تور

اجاره خودرو در دبی
اروپاایتالیاجهانگردی

کلیسای سنت پیتر رم ، ایتالیا | St. Peter’s Basilica

کلیسای سنت پیتر رم ، ایتالیا | St. Peter’s Basilica

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری دوباره سفر درباره کلیسای سنت پیتر رم صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این کلیسای معروف و شناخته شده در رم، در ادامه با ما باشید.

کلیسای سنت پیتر یا پیتر مقدس (St. Peter’s Basilica)  در شهر واتیکان واقع در رم، کشور ایتالیا شده است که از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان است و مربوط به دوره رنسانس پسین می‌شود. کلیسای سنت پیتر به‌طور کلی توسط دوناتو برامانت،میکل آنژ، کارلو مادرنو و برنینی طراحی شده و یکی از معروف‌ترین اثر معماری رنسانس می‌باشد.کلیسای سنت پیتر یا همان کلیسای دی سان پترو، بزرگ ترین و ثروتمندترین کلیسای کشور ایتالیا و واتیکان به شمار می رود. این بنای تاریخی و مذهبی، آثار هنری بی نظیری را در دل خود جای داده است که اهمیتش را بیش از پیش در برابر کلیساهای دیگر بالا می برد.

کلیسای سنت پیتر رم | ایتالیا

تاریخچه

قبر پیتر در آغاز به وسیله یک سنگ قرمز، به نشانهٔ اسمش که در زبان یونانی به معنی سنگ یا صخره می‌باشد، نشانه‌گذاری شده بود و چند سال بعد یک آرامگاه روی آن ساخته شد. پس از بیش از ۳۰۰ سال، باسیلیکای قدیمی سن پیترز در این مکان ساخته شد. باسیلیکای قدیمی سن پیترز بین سال‌های ۳۱۹ و ۳۳۰ میلادی به دستور کنستانتین بزرگ ساخته شد. این بنا که به فرم باسیلیکا ساخته شده بود، یک سالن پهن و دو بازو در اطراف داشت که به بنا شکل صلیب می‌داد.

طول بنا بیش از ۱۰۳٫۶ متر بوده‌ است.کلیسای سن پیتر کنونی در واقع دومین کلیسای سن پیتر است. کلیسای قدیمی، حدود سال ۳۲۴ میلادی و به دستور «کنستانتین اول» ساخته شد. در سالروز میلاد مسیح در سال ۸۰۰ میلادی، «شارلمانی» در همین کلیسا به عنوان فرمانروای امپراطوری مقدس رم، تاج‌گذاری کرد. از کلیسای اول چیز زیادی باقی نمانده است به جز یک تکه موزاییک از قرن هشتم که در کلیسای «سن ماریا» در «کازمدین» نگهداری می‌شود و هشت ستون که به کلیسای فعلی سن پیتر منتقل شدند.

کلیسای سنت پیتر رم | ایتالیا

معماری 

از نظر معماری، این کلیسا بزرگترین بنای دوران خود محسوب می‌شود. باسیلیکای سن پیترز یکی از چهار باسیلیکای رم است که عنوان باسیلیکای اعظم را دارا می‌باشند. برخلاف تصور رایج، این کلیسا یک کلیسای جامع نیست؛ چرا که محل اقامت پاپ نیست. محل اقامت پاپ (به عنوان اسقف رم) در باسیلیکای سنت جان لاتران قرار دارد.
کلیسای سنت پیتر رم | ایتالیا

نکته جالب اینکه نقشه هوایی ساختمان‌های کلیسای سن پیرو به شکل یک کلید طراحی شده که نماد کلید بهشت محسوب می‌شود و مجسمه‌های حواریون مسیح نیز به شکل نیم‌دایره‌ای در اطراف در ورودی این کلیسا نصب شده‌ است.زیربنای این کلیسا نزدیک به ۲۰۰ هزار متر مربع است و حجاری‌ها و مجسمه‌های سقف آن اثر میکل آنژ می‌باشد.

ساخت این کلیسا 120 سال طول کشید. بیش از ۱۰۰ آرامگاه در کلیسای سن پیتر وجود دارد. این آرامگاه‌ها متعلق به نود و یک پاپ، امپراطور مقدس رم «اُتو دوم» و ملکه سوئد «کریستینا» می‌باشد که برای تغییر مذهب خود به کاتولیستم، از سلطنت کناره‌گیری کرد.

کلیسای سنت پیتر رم | ایتالیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا