تور

اجاره خودرو در دبی
استان آذربایجان شرقیایرانگردیتبریز

ائل گلی یا شاه گلی؛ آشنایی با تاریخچه و تفریحات ائل گلی تبریز

تبریز به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ایران دارای  فرهنگ و تمدنی بسیار غنی می‌باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم، سفر و بازدید از مکان‌های گردشگری آن را در لیست برنامه‌های خود قرار دهید. بازدید از مکان‌های همچون ائل گلی تبریز می‌تواند علاقه شما به شهر تبریز را دو چندان کند. ائل گلی به عنوان یکی از مناطق فوق‌العاده جذاب و زیبای شهر تبریز هرساله گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. در حقیقت این منطقه نمادی بکر از شهر تبریز محسوب می‌شود. این مرکز گردشگری دارای جذابیت‌های فراوان و چشمگیری است که ارزش چنیدن بار بازدید را دارد.

ائل گلی جاذبه‌ای از شهر تبریز

جذابیت این منطقه گردشگری به حدی است که در سال ۱۳۸۷ در لیست آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده است. ائل گلی دارای یک عمارت در مرکز یک استخر بسیار بزرگ است که همانند یک جزیره چشم نوازی می‌کند. ائل گلی در جنوب شرقی شهر تبریز و در فاصله ۷ کیلومتری از مرکز آن قرار دارد. برخی از امکانات این مرکز گردشگری عبارتند از:

 • امکانات تفریحی
 • فرهنگی
 • رفاهی

ائل گلی جاذبه‌ای از شهر تبریز

تمامی این خدمات به بازدیدکنندگان عزیز در این منطقه قابل ارائه است. ناگفته نماند که ائل گلی در یک موقعیت جغرافیایی فوق العاده مناسب قرار گرفته است که منجر به افزایش جذابیت آن شده است. به طور کلی زمانیکه جزئیات بیشتری از یک منطقه تاریخی یا گردشگری داشته باشید، بازدید از آن برایتان ارزشمندتر خواهد بود.

تاریخچه ائل گلی

همانطور که پیشتر اشاره شد ائل گلی یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری در آذربایجان شرقی به حساب می‌آید. اگر تاکنون به این منطقه گردشگری سفر کرده باشید نام‌هایی مانند «شاه گلی» نیز به گوشتان خورده است.  قبل از هر چیز برای آشنایی بیشتر با این منطقه فوق العاده دیدنی باید با فلسفه دقیق نام آن بیشتر آشنا شویم. در گویش ترکی کلمه  گُل (گوُل) به معنای دریاچه یا استخر می‌باشد و کلمه «ائل» یا «ایل» به معنی مردم است. ایل گلی به معنی دریاچه مردم است و شاه گلی یعنی دریاچه شاه که در زمان پهلوی گردشگران زیادی داشته است.

تاریخچه ائل گلی

البته در سال ۱۳۵۷ یعنی پس از انقلاب اسلامی نام این منطقه از شاه گلی به ایل گلی تغییر یافت. اگرچه برخی از اقوام قدیمی در این منطقه هنوز با نام شاهگلی از این مرکز گردشگری یاد می‌کنند.  به بیان یکی از پژوهشگران فرهنگ و تاریخ آذربایجان یعنی بهروز خاماچی، استفاده از لغت شاه در نامگذاری این بنا به دلیل عظمت و بزرگی آن است. دو مدل تلفظ برای این منطقه وجود دارد که شامل ائل گلی و ایل گلی هستند. همچنین ایل گلی به زبان انگلیسی به صورت el goli نوشته می‌شود.

آشنایی با بخش‌های مختلف ایل گلی

به طور کلی بخش عمده ایل گلی تبریز را استخر و عمارت آن تشکیل می‌دهد که هر یک دارای بخش‌های مختلفی هستند. در ادامه تمامی بخش‌های شاه گلی را بررسی می‌کنیم:

دریاچه ائل گلی، دریاچه‌ای چشم‌نواز

این  دریاچه در مجموعه ایل گلی مربوط به دوران آق‌قویونلوها است. در زمان گذشته از آب موجود در این دریاچه برای آبرسانی به مناطق نزدیک ایل گلی مورد استفاده قرار می‌گرفت. البته در زمان کنونی این دریاچه دچار تغییراتی جزئی شده است که این تغییرات مربوط به زمان صفوی می‌باشد. بدین صورت که پس از پاکسازی نخاله‌های دریاچه دیواره‌های سنگی در سرتاسر دریاچه قرار گرفت. عمق این دریاچه در زمان گذشته به ۱۲ متر می‌رسید.

دریاچه ائل گلی، دریاچه‌ای چشم‌نواز

بیشترین زیبایی این منطقه به زمان قاجار برمی‌گردد که اطراف ایل گلی خیابان‌هایی به منظور رفت و آمد وجود داشت. اطراف این خیابان‌ها با درخت‌های بسیار زیبایی مانند بید مجنون و گل‌های زیبا آراسته شده بود. کاربری این دریاچه به زمان پهلوی برمی‌گردد که یکی از محل گردشگری عمومی و محلی محسوب می‌شد. البته شاه گلی در حال حاضر نیز یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی شهر تبریز می‌‌باشد. رودخانه لیقوان در نزدیکی ایل گلی قرار دارد و در نتیجه آب دریاچه این مرکز گردشگری از طریق این رودخانه تامین می‌گردد.

جنگل کاری‌های موجود در اطراف دریاچه و همچنین احداث آبشارهایی مصنوعی جذابیت آن را دوچندان کرده است. تصویر زیبای درختان در آب دریاچه آن هم در فصل بهار برای گردشگران بسیار دیدنی خواهد بود. همچنین در فصل‌هایی مانند زمستان نیز ایل گلی زیبایی خاص خود را دارد.

عمارت زیبای ایل گلی

از طریق یک خیابان که دو طرف آن را درختان پوشانده‌اند مسیری برای رسیدن به عمارت ایل گلی تبریز وجود دارد. البته ساختمان این عمارت به مرور زمان دستخوش تغییرات مختلفی شده است. این عمارت بسیار زیبا در دوران آق‌قویونلوها و به شکل خشتی احداث گردید. این ساخت و سازها در دوران قاجار و صفویه گسترش بیشتری پیدا کرد و دچار تغییرات مختلفی شد. البته در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی به کمک شهرداری شهر تبریز به شکلی جدید بنا شد. این ساختمان هشت ضلعی دارای دو طبقه است که با کمک معمار با تجربه آن زمان یعنی استاد حاج اکبر نادرالوجود طراحی گردید. این کاخ دیدنی امروزه به عنوان تالار و رستوران پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفریحات ویژه ائل گلی

شاه گلی علاوه بر اینکه یک منطقه تاریخی و کهن به شمار می‌رود، دارای تفریحاتی فوق‌العاده برای گردشگران نیز می‌باشد. در واقع فضای مناسبی جهت تفریحات سرگرم کننده برای بازدید کنندگان ایجاد شده است. در ادامه برخی از این امکانات تفریحی را بررسی می‌کنیم:

1.قایق سواری در ایل گلی

 در فصول گرم سال، امکان قایق سواری در دریاچه ایل گلی فراهم است. گردشگران با تهیه قایق‌های پدالی و موتوری اوقات خوشی را در آب و هوای درجه یک تبریز می‌‌گذرانند

قایق سواری در ائل گلی تبریز

2.مینی گلف ائل گلی

مجموعه ورزشی مینی گلف که در پارک شاهگلی تبریز قرار دارد یکی از تفریحات منحصر به فرد این مجموعه محسوب می‌شود. جالب است بدانید که بیشتر مسابقات بازی گلف در این مجموعه انجام می‌شود که یکی از زمین‌های گلف استاندارد در کل کشور ایران می‌باشد.

3.مسیر دوچرخه سواری شاه گلی

یکی از جاذبه‌های ایل گلی این است که می‌توانید با استفاده از دوچرخه امکان دسترسی به بخش‌های متفاوت پارک آن را داشته باشید. دوچرخه سواری در پارک ائل گلی یکی از لذت بخش‌ترین برنامه‌های بازدید از این مرکز توریستی به شمار می‌رود.

4.درشکه سواری در شاه گلی

تجربه درشت سواری و گردش در اطراف دریاچه برای بازدید کنندگان بسیار لذت بخش و شگفت انگیز خواهد بود. چرا که حس و حالی فوق العاده به آنان منتقل می‌کند.

5.لونا پارک ایل گلی

لونا پارک ایل گلی یکی از بخش‌های فوق العاده تفریحی آن محسوب می‌شود که در بخش غربی دریاچه واقع شده است. وجود یک شهربازی با بازی‌های هیجان انگیز اوقات خوشی را برای بازدید کنندگان رقم می‌زند برخی از دستگاه‌های تفریحی لونا پارک عبارتند از:

 • تاب زنجیری
 • سالتو
 • چرخ و فلک
 • ترن هوایی
 • ماشین‌برقی

6.دیگر امکانات پارک ایل گلی

 به طور کلی پارک ایل گلی یکی از بخش‌های گردشگری و تفریحی شهر تبریز است. در نتیجه امکانات رفاهی بسیار زیادی برای گردشگران فراهم شده است برخی از این امکانات رفاهی به شرح زیر می‌باشد.

 • رستوران و نمازخانه
 • پارکینگ
 • آبخوری و سرویس بهداشتی
 • اینترنت رایگان

بهترین زمان برای بازدید از مجموعه ائل گلی دیدنی

مجموعه ائل گلی به نحوی طراحی شده است که در هر فصل بازدیدکنندگانی مشتاق به بازدید از آن هستند. به طوری که در فصل بهار و در بین شکوفه‌ها و گل‌ها روح هر فردی را نوازش می‌دهد و به سرشار از طراوت و خنکی است.  شکوه و زیبایی ایل گلی سفید پوش نیز جذابیت خاص خود را دارد. در واقع در هر فصل از سال که به این منطقه گردشگری سفر کنید، می‌توانید تصویری از نقاشی بی نظیر خلقت را به تماشا بنشینید.

بهترین زمان برای بازدید از مجموعه ائل گلی دیدنی

کلام پایانی ائل گلی

پس در هر فصل که به ائل گلی سفر کنید، تجربه‌ای منحصربفرد و جذاب خواهید داشت. این موضوع را طبق سلیقه خود انتخاب کنید که در فصل سرد یا گرم سال از ایل گلی بازدید کنید. این مرکز گردشگری هرساله میزبان افراد زیادی از سرتاسر ایران و جهان است، چراکه جاذبه‌های متعددی را اعم از تاریخی، گردشگری و رفاهی در خود جای داده است.

مقالات بیشتری بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا