تور

اجاره خودرو در دبی
استان گلستانایرانگردیعلی‌ آباد کتول

آبشار کبودوال کجاست

استان گلستان با جنگل‌های بکر و زیبای خود از بهترین مقاصد طبیعت‌گردی در ایران محسوب می‌شود. در جنگل‌های هیرکانی گلستان آبشارهای کوچک و بزرگی وجود دارند که یکی از معروف‌ترین آنها آبشار کبودوال است. این آبشار تماشایی در دل جنگل واقع شده و آب و هوای بی‌نظیری دارد. در مجله گردشگری دوباره سفر شما را با آبشار کبودوال یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های استان گلستان آشنا خواهیم کرد.

معرفی آبشار کبودوال

از جاهای دیدنی علی‌آباد کتول گلستان می‌توان آبشار کبودوال را نام برد. این آبشار در سال‌های اخیر و با توجه به رسیدگی مسئولان به یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری این استان تبدیل شد. این آبشار به‌عنوان تنها آبشار خزه‌ای ایران شناخته می‌شود و در لیست بلندترین آبشارهای خزه‌ای جهان قرار می‌گیرد. آب آبشار از چشمه‌های جنوبی در کوه هارون سرچشمه می‌گیرد که از دل زمین و در ارتفاعات می‌جوشد. آب از هیچ رودخانه و منبع دیگری به آبشار کبودوال وارد نمی‌شود و تنها سرچشمه آن در کوه هارون است؛ بنابراین آب بسیار زلال و شفافی دارد و قابل شرب است.

به همین دلیل عنوان پاک‌ترین آبشار ایران را به آن لقب داده‌اند. این آبشار تماشایی ۱۲ متر ارتفاع دارد و دارای یک حوضچه با عمق ۲ متر است. این آبشار به‌عنوان میراث طبیعی در سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. در این منطقه حدود ۷ آبشار وجود دارد که اصلی‌ترین آن آبشار کبودوال است و به دلیل کیفیت آب و خزه‌ای بودن اهمیت زیادی در بین آبشارهای کشور دارد. قدمت این آبشار مانند جنگل‌های هیرکانی به میلیون‌ها سال قبل برمی‌گردد و یکی از دلایلی که باعث شده قدمت آن به میلیون‌ها سال پیش نسبت داده شود کشف فسیل چند میلیون ساله در کنار آبشار است.

آبشار کبودوال
آبشار کبودوال

بهترین زمان سفر به آبشار کبودوال

آب و هوای معتدل علی‌آباد کتول باعث شده تا در تمام فصول سال بتوان از جاهای دیدنی آن بازدید کرد. فصل‌های بهار و تابستان به دلیل آب و هوای مناسب و طبیعت سرسبز به‌عنوان بهترین زمان برای سفر به آبشار کبودوال هستند. در این فصل می‌توانید در حوضچه آبشار شنا و آب‌تنی کنید و از خنکی آن لذت ببرید. طبیعت اطراف آبشار در فصل پاییز بسیار رنگارنگ بوده و درختان به رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی در می‌آیند. در پاییز می‌توانید عکس‌های ناب و فوق‌العاده زیبایی بیندازید و باید لباس مناسب با خود به همراه داشته باشید. در فصل زمستان بارش برف باعث سفیدپوش شدن اطراف آبشار می‌شود و منظره بسیار زیبایی به وجود می‌آورد. البته با توجه به برف و یخبندان در فصل زمستان باید وسایل مناسب مانند کفش، لباس و آذوقه همراه داشته باشید.

جاهای دیدنی اطراف آبشار کبودوال

زیبایی‌های جنگل هیرکانی فقط به آبشار محدود نمی‌شود و جاذبه‌های دیگری وجود دارند که توصیه می‌شود از آنها نیز بازدید کنید:

دریاچه و سد خاکی زرین گل

قبل از رسیدن به آبشار کبودوال با دریاچه و سد خاکی زرین گل مواجه خواهید شد. این سد با پارکینگ پارک جنگلی کبودوال تنها یک و نیم کیلومتر فاصله دارد. انعکاس جنگل‌های انبوه هیرکانی در آب دریاچه فرصت فوق‌العاده‌ای را به وجود آورده تا گردشگران عکس‌های فوق‌العاده‌ای ثبت کنند. این دریاچه دارای ۱۷ میلیون متر مکعب ظرفیت است و همیشه در طول سال آب دارد. دریاچه زرین گل زیستگاه ماهیان و پرندگان آبزی متنوع مانند اردک‌ها، غازها و قوهای وحشی است. این دریاچه تا آبشار ۲ کیلومتر فاصله دارد.

دریاچه و سد خاکی زرین گل
دریاچه و سد خاکی زرین گل

دهستان زرین گل

از زیباترین جاهای دیدنی شهرستان علی‌آباد کتول، دهستان زرین گل است. این دهستان جنگل‌های بکر، کوه‌های سرسبز، دو چشمه بزرگ و رودخانه دارد. یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های این دهستان آبشار پلکانی چلم است که آب آن در ۵ مرحله از صخره‌های عمودی به سمت پایین و در حوضچه سرازیری می‌شود. آبشار دوقلوی زرین گل، آبشار سیاه خاکی زرین گل و آبشار درانو از دیگر جاذبه‌های این روستا هستند. دهستان زرین گل تا آبشار ۱۱ کیلومتر فاصله دارد.

آبشار آلامن

در جنگل‌های کبودوال آبشار بسیار زیبایی به نام آبشار آلامن در روستایی به همین نام وجود دارد. ارتفاع این آبشار ۷ متر است و آب آن به حوضچه‌ای به عمق یک متر سرازیر می‌شود. از دیگر جاهای دیدنی روستای آلامن می‌توان به دره آبدوان، دره چوبکش، دره چلم، دره بیزاران، جنگل ازداری و جنگل ادان اشاره کرد. آبشار آلامن تا آبشار کبودوال ۲۴ کیلومتر فاصله دارد.

آبشار آلامن
آبشار آلامن

روستای چلی سفلی

از جاهای تاریخی اطراف آبشار کبودوال به روستای چلی سفلی می‌توان اشاره کرد که ۵۰۰ سال قدمت دارد. این روسها در دره‌ای زیبا و سرسبز و منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و آب و هوای سرد و مرطوبی دارد. از بهترین مناطق ییلاقی در اطراف آبشار دیدنی کبودوال محسوب می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۱۰۰ متر است. معروف‌ترین جاذبه آن آبشار چلی با 60 متر ارتفاع است که از بلندترین آبشارهای منطقه به شمار می‌رود. روستای تاریخی چلی سفلی ۳۰ کیلومتر تا آبشار کبودوال فاصله دارد.

سایت پروازی ریگ چشمه

در نزدیکی روستای ریگ چشمه در علی‌آباد کتول یک مکان تفریحی و زیبا وجود دارد. این سایت دارای دیواره‌ای ۲ کیلومتری است و امکان پروازهای طولانی پاراگلایدر و تاپ لند را برای گردشگران به وجود آورده است. گردشگران می‌توانند در این سایت یک پرواز رؤیایی با ارتفاع حدود ۸۰۰ متر تجربه کنند. سایت پروازی ریگ چشمه ۳۳ کیلومتر تا آبشار فاصله دارد.

سایت پروازی ریگ چشمه
سایت پروازی ریگ چشمه

تفریحات آبشار کبودوال

در طبیعت جنگل‌های هیرکانی و اطراف آبشار کبودوال تفریحات متنوعی را می‌توانید انجام دهید که عبارت‌اند از:

پیاده‌روی

قطعاً لذت‌بخش‌ترین تفریح هنگام بازدید از آبشار پیمودن مسیر جنگلی تا آبشار است. این مسیر ۵ کیلومتری سرسبز در دل جنگل‌های انبوه به وجود آمده و با مشاهده چشم‌اندازها و مناظر بکر منطقه به هیچ عنوان خسته نخواهید شد.

آبتنی و شنا

در فصل بهار و تابستان که هوای منطقه مناسب است می‌توانید در حوضچه آبشار و همچنین رودخانه کبودوال آبتنی و شنا کنید. همچنین در مسیر رسیدن تا آبشار کبودوال آبشارهای کوچک و بزرگ متعددی وجود دارند و فرصت مناسبی برای شنا هستند. حتماً حین بازدید از آبشار به زیر آن بروید و قطرات آبی را که با سرعت زیاد از آن به داخل حوضچه سرازیر می‌شوند را تماشا کنید.

آبتنی و شنا
آبتنی و شنا

پیک‌نیک

در نزدیکی آبشار کبودوال بساط پیک‌نیک خود را پهن کنید و با خانواده و دوستان به صرف خوراکی و چای مشغول شوید. پیک‌نیک در دل طبیعت از لذت‌بخش‌ترین تفریحاتی است که بسیاری از مردم از سایر شهرهای کشور برای تجربه آن راهی جنگل‌های شمال می‌شوند.

عکاسی

آبشار کبودوال و اطراف آن سوژه‌های بسیار زیبا و متنوعی برای عکاسی دارد. پل‌های چوبی، پله‌های سبز، کوه‌های سرسبز، درختان جنگلی، آبشارهای کوچک و بزرگ، چشمه‌سارهای زیبا و رودخانه‌های خروشان باعث شده گردشگران دوربین را از ضروریات سفر به این منطقه محبوب بدانند.

نکات بازدید از آبشار کبودوال

  • قبل از سفر به آبشار کبودوال بهتر است وسایل مناسب مانند کفش پیاده‌روی، یک دست لباس اضافه، کیسه زباله، خوراکی سبک، پاور بانک و پول نقد تهیه کنید. همچنین دوربین عکاسی فراموش نشود.
  • این منطقه اغلب دارای آب و هوای بارانی و ابری است و قبل از سفر باید وضعیت هوا را بررسی کنید.
  • حتماً زباله‌های خود را در کیسه زباله بریزید و از کثیف کردن طبیعت بکر منطقه اکیداً خودداری نمایید.
  • از روشن کردن آتش نیز خودداری کنید و به محیط زیست احترام بگذارید.
  • این منطقه امکانات مناسبی دارد که شامل سرویس بهداشتی، مسیر پیاده‌روی مناسب، پارکینگ، سوپرمارکت، بوفه، نمازخانه، آلاچیق و سکوی استراحت است.
بازدید از آبشار کبودوال
بازدید از آبشار کبودوال

اقامت در سفر به آبشار کبودوال

گزینه‌های متنوعی برای اقامت در سفر به آبشار وجود دارند. یکی از بهترین آنها کمپینگ است و در طبیعت می‌توانید با برپا کردن چادر بهترین لحظات سفر خود را تجربه کنید. برای دسترسی به هتل و استفاده از بهترین امکانات باید به شهر گرگان در ۵۰ کیلومتری آبشار بروید. همچنین در شهر علی‌آباد کتول و حوالی آبشار کبودوال چندین اقامتگاه بوم‌گردی وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به اقامتگاه بوم‌گردی ریگ چشمه و اقامتگاه بوم‌گردی دادا و دده اشاره کرد. این اقامتگاه‌ها از خانه‌های قدیمی شمالی تشکیل شده‌اند و دارای انواع امکانات رفاهی مانند سیستم سرمایش و گرمایش، اینترنت، باربیکیو و… هستند.

مسیر دسترسی به آبشار کبودوال

آبشار کبودوال در استان گلستان، ۸ کیلومتری علی‌آباد کتول و جاده کبودوال واقع شده است. این آبشار با گرگان ۴۸ کیلومتر و با تهران ۴۶۰ کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به آبشار باید خود را از گرگان به علی‌آباد کتول برسانید که ۴۰ دقیقه زمان می‌برد. در ادامه به سمت جنوب شرق علی‌آباد و جاده کمربندی حرکت کنید تا به جاده کبودوال برسید. با گذشتن از سد خاکی زرین گل و حدود ۵ کیلومتر از عوارضی کبودوال به محل پارک خودروها خواهید رسید. پس از پارک خودرو و وارد شدن به پارک جنگلی با ۱۰ دقیقه پیاده‌روی به آبشار می‌رسید. این آبشار ۳۲۰ پله سنگی دارد و از ورودی آبشار تا خود آبشار باید ۲۰ دقیقه پیاده‌روی کنید. آبشار کبودوال مسیر دشواری ندارد؛ اما افراد سالمند و دارای ناتوانی‌های جسمی بهتر است از طی کردن این مسیر لیز و پلکانی صرف نظر کنند.

سخن پایانی

آبشار خزه‌ای و تماشایی کبودوال در استان گلستان از زیباترین جاذبه‌های طبیعی کشور است که در این مقاله اطلاعات مفیدی از آن ارائه شد. سفر به علی‌آباد کتول و بازدید از آبشار کبودوال لحظات خوش و خاطره‌انگیزی را برای گردشگران عزیز به دنبال دارد. با سفر به جنگل‌های هیرکانی گلستان آرامش را به خود و دوستانتان هدیه دهید.

مقالات بیشتری بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا