا از آب غار استفاده می‌کردند.

تاریخچه غار علیصدر

در سال 1342 گروهی از کوهنوردان به جستجو و بازدید از غار پرداختند و در نهایت در سال 1346 ویژگی‌های طبیعی و گردشگری غار مورد توجه رسانه‌های ملی قرار گرفت و توجه عموم مردم به آن جلب شد. دهانه غار در ابتدا 50 سانتی متر بود که تنها کوهنوردان حرفه‌ای با تجهیزات مخصوص می‌توانستند از آن عبور کنند. در سال 1353 رئیس هیئت کوهنوردی همدان به همراه مردم محلی دهانه غار را در ابعاد 5 متر عرض و 3 متر ارتفاع باز کردند. در ادامه برای آن که گردشگران بتوانند از غار بازدید کنند اقداماتی مانند ایجاد مسیر مناسب و روشنایی انجام شد.

طول غار 12 کیلومتر است و تقریبا 21۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد. در مرکز غار دریاچه بزرگی قرار دارد که از طریق دالان‌ها و راه‌های باریک پرپیچ و خم می‌توانید خود را به آن‌جا برسانید. نکته دیگر این‌که عمق آب غار علیصدر متفاوت بوده و از نیم متر تا 40 متر اندازه‌گیری شده‌ است. غار علیصدر به دلیل ویژگی‌های توریستی منحصربه‌فرد خود در سال 1387 در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید و اکنون غار علیصدر بیست و سومین اثر طبیعی ملی است.

غار علیصدر همدان

فضای داخلی غار

چشم‌اندازهای طبیعی داخل غار علیصدر در نوع خود بی‌نظیر هستند. سنگ‌های درون غار به دوران ژوراسیک برمی‌گردند. همچنین دارای قندیل‌های بلند و زیبایی بوده که در بخش‌های مختلف از سقف غار آویزان شده‌اند. غار دارای تجهیزات روشنایی است و شما به وضوح می‌توانید سنگ‌ها و قندیل‌های آن را مشاهده کنید. دو مسیر آبی و خشکی در غار وجود دارد که طی کردن هر دو لذت‌بخش است. زمانی که به غار وارد می‌شوید پله‌های سنگی را مشاهده خواهید کرد که به سمت پایین می‌روند. مسیر اول از نوع خشکی است که پس از طی کردن آن به مسیر آبی خواهید رسید. همچنین برای طی کردن مسیر آبی به یک راهنما و جلیقه احتیاج دارید.

راهنما در طول مسیر بخش‌های مختلف غار را معرفی می‌کند و اطلاعات موردنیاز را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. جالب است بدانید که سنگ‌های مختلف درون غار دارای اسم هستند و جنس‌های گوناگونی دارند. سنگ‌ها دارای اشکال بسیار زیبا و حیرت‌انگیزبوده و اغلب شبیه به اژدها، پرنده و… هستند. هوای داخل غار بسیار سبک و خنک است و نسیمی در آن وزیده نمی‌شود. دریاچه غار آب بسیار زلال و شفافی دارد است و تا عمق ده متری آن به راحتی و توسط چراغ قوه مشاهده می‌شود. قایق‌سواری در غار از لذت‌های وصف‌نشدنی است که در طول مسیر می‌توانید جای‌جای مختلف آن را مشاهده کرده و لذت ببرید.

جاذبه علیصدر

ویژگی‌های غار علیصدر

غار علیصدر از زیباترین پدیده‌های طبیعی محسوب می‌شود که پر از شگفتی و نکات قابل توجه است. ویژگی‌های منحصربه‌فرد غار علیصدر عبارت‌اند از:

 • دارای قدمت میلیونی بوده که در طول این سال‌ها هیچ ریزشی نداشته است.
 • دسترسی به کانال‌های آبی غار بسیار آسان است و همین ویژگی آن را از دیگر غارها متمایز می‌کند.
 • عاری از گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی است.
 • دارای تالارهای متعددی است که ارتفاع برخی از آنها به 16 متر می‌رسد.
 • هیچ‌گونه نور طبیعی در آن وجود ندارد و دارای تجهیزات روشنایی است.
 • فاقد هر گونه گاز سمی است و دریچه‌های سلولی متعددی برای تنفس دارد.
 • دمای غار در طول سال ثابت بوده و بین 12 تا 14 درجه است.
 • آب دریاچه رنگ و بو ندارد و کف آن از سنگ‌های زیبای مرمرین پوشیده است.
 • آب دریاچه به دلیل وجود آهک و املاح فراوان غیر قابل شرب است.
 • هوای غار عاری از آلودگی است و اثری از وزش باد در آن نیست.
 • تنها 3 کیلومتر از طول غار کشف شده و 8 کیلومتر آن هنوز کشف نشده است.

غار علیصدر در قدیم فاقد هوا بوده که در اثر ترکیب دی‌اکسیدکربن و آب باران، صخره‌های آهکی بسیار زیبایی تشکیل شده و اکنون از جلوه‌های گردشگری محسوب می‌شوند. ویژگی‌های گردشگری غار بسیار فراوان هستند و موجب شده گردشگران زیادی از دورترین نقاط دنیا اقدام به بازید از آن کنند.

فضای داخلی غار علیصدر

جلوه‌های تاریخی و موجودات غار

غار علیصدر دارای جلوه‌های تاریخی بسیار زیبایی است که به دو دسته چکیده (استالاگمیت) و چکنده (استالاکتیت) تقسیم می‌شوند. همچنین دارای انواع مختلفی هستند که در اشکال گوناگون ظاهر و نام‌گذاری شده‌اند. از نام‌های مختلف آنها می‌توان برفک، نی غار، گل کلم، سوزنی و… را نام برد. از معروف‌ترین اشکالی که در سقف و دیواره‌های غار حین بازدید قابل مشاهده هستند می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • شیر غار
 • دروازه غار
 • پنجه اژدها
 • پنجه عقاب
 • تخت جمشید
 • میدان ستون‌ها
 • کلمه الله

شرایط غار علیصدر به صورتی است که هیچ گونه جانور و گیاهی در آن زندگی نمی‌کند. غار فاقد نور طبیعی بوده؛ بنابراین موجودی در آن نمی‌تواند زندگی کند. البته یک موجود سخت‌پوست دو سانتی‌متری در غار مشاهده شد که برای بررسی‌های لازم تیم غواصی از آن نمونه‌برداری کردند. تنها موجودات زنده در غار جلبک و تک‌سلولی‌هایی هستند که در اثر رفت و آمد به وجود آمدند.

داخل غار علیصدر

مسیر دسترسی و بازدید از غار علیصدر

غار علیصدر در روستایی به همین نام قرار دارد که از توابع شهرستان کبودرآهنگ است. روستای علیصدر با همدان یک ساعت فاصله دارد و در 75 کیلومتری شمال غربی این شهر واقع شده است. برای حرکت به سمت غار پس از ورود به همدان به شهرستان کبودرآهنگ وارد شوید که بعد از سه‌راهی نوژه به روستای علیصدر وارد می‌شوید. مسیرهای دیگر برای حرکت به سمت غار شامل صالح‌آباد، بیجار و لاریجن هستند. استان همدان از آب و هوای مطبوع و خنکی برخوردار بوده و یکی از بهترین شهرها برای سفر در روزهای گرم سال به شمار می‌رود.

زمستان همدان بسیار سرد بوده و معمولاً با بارش برف همراه است. فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از غار علیصدر محسوب می‌شوند. از اواسط اردیبهشت تا پایان شهریور بهترین زمان معرفی شده که می‌توانید سفر دلچسبی را برای خود، خانواده و دوستان‌تان رقم بزنید. ناگفته نماند که هوای درون غار سرد بوده و دمای آن در تمام ایام سال یکسان است؛ بنابراین توصیه می‌شود حتماً با خود لباس گرم ببرید. امکان بازدید از غار علیصدر همه‌روزه حتی در روزهای تعطیل وجود دارد. ساعات بازدید از غار علیصدر عبارت‌اند از:

نیمه اول سال: 8 صبح تا 18 عصر

نیمه دوم سال: 8:30 صبح تا 16:30 عصر

برای بازدید از غار علیصدر نیاز به تهیه بلیت است که می‌توانید به‌صورت اینترنتی آن را خریداری کنید. یک ساعت و نیم الی 2 ساعت با قایق می‌توانید از غار بازدید کنید که زمان کافی به نظر می‌رسد. گرفتن عکس با فلش و کشیدن سیگار در غار علیصدر ممنوع است، همچنین تلفن همراه در غار آنتن نمی‌دهد.

امکانات رفاهی و اقامتگاه‌ها

در نزدیکی غار اقامتگاه‌های فراوان اعم از هتل، ویلا، سوئیت و مسافرخانه وجود دارند که می‌توانید یکی از آنها را به سلیقه خود و با توجه به بودجه‌ای که دارید انتخاب کنید. همچنین گردشگران می‌توانند در صورت علاقه به برپایی چادر و ایجاد کمپ در اطراف غار بپردازند که تجربه لذت بخشی است. مهمان‌سرا و هتل جهانگردی علیصدر نزدیک‌ترین اقامتگاه به غار هستند که در روستای علیصدر و حوالی آن مستقر شده‌اند. هتل‌های نزدیک به غار علیصدر واقع در شهر همدان عبارت‌اند از:

هتل باباطاهر همدان: 71 کیلومتر با غار فاصله دارد. پس از 1 ساعت و 9 دقیقه با خودرو می‌توان به غار علیصدر رسید.

هتل بوعلی همدان: از غار 75 کیلومتر فاصله دارد. مدت زمان حرکت به سمت غار از سمت هتل 1 ساعت و 13 دقیقه با خودرو است.

هتل پارسیان همدان: 75 کیلومتر تا غار علیصدر فاصله دارد که با خودرو 1 ساعت و 13 دقیقه باید مسیر را طی کنید.

هتل امیران همدان: دارای 75 کیلومتر فاصله تا غار علیصدر است و 1 ساعت و 12 دقیقه باید با خودرو این مسیر را طی کرد.

این مراکز آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران عزیز هستند و انواع امکانات و خدمات رفاهی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. به دلیل بازدید فراوان از غار در روزهای مختلف سال به ایجاد انواع امکانات رفاهی و تفریحی در حوالی آن پرداخته شده که عبارت‌اند از:

 • ویلاهای مسکونی
 • رستوران و کافی شاپ
 • بازار صنایع دستی
 • نمازخانه
 • آلاچیق‌های چوب
 • سرویس بهداشتی
 • پارکینگ
 • رصدخانه
 • مسجد
 • زمین اسکیت
 • شهربازی

زیباترین جاذبه همدان

سخن پایانی

همدان شهر بسیار بزرگ با جاذبه‌های متعدد است. سعی کنید حتما بازدید از غار عبیصدر را در سفر به همدان فراموش نکنید؛ چراکه در امکان استفاده از تمام امکانات برای گردشگران عزیز وجود دارد. همچنین می‌توانید تمام اقلام موردنیاز خود را از بازارها و فروشگاه‌های همدان تهیه کنید. علاوه‌بر‌این می‌توانید به همراه خانواده به بازدید از این غار زیبا بروید.

مقالات بیشتری بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا