تور

اجاره خودرو در دبی
ترکیهجهانگردی

کاپادوکیه ترکیه

کاپادوکیه ترکیه

این مقاله از مجله گردشگری دوباره سفر اختصاص دارد به کاپادوکیه که از جاذبه های گردشگری ترکیه می باشد. برای توضیحات بیشتر با ما همراه باشید.

کاپادوکیه (به انگلیسی: Cappadocia) نام سرزمینی باستانی و پهناور در آناتولی مرکزی در ترکیه است.نام این سرزمین پس از روزگار باستان در دوران چیرگی مسیحیت بر این سرزمین پایدار ماند و امروزه نیز در زمینه گردش‌گری از این بخش تاریخی،با همین نام از آن یاد می شود.

توریستی‌ترین قسمت کاپادوکیه، استان نوشهر ترکیه کنونی را دربرمی‌گیرد که فاصله ی این شهر با استانبول و ازمیر به وسیله ی هواپیما تنها یک ساعت و از راه زمینی بین 8 تا 9 ساعت می باشد.

نام این منطقه در متون اسلامی به صورت قبدوقیه آمده‌است.

کاپادوکیه ترکیه

شهرهای زیر زمینی کاپادوکیه

 تعداد 36 شهر زیر زمینی شناخته شده در کاپادوکیه وجود دارد که نام بزرگترین آن کایمالکی، می باشد. طراحی این 36 شهر به گونه ای است که در تابستان و زمستان دمای مطلوبی برای افراد فراهم می کنند این شهر ها شامل تعداد زیادی کلیسای زیر زمینی می باشد.

کاپادوکیه ترکیه

این کلیسا ها به منظور اعمال و عبادات روزانه افراد ساکن این شهر ساخته شده بودند که بعضی از آنها به شکل فاخری رنگ آمیزی و سنگ تراشی شده اند. بعضی از این شهرها تا 8 طبقه زیر زمین نیز ادامه دارند و تا امروز نیز گمان می شود که تعداد بسیاری شهر زیر زمینی نیز همچنان کشف نشده باقی مانده باشند.

کاپادوکیه ترکیه

چگونگی پیدایش کاپادوکیه

در هزاران سال قبل، دسته ای از آتش فشان های باستانی همچون: “کوه های ارسیس (Erciyes)، حسن و ملندیز (Melendiz) فوران کردند و مایعات حاصل از فوران آنها باعث پیدایش نوعی سنگ به نام تفرا (tuff) شد که تا مایل ها آثار آن باقی ماند.

بر اثر فوران‌های آتشفشانی، خاکستر ضخیمی این منطقه را پوشاند. با گذشت قرن ها این مواد مذاب،سرد و دچار فرسایش شدند و با سحر و جادوی باد و باران بر روی این سنگ های نرم ،کنده کاری های دیدنی و جذابی را مانند سطح روی ماه بر روی آنها منقوش ساخته اند.

بالون سواری

کاپادوکیه به یکی از بهترین و  دلچسب ترین مکان ها برای بالون سواری در جهان مشهور شده است.

با سوار بر بالون های مخصوصی که  در آسمان این شهر به پرواز در امده اند میتوانید از بالا به تماشای زیبایی های خیره کننده و دل انگیز آن بپردازید. پرواز بر فراز کوه های صخره ای و دودکش مانندآن که به طرز زیبایی قد برافراشته اند و نیز گذر از میان دره های آن لذتی وصف ناشدنی دارد.

کاپادوکیه ترکیه

کلیساها

نمایی حیرت ‌انگیز! شامل ستون‌های بلند مخروطی، نوک‌تیز و کلاهک‌دار، که این منطقه را منحصر به‌ فرد کرده است. سالیان پس از این تغییرات طبیعی، انسان‌ها خانه‌ها و کلیساهایی را در آن بنا کردند.

بر طبق مکتوبات مورخان، کاپادوکیه یک از مهم ترین اماکن در دوران امپراطوری روم برای زندگی مسیحیان بوده است.

در زمان های خیلی دور که این سرزمین به دست مسیحیان اشغال شده بود. در آن صدها کلیسای غاری شکل و کلیساهای کوچک و صومعه های سنگی ساختند.

بسیاری از این سازه ها و به ویژه کلیساها با نقوش دیوارکوب از قدیسین قرون وسطی که بیشتر به صورت شبح هایی که گویی از پایین به دیوارهای غار زل زده اند، زینت بخشیده شده بودند.

در اواسط قرن بیست و یکم برخی از این کلیساهای باستانی به مناظر قابل توجهی برای گردشگران تبدیل شدند.

کاپادوکیه ترکیه

معماری

در این سرزمین، اتاق‌ها به‌ وسیله تونل‌هایی با هم ارتباط داشته‌اند که تنها عبور یک نفر از آنها ممکن بوده است. علاوه بر این، شهرها و پرستشگاه‌هایی در آن است که در عمق چندین متری زیر زمین، فضایی فرازمینی را به‌ وجود آورده‌اند که بر ارزش تاریخی و گردشگری کاپادوکیه می افزاید.

کنده کاری های مخازن غارها، خانه هایی غار مانند، اصطبل هایی به شکل غار و همچنین شهرهای زیرزمینی سنگی ، مناظری فراتر از زیبایی را به نمایش گذاشته است .

کاپادوکیه ترکیه

در دوران قبل از توسعه ی گردشگری در این سرزمین مردمان بومب آن، این سنگ های مخروطی شکل عجیب و غریب را قلعه “kales” (castles)”می نامیدند. اما امروزه این سازه های حیرت آور را با نام “پری باجالاری (peribacalari) یا دودکش های افسونگر می شناسند.

آنها دارای اشکال و با اندازه های مختلفی می باشند اما اکثر آن ها بلند و قوسی شکل اند که بر روی سرشان کلاهی سنگی شکل قرار گرفته است. که مانع از فرسایش خاک های نرمی که در زیر آن قرار گرفته است می شوند. هرچند که باد و باران دست از تراشیدن دور این مخروط ها بر نمی دارد و در اخر روزی این کلاه ها از سرشان فرو می افتد.

کاپادوکیه ترکیه

اوج زیبایی غروب خورشید کاپادوکیه را میتوان در منطقه Sunset Point تماشا کرد. آنجا که خورشید در میان صخره‌های دودکش گورمه، غروب میکند. . شمادر کافه‌های آن چای می نوشید و به تماشای غروب دل انگیز کاپادوکیه می نشینید.

کاپادوکیه ترکیه

در سال 1985، کاپادوکیه از طرف یونسکو جزو فهرست میراث فرهنگی جهان قرار گرفت که عنوان یکی از سه شهر صخره‌ای دنیا را به آن داده‌اند.

کاپادوکیه ترکیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا