تور

اجاره خودرو در دبی
استان تهرانایرانگردیتهران

دره هملون؛ گزینه ای عالی برای تعطیلات

استان تهران مناطق خوش آب و هوای زیادی دارد و طبیعت آن بسیار دیدنی است. یکی از زیباترین مناطق گردشگری تهران شمیرانات است که جاذبه‌های بسیار زیبایی دارد. دره هملون یکی از بهترین جاهای دیدنی شمیرانات به شمار می‌رود و به دلیل طبیعت بکر و آب و هوای دلپذیر با استقبال گردشگران زیادی مواجه شده است. اگر می‌خواهید از دره هملون اطلاعات بیشتری به دست آورید تا پایان مقاله امروز با مجله گردشگری دوباره سفر همراه باشید.

معرفی دره هملون

در 35 کیلومتری شمال شرقی تهران و در شهرستان شمیرانات یکی از زیباترین جاذبه‌های پایتخت به نام دره هملون قرار دارد که دو روستای شمشک و میگون را به یکدیگر متصل می‌کند. در این دره غارها و سوراخ‌های متعددی وجود دارد که قدمت بسیار زیادی دارند. قبل از این دره در این مکان روستای هملون وجود داشت که طبق اهالی منطقه روستای بسیار آبادی بود و اهالی آن به دامپروری و باغبانی مشغول بودند.

هم اکنون این روستا تبدیل به باغی بزرگ شده و در مناطق پایین دست آن روستاهای دیگری به وجود آمده‌اند. با سفر به این منطقه دره زیبای هملون را مشاهده خواهید کرد که از دره صخره‌ای و کوچک تشکیل شده است و حدود دو ساعت برای بازدید از آن زمان لازم دارید. لون به معنای غار است و به خاطر غارهای متعددی که در این منطقه وجود دارد بر روی این دره نام هملون را گذاشته‌اند.

پوشش گیاهی و جانوری دره هملون

همانطور که گفته شد دره هملون در گذشته روستایی آباد بود که اکنون به یک باغ و دشت وسیع تبدیل شده است. در این باغ بزرگ میوه‌هایی مانند سیب، گیلاس، آلبالو و گردو کاشت می‌شوند. علاوه بر آن در ارتفاعات دامنه کوه‌ها انواع گیاهان دارویی نظیر گون، آویشن و باریج می‌رویند و گردشگران می‌توانند در اواخر تابستان و اوایل پاییز به این دره زیبا بروند و گیاهان دارویی مانند آویشن را برداشت کنند.

وجود پوشش گیاهی سبز و چشمه‌ها در منطقه هملون باعث به وجود آمدن پوشش جانوری شده است که از رایج‌ترین جانوران این منطقه می‌توان به بز کوهی و کبک اشاره کرد. اگر شانس با شما یار باشد می‌توانید در برخی روزها بزهای کوهی را نیز در ارتفاعات مشاهده کنید. همچنین در گذشته حیوانات دیگری مانند پلنگ، گرگ، کفتار و خرگوش در این منطقه دیده می‌شدند که درحال حاضر به دلیل شکار غیرقانونی و عدم توجه مسئولین به این منطقه این گونه‌های جانوری دره هملون را ترک کردند.

معرفی دره هملون

آشنایی با غارهای هملون

دره هملون با غارهایش معروف است و گردشگران جهت بازدید از این غارهای تاریخی به این دره سفر می‌کنند. در ابتدای مسیر دره دو غار کوچک و بزرگ دیده می‌شوند که به آنها غارهای هملون می‌گویند. غار کوچک بالاتر از رودخانه هملون واقع شده و پس از گذشت ۱۵ دقیقه پیاده‌روی از شروع دره می‌توانید آن را مشاهده کنید. این غار در زیر یک طاق سنگی قرار گرفته است و در ورودی آن یک چهارچوب آهنی وجود دارد. این چهارچوب توسط شهرداری منطقه برای بازدید آسان گردشگران تعبیه شده که هنوز تکمیل نگردیده است.

دهانه غار کوچک ۳ متر عرض و یک متر طول دارد که برای عبور از آن‌جا باید سر خود را خم کنید. طول غار نیز به ۵۰ متر می‌رسد و کف آن از خاک، گل و سنگ پوشیده شده است؛ بنابراین باید کفش مناسب به پا داشته باشید چرا که بسیار لغزنده است. پس از گذشت چند متر غار مرتفع‌تر می‌شود و راحت‌تر می‌توانید درون آن را مشاهده کنید. همچنین از سقف غار قندیل‌های بسیار زیبایی آویزان شده‌ است که بلندترین آنها به ۷۰ سانتی‌متر می‌رسند.

ویژگی غارها

درون غار به خاطر دهانه کوچکی که دارد تاریک است و برای رفتن به آن‌جا حتماً باید چراغ قوه داشته باشید. علاوه بر آن باید مجهز به تجهیزات غارنوردی باشید؛ زیرا در امتداد مسیر یک دالان با شیب ۴۰ متر وجود دارد که بسیار لغزنده است. بازدید از این غار ممکن است با خطراتی همراه باشد و توصیه می‌شود با یک تیم حرفه‌ای غارنوردی همراه شوید. اواخر بهار و فصل تابستان بهترین زمان بازدید از غارهای هملون است و عدم بارش برف و باران خطرات بازدید را به حداقل می‌رسانند.

پس از پشت سر گذاشتن غار کوچک به غار بزرگ هملون می‌رسید که طول آن ۱۰۰ متر است و پیمایش راحت‌تری دارد. غار اسپول کوچک، غار اسپول بزرگ و غار سه طبقه‌ای استوار از دیگر غارهای مهم این منطقه هستند. تهران تا غارهای هملون تنها ۵۰ کیلومتر فاصله دارد و این غارها در راه میگون به شمشک واقع شده‌اند.

جاهای دیدنی اطراف دره هملون

در نزدیکی دره هملون جاهای دیدنی بسیار زیبا و متنوعی وجود دارد که بازدید از آنها توصیه می‌شود:

رودخانه هملون

یکی از زیباترین جاذبه‌های منطقه هملون رودخانه آن است که از ارتفاعات سرچشمه می‌گیرد. از این رودخانه چشمه‌های زیادی منشعب شده و به آبیاری زمین‌های اطراف می‌پردازند. در نتیجه پوشش گیاهی متنوع را در منطقه مشاهده خواهید کرد که این چشمه‌ها به رودخانه شمشک سرازیر می‌شوند و در نهایت در منطقه لواسانات و به دریاچه سد لتیان می‌ریزند. رودخانه هملون متاسفانه در روزهای گرم سال کم آب می‌شود و در شهریور ماه معمولا آب ندارد. یکی از مهمترین دلایل این اتفاق انتقال آب رودخانه به روستای میگون است.

رودخانه هملون

آبشار یخی هملون

از اصلی‌ترین جاذبه‌های دره هملون آبشار یخی است. بسیاری از گردشگران با این آبشار زیبا آشنا هستند؛ زیرا در مجاورت آن تنها مدرسه اختصاصی یخ‌نوردی کشور بنا شده است. آبشار یخی هملون ۱۵ مترمربع مساحت و ۳۰ متر ارتفاع دارد و یکی از مهمترین دلایل یخ بستن این آبشار قرار گرفتن آن در سایه است که نور خورشید به آن نمی‌تابد. بهترین زمان تماشای آبشار یخی اواخر فصل پاییز تا اوایل فروردین است.

در این زمان آبشار کاملاً یخ بسته و مکان مناسبی برای علاقمندان به ورزش یخ‌نوردی به شمار می‌رود. البته، جالب است بدانید که هر سال مسابقات آسیایی یخ‌نوردی در این منطقه برگزار می‌شوند و آبشار یخی هملون از ۷ پیست برتر بین‌المللی به شمار می‌آید که در آن به ورزش یخ‌نوردی پرداخته می‌شود. به همین دلیل امکاناتی مانند سکوی تماشاچیان، مدرسه یخ‌نوردی، ساخت قرنطینه و… در اطراف آن تعبیه شده‌اند.

آبشار یخی هملون

قله هملون

دره هملون مقصد مناسبی برای گردشگران است و آن‌ها می‌توانند به قله هملون صعود کنند. این قله ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد و در جنوب دشت هملون واقع شده است. این قله به بسیاری از جاذبه‌های گردشگری تهران مانند قله توچال، قله قلعه دختر، قله ورجین، روستای آهار، آتش کوه، شکرآب و ناحیه شهرستانک مشرف است.

قله هملون

دره و قله آهنگرک

در نزدیکی دره هملون یکی دیگر از جاهای دیدنی به نام دره آهنگرک وجود دارد که در غرب روستای میگون واقع شده است. پس از پشت سر گذاشتن این دره به قله آهنگرک خواهید رسید و سپس برای بازدید از این قله باید مسیر خود را از دشت هملون آغاز کنید. یکی از ویژگی‌های برجسته این منطقه دره بسیار پربرف است که در شرق آهنگرک قرار دارد و به دشت هملون نیز راه دارد. برای صعود به قله آهنگرک می‌توانید یکی از سه مسیر دشت هملون، میگون و ده تنگه را انتخاب کنید.

دره و قله آهنگرک

بهترین زمان سفر به دره هملون

دره هملون در فصل بهار و تابستان بسیار سرسبز و باشکوه است و با رفتن به آن‌جا از تماشای رودخانه پر آب و چشمه‌های جاری بهره‌مند خواهید شد. در این زمان هوا بسیار مطبوع و خنک بوده و بهترین زمان است تا از گرمای طاقت‌فرسای شهر دور شوید. با شروع شهریور رودخانه خشک می‌شود و به دنبال آن سرسبزی دره کاهش پیدا می‌کند.

با شروع فصل پاییز هوا سرد می‌شود و تعداد گردشگران رو به افول می‌گذارند و در فصل زمستان هوا بسیار سرد بوده و کمتر کسی به دره سفر می‌کند. در این فصل اغلب گردشگران به بازدید از آبشار یخی هملون می‌روند و مشغول یخ‌نوردی و تماشای مسابقات می‌شوند. همچنین فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به دره هملون به شمار می‌رود. البته در هر زمان که قصد دارید از این دره بازدید کنید باید تجهیزات و لباس مناسب همراه خود داشته باشید.

محل اقامت در دره هملون

دره هملون در شمشک قرار گرفته که از بهترین مناطق ییلاقی شمال تهران شناخته می‌شود. برای همین اقامتگاه‌های متنوع و متعددی در این منطقه وجود دارند و در نتیجه برای سفر و بازدید از دره هملون نگران نخواهید بود. در سال‌های اخیر امکانات اقامتگاهی در این منطقه توسعه پیدا کرده‌اند و با ارائه بهترین خدمات در اختیار گردشگران و مسافران قرار می‌گیرند. در شمشک انواع مراکز اقامتی شامل سوئیت مبله، آپارتمان مبله و اقامتگاه‌های بوم‌گردی وجود دارند که پیش از سفر می‌توانید به‌صورت اینترنتی اقدام به رزرو آنها کنید.

مسیر دسترسی به دره هملون

برای رفتن به دره هملون یکی از مسیرهای زیر را انتخاب کنید:

مسیر اول: از تجریش به سمت بلوار ارتش حرکت کنید و مسیر خود را به سمت فشم تغییر دهید. پس از ۵ کیلومتر به میگون و در نهایت به دره هملون می‌رسید.

مسیر دوم: از اتوبان شهید بابایی خود را به جاده لشکرک برسانید و سپس با حرکت به سمت فشم وارد جاده میگون شوید.

مسیر سوم: از تهرانپارس به جاده میگون شمشک بروید و به سمت هملون حرکت کنید.

سخن پایانی

دره هملون از زیباترین و پرجاذبه‌ترین مناطق گردشگری شمال تهران است. این دره در تمام روزهای سال زیبایی‌های خاص خود را دارد و گردشگران زیادی را از سراسر نقاط ایران و حتی خارج از کشور را به سمت خود جلب می‌کند. در سفر به شمشک حتماً از دره هملون و سایر جاذبه‌های آن دیدن کنید.

مقالات بیشتری بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا