تور

اجاره خودرو در دبی
استان خراسان رضویایرانگردیمشهد

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه

 در این مطلب از وب سایت گردشگری دوباره سفر شما را با خانه داروغه مشهد یک مکان دیدنی در مشهد آشنا می کنیم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با خانه داروغه مشهد

اگر به زیارت در شهر مشهد رفتید، حتما سری به دیدنی های شهر مشهد بزنید. یکی از این مکان های تاریخی و زیبا خانه داروغه می باشد. بافت این خانه تاریخی در پیرامون حرم و با مساحت 610 متر مربع می باشد. معماری این خانه نشانه هایی از معماری روس دارد و همین باعث زیبایی آن شده است. این خانه تاریخی داروغه در 7 مهر 1381 با شماره 6357 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه داروغه اولین جایی بود که در شهر مشهد دارای حمام خصوصی بوده است. در کوچه داروغه، دو خانه دیگر هم وجود دارد که گفته می شود در گذشته به همراه خانه داروغه مجموعه را شکل می دادند و به هم راه داشتند.

خانه داروغه

 

معماری خانه داروغه مشهد

سبک معماری و تزئینات خانه داروغه

خانه داروغه بازمانده آخرین مرحله از معماری سنتی ایران می باشد، اما تاثیر هنر روس هم در آن است. سبک ساختاری بنا، آجرهای قالبی، کاشی هفت رنگ، تزیینات چوبی زیر سقف، تندیس های گچی، اینها همگی نشان معماری روس می باشد. طرح تراس و پله های دو طرفه، تزیینات و ارسی ها همگی معماری شرقی می باشد. نمای رو به حیاط با آجرهای قالبی زینت داده شده است.

خانه داروغه

 

استفاده از روش سه طرف ساخت

از طرف ضلع جنوبی می توان به بنا وارد شد. بعد از ورود به حیاط با یک حوض و باغچه های کوچک رو به رو می شویم که بسیار زیبا می باشد. این بنا 75 سانتی متر اختلاف سطح دارد و به نسبت زمین های اطراف گود تر است. زیر بنای این خانه 1100متر مربع است و معماری آن به سه طرف ساخت شهرت دارد. در سه ضلع شمالی، جنوبی، و شرقی حیاط، ساختمان در دو طبقه شکل گرفته است. دو ضلع نشیمن و یک ضلع غلام رو که بهم متصل هستند.

خانه داروغه

 

بخش های تابستان نشین و زمستان نشین

خانه داروغه در دو طرف حیاط بخش های تابستان نشین و زمستان نشین دارد. در قسمت زمستان نشین وسایل گرما ساز دارد و مطبخ هم در طبقه زیرین آنها وجود دارد. بخاری دیواری، پنجره های دو جداره از عجایب این ساختمان می باشد و جالب است بدانید اولین شومینه مشهد هم در این خانه می باشد.

در بخش تابستان نشین، با اتاق های بادگیر، حوض آب و سبک معماری کاملا سنتی مواجه هستیم. این خانه به این مسئله نیز پرداخته که با استفاده از نیروی آب، باد، آفتاب و … نیاز های بنا را بدون هزینه بر طرف می سازد.

خانه داروغه

ایوان های خانه

در بخش غربی، ایوان هایی با کاشی های هشت ضلعی و بیضی شکل، با عبارات( بسم الله الرحمن الرحیم)و (محمد(ص)شمع جمع آفرینش) را نقش کرده اند. شومینه گچبری شده اتاق قسمت شرقی بنا نیز از قسمت های بسیار با اهمیت می باشد. در سمت شمال حیاط به ایوان زیبایی می رسیم که چهار ستون دارد. این ستون های آجر کاری به صورت رو به رو و متقارن در جلوی ایوان می باشند و تا کف حیاط ادامه دارند. در دوطرف ایوان دو راه پله مورب دیده می شود که نرده های فلزی و ظریفی دارد.

خانه داروغه

 

آدرس: خراسان رضوی- مشهد- خیابان نواب صفوی- راسته حوض مسگران- کوچه داروغه

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا