تور

اجاره خودرو در دبی
استان اصفهاناصفهانایرانگردی

باغ پرندگان اصفهان


باغ پرندگان اصفهان

اصفهان شهری تاریخی و کهن با آثار باستانی بسیاری میباشد . که مشهور به نصف جهان، به خاطر بناهای باستانی جذاب ، زیبا و با ارزش، این شهر میباشد.در سفر به اصفهان بهترین نمونه‌ها از سبک‌های مختلف معماری و همچنین زیباترین مساجد، میدان‌ها، پل‌ها، کاروانسراها و خیابان‌های به جای مانده از دوره سلجوقیان و صفویان میتوانید مشاهده کنید.باغ پرندگان نیز یکی از همین جاذبه های بینظیر میباشد.

در ادامه با دوباره سفر  همراه شوید تا گشتی مختصر در باغ پرندگان اصفهان داشته باشیم .

باغ پرندگان اصفهان

معرفی باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان در سال ۱۳۷۵ در مجموعه ناژوان در فاصله چهار کیلومتری غرب پل وحید ایجاد شده و در واقع بخشی از پارک جنگلی ناژوان به حساب می آید.این پارک جنگلی دارای ، باغ خزندگان، باغ پروانه‌ها، آکواریوم و دلفیناریوم میباشد.برخی از  امکانات رفاهی این پارک جنگلی  عبارت‌ است  از: تله سیژ، پل‌های پیاده‌روی، مسیرهای دوچرخه‌سواری و قایقرانی و…

مساحت باغ پرندگان اصفهان حدود ۵۵ هزار مترمربع میباشد و ظرفیت نگهداری چهار هزار قطعه پرنده در بیش از صد و سی گونه را دارا میباشد.وسعت محوطه‌ی داخلی باغ هفده هزار مترمربع  که دارای فضاسازی زیبایی میباشد و علاوه بر تأمین نیازهای زیست محیطی پرندگان، مناظر زیبا و جذلبی را برای بازدیدکنندگان به وجود آورده.سقف باغ در ارتفاع بیست و پنج تا سی و دو  متر با توری فلزی میباشد. شانزده ستون فلزی در جای جای باغ قرار گرفته که نقش مهمی در نگه‌داشتن سقف دارتد.

این باغ شامل  پرندگانی همچون انواع طوطی، توکان، فلامینگو، اردک، کبک، تیهو، قرقاول، عقاب، جغد، طاووس و انواع پرندگان زینتی مباشد که  به راحتی به زندگی طبیعی خود ادامه میدهند.

دوباره سفر

باغ پرندگان شامل بخش‌های مختلفی میباشد ، که طراحی هر قسمت با توجه به زیست بوم دسته‌ای از پرندگان میباشد.به عنوان مثال برای پرندگان آب‌چر مانند انواع اردک و فلامینگو برکه‌های متعددی طراحی شده ، و همچنین برای پرندگان مناطق سنگلاخی و بیابانی مانند تیهو و کبک نیز فضاهایی با صخره‌ها و سنگ‌ها میباشد.

۱-بخش تکثیر باغ

این بخش دارای شرایط و امکانات مناسب برای تخم‌گذاری و پرورش جوجه پرندگان میباشد   . نگهداری از جوجه‌های تکثیر یافته تا مرحله رسیدن به سن خاص برای رهاسازی در باغ پرندگان به عهده این بخش میباشد.

۲-بخش تغذیه باغ

به خاطر اینکه  گونه‌های مختلف پرندگان دارای  نیازهای غذایی متفاوتی هستند، منبع تأمین این نیازها هم متفاوت میباشد.مثلاً برخی از پرندگان میوه خوار ، برخی هم دانه خوار و برخی هم گوشت‌خوار هستند. در بخش تغذیه جیره غذایی هر گروه با توجه به جدول احتیاجات غذایی آن‌ها تعیین میگردد.

۳-بخش بهداشت باغ

زمانی که در بازرسی های روزانه پرندگان مشکوک به بیماری یاشند آن‌ها را به بخش بهداشت انتقال می دهند. همچنین واکسیناسیون پرندگان و حفظ بهداشت و ضدعفونی کردن قسمت‌های باغ توسط این بخش انجام می گردد.

۴-بخش قرنطینه باغ

زمانی که بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به پرندگان می خواهند  پرندگانی را به باغ اهدا کنند پرندگان تازه وارد به مدت ده الی چهارده روز در آن می باشند و بعد از انجام آزمایش‌های لازم در صورت سلامتی کامل وارد باغ پرندگان می شوند.

۵-بخش تاکسیدرمی باغ

برای نگهداری دراز مدت از پیکر پرندگان قسمت تاکسیدرمی ایجاد شده. در این بخش بعد از پوست کنی، لاشه و چربی زدایی از پوست؛ قالبی به اندازه بدن پرنده طراحی و بعد از اسکلت بندی و پر آرایی پوست پرنده بر روی این قالب قرار میگیرد.

دوباره سفر

مکان

این باغ زیبا و بی نظیر واقع در استان  اصفهان ، میدان سهرودی و خیابان الفت میباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا