آشنایی با معبد نیلوفر آبی هندوستان | Lotus Temple

معبد نیلوفر آبی هندوستان

در این سری از مقالات جهانگردی قصد آشنایی با معبد نیلوفر آبی را که یکی از جاذبه های گردشگری هند است را داریم. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این مکان زیبا با ما در مجله گردشگری دوباره سفر همراه باشید.

معبد نیلوفر آبی

معبد نیلوفر آبی که با نام معبد لوتوس نیز شناخته می شود یکی از 8 معبد مشرق الاذکار) قاره ای در آیین بهائی می باشد که در پایتخت هند در شهر دهلی نو قرار دارد. این معبد را به عنوان مادر تمام معبد های شبه قاره هند می شناسند. معمار این معبد یک ایرانی بهایی مذعب به نام فریبرز صهبا می باشد که در طراحی این سازه از گل نیلوفر آبی الهام گرفته است. این گل در هند پیوندی عمیق با عبادت و دیانت دارد. شایان ذکر است که معماری این معبد برنده تعداد زیادی جوایز شده است.

ساختمان معبد لوتوس از بتن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده، این سنگ ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده اند. هر یک از ۹  طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و ۹ درب بزرگ به تالار مرکزی  باز خواهد شد و نورگیری این بنا که از لابلای گلبرگهای لوتوس انجام می شود و تهویه ی آن که با الهام از بادگیرهای ایرانی و به کمک ۹ استخر آب در اطراف بنا انجام می شود از دیگر موارد بسیار جالب آن است.

معبد نیلوفر آبی

ارتفاع این بنا از کف تا بالای ساختمان ۲۷/۳۴ متر و قطر ساختمان ۷۰ متر است و در زمینی به مساحت ۶۴/۱۰ هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان نشسته است. هر یک از نه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نه در بزرگ به تالار مرکزی به ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز خواهد شد.

درون معبد نیلوفر آبی دهلی شهر دهلی کشور هندوستان هیچ تزئینی که یادآور دین خاصی باشد وجود ندارد و در نهایت سادگی است. مسافران تور هند می توانند به آن وارد شوند و به آرامی، بدون هیچ سروصدا و مراسمی، هر دعایی که می خواهند برای خود بخوانند.

معبد لوتوس

چرا این بنا اهمیت جهانی دارد؟

یک جنبهء اهمیت آن از نظر هنر معماری است. معماری آن جوایز بین المللی فراوانی برده است، از جمله جایزهء معماری مهندسی ساختمان و مهندسی طراحی نور و جایزهء انجمن ساختمانهای بتونی آمریکا در سال ۱۹۹۰ به عنوان ظریفترین ساختمان بتونی جهان.

این معبد را سمبل معماری هند پس از استقلال این کشور می دانند و روزنامهء تایمز آن را «تاج محل قرن بیستم» نامیده است و دولت هند عکس آن را بر روی یک تمبر یادگاری در کنار سه بنای مهم دیگر هندوستان نقش کرده است.

→ خواندن مطلب قبلی

جنگل سه هزار تنکابن ، مازندران

خواندن مطلب بعدی ←

معرفی روستای شیوند ، ایذه | استان خوزستان

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *