تور

اجاره خودرو در دبی
استان اصفهاناصفهانایرانگردی

کاخ چهل ستون اصفهان

کاخ چهل ستون اصفهان

در این بخش از مقالات ایرانگردی قصد معرفی و آشنایی با کاخ چهل ستون را که یکی از جاهای دیدنی اصفهان است داریم. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این مکان زیبا با ما در مجله گردشگری دوباره سفر همراه باشید.

کاخ چهل ستون اصفهان

اصفهان شهری است در مرکز ایران و یکی از شهرهای تاریخی و گردشگری است که دارای جاذبه های توریستی بسیاری است و همچنین مرکز استان اصفهان نیز می باشد. این شهر چهارمین شهر پهناور ایران و سومین شهر پرجمعیت ایران بعد از تهران و مشهد است.شما با سفر به اصفهان گویی به تاریخ کهن ایران سفر کرده اید وهمین جاذبه های فراوان اصفهان است که باعث شده لقب نصف جهان را به این شهر زیبا ودارای پیشینه تاریخی فراوان بدهند.یکی از بناهای به جا مانده از دوران صفویه کاخ چهلستون است که بنایی منحصر به فرد وزیبا است .

کاخ چهل ستون اصفهان

کاخ چهلستون

کاخ چهل ستون اصفهان

این بنا در محوطه کاخ های دولت خانه صفوی و در اوایل قرن 11 ه.ق ساخته شد.کاخ چهل ستون 2120 متر مربع مساحت دارد و بنای عمارت یک متر از سطح باغ بالاتر است. در فهرست میراث فرهنگی یونسکو 9 باغ ایرانی به ثبت رسیده اند که یکی از آنها باغ چهل ستون است.

نقاشی های روی دیوار چهلستون به شیوه مینیاتورهای ایرانی و با خصلت بزرگنمایی توسط هنرمند نامدار دوره صفویه رضا عباسی ترسیم شده است. در ایوان بنا اشعاری از نجیب کاشانی و به خط صالح اصفهانی نوشته شده که متن این اشعار اشاره دارد به این مسئله که این بنا در اوایل قرن 12 ه.ق دچار آتش سوزی شده و در زمان سلطنت شاه سلطان حسین صفوی بازسازی گردیده است.

ویژگیهای بنا

کاخ چهل ستون اصفهان

ایوان چهل ستون دارای 3 بخش است که یکی از بخشهای آن دارای 18 ستون چوبی بلند است. 4 ستون وسط آن بر روی 4 شیر سنگی قرار دارند که از دهان این 4 شیر آب فوران می نموده و داخل حوض مرمری وسط تالار می ریزد.

سر در ورودی تالار کمی مرتفع تر است که این تالار به تالار آینه نیز معروف است .این قسمت را بر روی 2 ستون قرار داده اند که تمام آن مزین شده به آینه های کوچک و خوش تراش که همانند معرق در کنار آینه های بزرگ بنا قرار گرفته اند. سقف تالار به وسیله قاب های چوبی که اشکال هندسی مختلفی دارد ساخته شده که در تزیینات سقف تصویر قرینه حوض مرمر وسط ایوان دیده می شود که این نوع معماری بسیار شبیه معماری عالی قاپو است .

داخل سالن 4 عدد تابلو وجود دارد که نمایانگر میادین جنگ و مجالس پذیرایی پادشاهان صفوی است. البته 2 تابلو وسط توسط صادق نقاش باشی ( هنرمند دوره  قاجار ) در دوره قاجار طراحی شده اند. که متاسفانه بیشتر نقاشی های آن دوران از بین رفته اند.

باغ عمارت چهل ستون

کاخ چهل ستون اصفهان

باغ چهل ستون دارای 3 درب ورودی است که قدیمی ترین درب آن رو به شرق است . بعد از ورود به باغ عمارت از درب اصلی بعد از طی کردن مسافت کمی به استخر جلوی عمارت می رسید و بعد از آن به خود عمارت خواهید رسید.درختان باغ طوری کاشته شده اند که جهت حرکت به سمت عمارت را نشان می دهند. زمین باغ دارای شیب ملایمی است که باعث جاری شدن آب در جوی ها می شود.

در آن زمان شاخه ای از مادی ( فدن ) آب مورد نیاز عمارت را تامین می کرد که بعد از طی کردن مسافتی وارد میدان نقش جهان می شد . اما امروزه به دلیل کم آبی، آب باغ به وسیله چاه عمیقی تامین میشود.

پوشش گیاهی باغ چهلستون را درختانی همچون کاج ایرانی ، نارون ، افرای سیاه ، چنار و عرعر تشکیل می دهند که گلهای کاشته شده در قسمت جنوبی باغ به وسیله باغبان ها و در گلخانه پرورش داده می شوند.

دیدنی های کاخ چهلستون

کاخ چهل ستون اصفهان

 • تالار ایینه
 • تالار 18 ستون
 • شیرهای سنگی 4 گوشه حوض مرکزی
 • تزیئنات سنگی  4 گوشه حوض مرکزی
 • تزیئنات عالی طلا کاری ونقاشی های سالن پادشاهی
 • تصویر شاه عباس اول با تاج مخصوص :
 • آثاری مانند سردر مسجد قطبیه و سردرهای زاویه درب کوشک و آثاری از مسجد درب جوباره و مسجد آقاسی که بر روی دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ نصب شده اند.
 • سقف نقاشی شده تالار 20 ستون و سقف آینه کاری تالار آینه و ورودی آینه کاری محل جلوس شاه عباس دوم و ستونهای عظیم تالار 20 ستون و تالار آینه که تماما به وسیله تنه درختان چنار ساخته شده اند.
 • شیرهای سنگی و اندازه های مرمری نقاشی شده همه نشان دهنده هنر حجاری در دوره صفویه است.
 • در اتاق کاخ چهل ستون نقاشی هایی از شاه عباس صفوی اول یا تاج مخصوص و نقاشی های مینیاتوری دیگری وجود دارد که در سال 1334 و 1335 طی بازسازی از زیر گچ خارج شده اند.
 • آثار دیگری مانند مسجد قطبیه و سردرهای زاویه درب کوشک  و مسجد درب جوباره یا پیر پینه‌دوز و مسجد آقاسی که بر دیواره غربی و جنوبی باغ نصب شده اند.
 • شیرهای سنگی و مجسمه های اطراف حوض و داخل باغچه ها تنها آثار باقی مانده از دو قصر زیبا و باشکوه دیگر صفوی یعنی آینه خارج و عمارت سر پوشیده است که به این محل انتقال داده شده اند.

جاذبه های اطراف

 • عمارت هشت بهشت
 • میدان نقش جهان
 • سی وسه پل

چطوری به کاخ چهلستون برویم؟

بنای زیبای چهلستون در قسمت شرق خیابان چهار باغ پایین ، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان قرار دارد. شما می توانید برای رسیدن به آنجا از وسایل نقلیه عمومی و یا خودروی شخصی استفاده کنید. ایستگاه های مترو و اتوبوس میدان امام حسین به کاخ چهلستون بسیار نزدیک اند و می توان پیاده به آنجا رسید.

در خیابان های اطراف چهل ستون پارکینگ هایی وجود دارد که در صورت عزیمت با خودروی شخصی می توانید خودروی خود را آنجا پارک کنید و با خیال راحت به گشت و گذار بپردازید. این کاخ از سمت میدان نقش جهان نیز با کمی پیاده روی قابل دسترس است که برای رسیدن به آن باید از سمت خیابان سپه به سمت دروازه دولت حرکت کنید و در خیابان استانداری به سمت چپ بپیچید.بعد از کمی پیاده روی به کاخ موزه  چهل ستون خواهید رسید.


آدرس : استان اصفهان – شهر اصفهان – میدان امام حسین خیابان سپه

ساعت بازدید: باغ موزه چهلستون همه روزه به جز ایام سوگواری {{روزهای معمول تعطیلی موزهها در ایران }} از ساعت 9 الی 17 پذیرای بازدید کنندگان است.

هزینه بازدید :هزینه بازدید برای ایرانیان 5000 تومان و برای اتباع خارجی 50000 تومان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا