تور

اجاره خودرو در دبی
استان بوشهرایرانگردیدیر

جاهای دیدنی بندر دیر

ایران کشور چهارفصلی است که بهترین مقصد برای سفر به شمار می‌رود. یکی از بهترین و مناسب‌ترین نقاط ایران برای سفر در تعطیلات، جنوب ایران است. بازدید از جاهای دیدنی بندر دیر، بهترین انتخاب برای سپری کردن تعطیلات است. قسمت جنوبی ایران با داشتن شهرهای زیبا و مردمانی خونگرم همیشه میزبانی خوب برای گردشگران است. بندر دیر، یکی از زیباترین شهرهای جنوب ایران است که برای سفر و گشت‌وگذار بسیار مناسب است.بندر دیر در استان بوشهر قرار دارد. این بندر یکی از مهم‌ترین بنادر جنوب ایران به شمار می‌رود. همچنین این بندر فعالیت گسترده‌ای در صادرات میگو به خارج از ایران دارد. در حقیقت بندر دیر به بزرگ‌ترین بندر صیادی ایران مشهور است. در ادامه این مطلب از مجله گردشگری دوباره سفر با جاهای دیدنی بندر دیر آشنا می‌شویم و به معرفی به شهر زیبا می‌پردازیم.

معنای اسم بندر دیر

کلمه دَیِّر(Dayyer)یک کلمه فارسی است. این کلمه در اصل به معنی عبادتگاه و معبد می‌باشد. دیر در گذشته به عبادتگاه‌های یهودیان دیر گفته می‌شد. در کتب تاریخی عنوان شده که در این شهر و اطراف آن، یهودیان زیادی سکونت داشتند. به‌طوری‌که این شهرها به شهرهای یهودی‌نشین ایران مشهور بودند. از همان زمان این شهر یهودی‌نشین، به دیر معروف شد. جاهای دیدنی بندر دیر از پیشینه تاریخی زیادی برخوردار هستند.

بندر دیر
تصویر از خبرگزاری ایرنا

مسجد بردستان

مسجد جامع بردستان از معروف‌ترین جاهای دیدنی بندر دیر به شمار می‌رود. ساخت این مسجد زیبا به دوران حکومت اموی برمی‌گردد. به گفته مورخان این مسجد به دستور عمر بن عبدالعزیز، هشتمین حاکم سلسله امویان تأسیس شد. معماری آن معماری اسلامی است. البته وجود یک بادگیر به سبک معماری ایرانی نشان از حضور یک معمار ایرانی می‌دهد.

معماری درون مسجد ساده و درعین‌حال، زیبا است. گچ‌بری‌های پیچیده یا به‌اصطلاح، مقرنس‌کاری‌ها از جذابیت زیادی برخوردار است. بادگیر ایرانی باعث خنک شدن ساختمان مسجد می‌شود و دمای ساختمان را متعادل می‌کند. در نقاط مهمی مانند محراب این مسجد، می‌توان آثار طراحی‌هایی به شکل ستون پایه گلدانی مشاهده کرد.

مسجد جامع بردستان که یکی از پرطرف‌دارترین جاهای دیدنی بندر دیر است، در محله سادات بردستان قرار دارد. در این مسجد قبرهای بسیار قدیمی دیده می‌شود. روی برخی از این قبرها با خط کوفی متونی درمورد صاحب قبر می‌توان دید. برخی از مورخان معتقدند اکثر قبرهای قدیمی به قرن چهارم و پنجم هجری متعلق است. این مسجد در مرکز شهر قرار دارد و به‌راحتی می‌توانید از آن بازدید کنید.

مسجد بردستان

کوه نمک جاشک

کوه نمک جاشک یا گنبد نمکی جاشک یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود. بازدید از این کوه نمک که یکی از جاهای دیدنی بندر دیر است، در سفر به بوشهر ضروری است. در این گنبد نمکی، سنگ‌های مختلف با طراحی‌های خاصی به چشم می‌خورد. ترکیب رنگ‌ها و چلچراغ‌های نمکی تصویر زیبایی ایجاد کرده است.

این گنبد در میان مردم بومی افسانه‌های بسیاری دارد و این افسانه‌ها نسل به نسل میان این مردم چرخیده است. برخی از مردم معتقدند این کوه نمک محل زندگی یک دیو است. به همین علت قندیل‌ها می‌توانند از او محافظت کنند. برخی دیگر معتقدند این کوه به‌خاطر نوعی نفرین به وجود آمده است. اما به‌هرحال با گذشت زمان و بالارفتن آگاهی مردم، این افسانه‌ها کم‌رنگ شدند. اما همچنان این منطقه از زیباترین جاهای دیدنی بندر دیر است.

اشکال طبیعی مختلفی به‌وسیله این کوه نمکی قابل‌مشاهده است. از این اشکال می‌توان به دودکش جن، یخچال‌های نمکی، چشمه‌های نمکی و غارهای نمکی اشاره کرد. این پدیده طبیعی زیبا در صد کیلومتری بندر دیر قرار دارد. این گنبد نمکی یکی از زیباترین جاهای دیدنی بندر دیر محسوب می‌شود. برای بازدید از آن باید به یک ساعت در جاده بندر دیر به خورموج حرکت کنید.

کوه نمک جاشک

جزیره نخیلو

یکی زیباترین و متفاوت‌ترین جاهای دیدنی بندر دیر، جزیره نخیلو است. این جزیره زیبا بهشت پرندگان مهاجر به شمار می‌رود. هرساله و در هر فصل می‌توان خیل جمعیت پرندگان که در مدت کوتاهی در این جزیره زیبا ساکن هستند را مشاهده کرد. پوشش گیاهی این جزیره برای پرندگان شرایط مناسبی را ایجاد کرده تا بتوانند به‌راحتی آن را به‌عنوان یک مقصد موقت انتخاب کنند.

در این جزیره در هر فصل پرندگان زیادی قابل‌مشاهده است. یکی از مهم‌ترین گونه‌های این پرنده‌ها، پرستوی دریایی است. پرستوی دریایی یا چلچله دریایی از ارزشمندترین پرنده‌هایی است که در جهان یافت می‌شود. این پرنده‌ها مدت طولانی پرواز می‌کنند و بعد از طی‌کردن یک مسافت طولانی در جزیره نخیلو برای استراحت توقف می‌کنند. از دیگر جانوران این جزیره می‌توان به خرچنگ‌ها، لاک‌پشت‌ها و خرچنگ خوارها اشاره کرد.

جزیره نخیلو

به‌خاطر این که این جزیره به طور کامل تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست است، بازدید از آن به‌راحتی انجام نمی‌شود. قابل‌ذکر است که در این جزیره هیچ انسانی زندگی نمی‌کند. به همین دلیل فقط می‌توان مدت کوتاهی از آن بازدید کرد. بهتر است که هنگام رسیدن به این جزیره با مسئول اداره محیط‌زیست هماهنگ باشید تا به‌راحتی این جزیره زیبا را تماشا کنید. جزیره نخیلو که یکی از متفاوت‌ترین جاهای دیدنی بندر دیر به شمار می‌رود، در نزدیکی این بندر قرار دارد. با طی‌کردن فاصله‌ای کمتر از یک ساعت می‌توانید از زیبایی‌های آن لذت ببرید و تصاویر تکرارنشدنی خلق کنید.

چشمه آبگرم گنوی

چشمه آبگرم گنوی یا چشمه آبگرم دیر یکی دیگر از جاهای دیدنی بندر دیر است. این چشمه آبگرم علاوه بر این که چشمه‌های دیدنی زیبایی دارد، از خواص درمانی هم برخوردار است. مواد معدنی فراوانی که در آب این چشمه وجود دارد، باعث شده تا افراد باهدف درمان امراض مختلف به سراغ این چشمه بروند. از خواص درمانی آن می‌توان به رفع گرفتگی عضلات، درمان عفونت‌های پوستی و گوارشی و افزایش گردش خون اشاره کرد.

این چشمه آبگرم از سمت دو روستای مجاور آن در دسترس است. اما یکی از راه‌ها جادة ماشین‌رو دارد و دیگری را نمی‌توان با خودرو طی کرد. به همین علت افراد محلی همیشه این چشمه را دور از دسترس معرفی می‌کنند. این چشمه آبگرم در جاده بندر دیر به سمت آبدان قرار دارد. این چشمه آبگرم از خلوت‌ترین جاهای دیدنی بندر دیر است که در هر فصلی می‌توان از آن لذت برد.

تنگه مخدان

در فاصله ۱۵۰ کیلومتری این شهر، یکی از زیباترین جاهای دیدنی بندر دیر قرار دارد. تنگه مخدان یکی از زیباترین تنگه‌های درون ایران است که کمتر کسی از آن خبر دارد. این تنگه یکی از عجیب‌ترین پدیده‌های طبیعی ایران است. زیرا در مرکز یک نخلستان گرمِ خرما، یک تنگه پر از آب و خنک قرار دارد که باعث برانگیختن تعجب هرکسی می‌شود. زیبایی این تنگه به حدی است که ترجیح می‌دهید ساعت‌ها در این مکان بمانید و از آن لذت ببرید.

تنگه زیبای مخدان دارای چند آبشار کوچک و بزرگ است. محلی‌ها و گردشگران برای شنا و آبتنی و مهم‌تر از آن، لذت بردن از آب‌وهوای خنک، به این تنگه می‌روند. ترکیب فضای نخلستان‌ها و آبِ همیشه زلال تنگه مخدان، یک فضای عالی برای عکاسی ایجاد می‌کند. برای بازدید از تنگه بهتر است که تجهیزات کافی برای عبور کردن از قسمت‌های کوهستانی بردارید تا در راه با مشکلی مواجه نشوید. تنگه مخدان که یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی بندر دیر است، بعد از خورموج قرار دارد.

تنگه مخدان

قلعه بردستان

قلعه بردستان یکی از تاریخی‌ترین جاهای دیدنی بندر دیر است. ساخت این بنا به دوران بعد از اسلام برمی‌گردد. البته به‌خاطر نبود هیچ نوع مدرکی، اطلاعات دقیقی از زمان ساخت آن وجود ندارد. اما باتوجه‌به استحکام و معماری بنا، آن را متعلق به دوران آل بویه می‌دانند. بخش‌های مختلف بنا به‌خاطر نبود مراقبت و بازسازی تخریب گردیده اما ساختمان اصلی آن هنوز پابرجا است.

معماری این قلعه بر اساس معماری اصیل ایرانی است. با وجود این که این بنا متعلق به دوره‌ای است که تأثیر فرهنگ اسلامی حتی روی معماری هم دیده می‌شد معماری اصیل ایرانی دارد ساختمان و معماری این قلعه دقیقاً بر اساس قلعه‌هایی است که ایرانیان در دوران قبل از اسلام یعنی دوران ساسانیان و هخامنشیان می‌ساختند. ساختمان این قلعه یک ساختمان سه طبقه است. البته هیچ‌کدام از طبقات قابل بازدید نیستند چون سقف آنها به طور کامل طی ساله‌های متمادی فروریخته است.

طراحی‌ها و گچ‌بری‌های این بنا بسیار ظریف و خاص هستند. این گچ‌بری‌ها همانند گچ‌بری‌های دیگر بناهای این منطقه است. در جنوب ایران گچ‌بری‌های خاصی استفاده می‌شود که بر اساس فرهنگ و هنر این منطقه است. آثار این گچ‌بری‌ها را می‌توان در این بنای زیبا مشاهده کرد. قلعه بردستان در نزدیکی مسجد جامع بردستان، در بخش مرکزی بندر دیر قرار دارد. این قلعه یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی بندر دیر است که فضای خوبی برای عکاسی به شمار می‌رود.

قلعه بردستان

ساحل بندر دیر

ساحل بندر دیر یکی از زیباترین جاهای دیدنی این بندر به شمار می‌رود. این ساحل زیبا یکی از مراکز تفریحی بندر دیر است که گردشگران از آن استقبال می‌کنند. این بندر یکی از بکرترین بنادر ایران است. کمترین تغییرات و مدرن‌سازی در آن دیده می‌شود. در حقیقت ساحل این بندر دقیقاً شبیه سواحل قدیمی است و تغییرات چندانی در آن انجام نمی‌شود.

معمولا در نزدیک ساحل این بندر ماهیگیری می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، این بندر بزرگ‌ترین بندر صادرکننده ماهی و میگو در ایران است. تمامی آبزیانی که به خارج از کشور صادر می‌شود، در فاصله کمی از این ساحل زیبا و معمولا به‌صورت سنتی صید می‌شوند.

در ساحل بندر دیر امکانات رفاهی و تفریحی زیادی به گردشگران ارائه می‌شود. از جمله این امکانات تفریحی می‌توان به قایق‌سواری و لنج سواری اشاره کرد. همچنین در سال‌های اخیر مسئولین در کنار این ساحل، پارک‌های بسیار خوبی تأسیس کردند. این پارک‌ها به گردشگران امکانات رفاهی ارائه می‌دهند. در اطراف آنها رستوران‌های مناسبی وجود دارد که مسافران به‌راحتی به هر چیزی دسترسی پیدا می‌کنند. همچنین این ساحل دسترسی خوبی به جاهای دیدنی بندر دیر دارد.

ساحل بندر دیر

تل سوز بندر دیر

یکی از مهم‌ترین مناطق تاریخی ایران، در بندر دیر قرار دارد. تل سوز یکی از قدیمی‌ترین نقاطی است که می‌توان آثار گذشتگان را در آن مشاهده کرد. در این تپه بقایای چندین اشیا یافت شد که آنها را به حدود ۶ هزار سال قبل از میلاد نسبت می‌دهند. در حقیقت تاریخچه این تپه به دورانی قبل از سکونت یهودیان در بندر دیر بازمی‌گردد.

مردمان محلی به این تپه تل ماسویی می‌گویند. ماسو نوعی گیاه است که در این منطقه رشد می‌کند. معمولا این گیاه را می‌توان در دامنه همین تپه مشاهده کرد. به همین علت به این تپه تاریخی تل ماسویی می‌گویند. به گفته مورخان مردمانی که در این ناحیه سکونت می‌کردند، بخش عمده غذای خود را از گیاه ماسو تأمین می‌کردند. تل سوز و اطراف آن قدیمی‌ترین جاهای دیدنی بندر دیر محسوب می‌شوند.

تل سوز بندر دیر

مزارع گوجه‌فرنگی

علاوه بر ماهی گوجه‌فرنگی نیز نقش مهمی در اقتصاد این شهر دارد. اطراف جاده‌های این شهر می‌توانید مزارع بزرگ گوجه‌فرنگی را مشاهده کنید که مردم محلی بر روی آن مشغول کار هستند. گوجه‌فرنگی یکی از محصولاتی است که هر چهارفصل فروش مناسبی دارد. به همین علت کاشت آن می‌تواند برای اقتصاد شهر دیر دارای سود باشد.

 گوجه‌فرنگی‌هایی که در این مزارع کاشته می‌شوند، اغلب ارگانیک هستند و بدون استفاده از سموم شیمیایی رشد می‌کنند. به همین علت گوجه‌فرنگی‌های این شهر از کیفیت بالایی برخوردار هستند. مزارع گوجه‌فرنگی، یکی از جاهای دیدنی بندر دیر محسوب می‌شوند. تماشای کاشت و برداشت این محصول دوست‌داشتنی برای گردشگران بسیار لذت‌بخش است.

بقعه‌ها

در بندر دیر امامزاده‌ها و بقعه‌های متعددی وجود دارد که جزو جاهای دیدنی بندر دیر هستند. مهم‌ترین و معروف‌ترین این امامزاده‌ها، امامزاده شاهزاده ابوالقاسم است. حرم مطهر این امامزاده در نزدیکی بندر دیر روی یک تپه قرار دارد. این امامزاده نزدیک به ساحل بندر دیر است. شما می‌توانید با زیارت آن از دیدن منظره غروب آفتاب روی این تپه لذت ببرید.

دومین بقعه معروف این شهر، بقعه بی‌بی دولت آبدان است. این بقعه از پیشینه تاریخی زیادی برخوردار است و قدمت آن به دوران ورود اسلام به ایران برمی‌گردد. افراد محلی معتقدند که این بقعه متعلق به خواهر امامزاده‌ای است که در نزدیکی آن قرار دارد. این بقعه در میان مردم محلی از محبوبیت خاصی برخوردار است.

بهترین زمان سفر به بندر دیر

جنوب ایران به‌خاطر اینکه آب‌وهوای گرم و مرطوبی دارد، در فصل پاییز و زمستان آب‌وهوای مطلوب و مناسبی برای سفر دارد. البته این به این معنا نیست که در فصل بهار و تابستان نمی‌توان به جنوب ایران سفر کرد. اما اگر تحمل هوای گرم و رطوبت را نداشته باشید، بهتر است که در فصل زمستان و در ماه بهمن، به جنوب ایران و بندر دیر سفر کنید تا بتوانید به راحتی از جاهای دیدنی بندر دیر بازدید کنید.

بندر دیر یکی از شهرهای جنوبی ایران است که دمای آن معمولا روی ۴۰ درجه سانتیگراد است. این شهر یکی از شهرهای گرم ایران محسوب می‌شود. برای سفر به این شهر زیبا و بازدید از جاهای دیدنی بندر دیر، بهتر است که فصل پاییز و زمستان را انتخاب کنید. در این فصل‌ها دمای هوا معتدل‌تر است و شرایط مناسبی برای گشت‌وگذار در شهر ایجاد می‌شود.

اگر با گرمای هوا مشکلی ندارید، می‌توانید از اول بهار تا آخر تابستان نیز به بندر دیر سفر کنید. در این زمان با وجود گرمی هوا می‌توانید سرسبزی و طراوت طبیعت این شهر را مشاهده کنید. همچنین خرید ماهی در این فصل بسیار راحت‌تر است. زیرا فصل بهار زمان مناسبی برای صید ماهی‌ها و صادرکردن آن است؛ بنابراین باتوجه‌به ذائقه و همچنین شرایط خود و مهم‌تر از همه توجه به زمان‌های تعطیلات، فصل‌های گرم یا سرد را برای سفر به شهر زیبا انتخاب نمایید.

سوغات بندر دیر

بندر دیر یکی از زیباترین شهرهای جنوب ایران است که سالانه گردشگران محدودی به آن سفر می‌کنند. جاهای دیدنی بندر دیر بسیار زیاد هستند و اکثر این مکان‌ها، پدیده‌های تاریخی و طبیعی هستند که جذابیت زیادی برای مسافران و گردشگران دارند. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که نباید در سفر فراموش کنید، خرید سوغات مخصوص هر شهر است. با خرید سوغاتی و صنایع‌دستی از یک شهر، یک یادگاری دائمی برای خود از سفر دارید. در ادامه تمامی سوغاتی‌های بندر دیر را به شما معرفی می‌کنیم.

اولین و مهم‌ترین سوغاتی بندر دیر ماهی‌های آن است. در این بندر انواع آبزیان صید می‌شود و به فروش می‌رسد. می‌توانید ماهی‌هایی که طعم بسیار عالی دارند را در این شهر به‌عنوان سوغاتی خریداری کنید. بهترین ماهی‌های بندر دیر شامل ماهی حلوا سفید یا ماهی زبیده؛ ماهی شیر و ماهی سنگسر است. از ماهی سنگسر در پخت غذاهای جنوبی مانند قلیه‌ماهی استفاده می‌شود.

از دیگر سوغاتی‌های مهم بندر دیر می‌توان به خرمای آن اشاره کرد. نخلستان‌های خرما که در نزدیکی تنگه مخدان واقع شده‌اند، دارای خرماهای بسیار خوشمزه و با کیفیتی هستند. از دیگر سوغاتی‌ها می‌توان به حصیربافی، گبه و ارده اشاره کرد. البته این سوغاتی‌ها معمولاً سوغاتی‌های اکثر شهرهای جنوب ایران هستند. در بندر دیر مغازه‌های مخصوصی وجود دارد که تمامی این سوغات‌ها در آن به فروش می‌رسند. پس علاوه بر از تماشای جاهای دیدنی بندر دیر، از سوغاتی‌های خاص آن خرید کنید.

هتل یا اقامتگاه بوم‌گردی؟

یکی از جذابیت‌های سفر به هر شهری، سکونت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی است. این اقامتگاه‌ها را متناسب با فرهنگ هر ناحیه می‌سازند تا مردم از نزدیک زندگی در این مکان‌ها را تجربه کنند. البته اقامت در هتل نیز دارای مزیت‌هایی است. برای مثال امکانات هتل در دسترس است و به‌خاطر وجود رستوران در هتل، به پخت‌وپز غذا نیازی نیست. در نهایت باید باتوجه‌به شهر مقصد خود، باید بین اقامتگاه بوم‌گردی و هتل یکی را انتخاب کنید.

در بندر دیر هتل رسمی برای اقامت وجود ندارد. به‌خاطر نیاز به بودجه زیاد، هیچ هتلی در این بندر ساخته نشده است. اما برخلاف هتل، اقامتگاه‌های بوم‌گردی فراوانی وجود دارد. این اقامتگاه‌ها در سرتاسر شهر هستند و دسترسی به آنها بسیار راحت است. این اقامتگاه‌ها متناسب با فرهنگ جنوب ایران ساخته می‌شوند. استفاده از تزیینات مخصوص به فرهنگ جنوب در تمامی اتاق‌ها دیده می‌شود.

باتوجه‌به شرایط این شهر برای بازدید از جاهای دیدنی بندر دیر بهتر است که یک اقامتگاه بوم‌گردی انتخاب کنید اقامتگاه‌های بوم‌گردی که در سرتاسر بندر دیر هستند دسترسی بسیار خوبی به جاهای دیدنی بندر دیر دارند. همچنین شما می‌توانید با یک قیمت مناسب در این اقامتگاه‌ها ساکن شوید.

دسترسی به بندر دیر

کلام آخر

بندر دیر یکی از مهم‌ترین بنادر ایران است که در نزدیکی بندر کنگان قرار دارد. این بندر مهم‌ترین بندر ایران در صادرات ماهی و میگو است. برای بازدید از آن بهتر است که با جاهای دیدنی بندر دیر آشنا باشید. در این مطلب تمامی جاهای دیدنی بندر دیر به شما معرفی شد تا در طول سفر خود از آن استفاده کنید.

مقالات بیشتری بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا