استان هرمزگانایرانگردیقشم

افسانه دره ستارگان ، قشم

دره ستارگان قشم

در این مطلب از وب سایت گردشگری دوباره سفر شما را با دره ستارگان قشم و جاذبه های آن آشنا می کنیم. برای ادامه این مطلب زیبا با ما همراه باشید.

دره ستارگان کجاست؟

در قسمت جنوب شرقی جزیره قشم و در نزدیکی روستای برکه خلف دره ستارگان قرار دارد. فاصله این دره تا مرکز قشم 20دقیقه تا نیم ساعت می باشد، شما می توانید این مسیر زیبا را در برنامه سفر خود داشته باشید.

نام های محلی دره ستارگان

دره ستارگان به دلیل ویژگی های عجیب خود در بین مردم بومی خود به ویژگی های فرا زمینی شناخته می شود. مردم محلی این منطقه نام استاله کفته یا استار کفتیده که هر دوی آنها به معنی ستاره افتاده است می شناسند. مردم اعتقاد دارند که یک ستاره به زمین برخورد کرده است و این منطقه بوجود آمده است. بر اساس افسانه دره ستارگان پس از برخورد ستاره یا شهاب سنگ به زمین ماسه ای منطقه، تمامی ماسه ها به هوا پرتاب شده است و به شکل ستون های امروزی در آمده است.

دره ستاره ها

دلیل شکل گیری دره ستارگان

این دره یکی از عجیب ترین نتایج فرسایش خاک و فشار باد و آب به سطح زمین به وجود آمده است. فرسایش در این منطقه یکسان نیست و بخش های مقاوم به شکل ستون ناهمگون باقی مانده است.

عمر دره ستارگان به دوران زمین شناسی سنوزوئیک و در حدود دو میلیون سال پیش بر می گردد. در قشم باران کم می بارد ولی همین مقدار کم باعث تخریب لایه های سطحی که مقاومت  کمتری دارند می شود. جالب این است که لایه های زیرین نسبت به لایه های بالایی مقاومت کمتری دارند.

دره ستارگان

نکات قابل توجه دره ستارگان قشم

یکی از نکات این دره ، ستون ها و دیواره های نوک تیزی است که در جای جای دره وجود دارد. این ستون ها به دلیل جریان دورانی و چرخشی آب باران در اطراف ستون ها است که باعث تخریب جداره های ستون که مقاومت بسیار بالایی دارند شده و اشکال نوک تیزی را به وجود می آورد.

یکی دیگر از زیبایی های دره این است که بعد از یک بارش شدید در شب، ظاهر دره در روز بعد تغییر می کند. دره ستارگان بخشی از ژئوپارک قشم در فهرست میراث یونسکو ثبت شده است.

با تاریک شدن هوا و پیچیدن باد در لا به لای ستون ها و دالان ها این دره صداهای عجیبی به گوش می رسد. محلی ها اعتقاد دارند که این صداها صدای ارواح استکه در دره قدم می زنند و وجود انسان ها انها را اذیت می کند. حال این دره یکی از ترسناک ترین جاهای ایران می باشد.

افسانه جن در دره ستارگان قشم

مردم محلی اعتقاد دارند که این دره محل زندگی ارواح و اجنه می باشدو شب در این محل صداهای عجیب و غریبی شنیده می شود. به اعتقاد آنها این صداها برای حضور مردم در این نزدیکی است و آنها را این موضوع ناراحت می کند، به این دلیل بازدید از این دره در شب خطرناک است. اگر شما بخواهید که در غروب آفتاب و نزدیک شدن به تاریکی هوا وارد این منطقه شوید، مردم محلی به شماخواهند گفت که خطراتی برای شما وجود دارد.

اما زمین شناسان معتقدند که این صداها برای وزش باد در بین ستون های مختلف و متعدد می باشد.

دره ستارگان

تفریحات دره ستارگان قشم

گشت و گذار

مناطق و اطراف دره مملو از جاذبه های طبیعی می باشد. شما می توانید در این مجموعه قدم بزنید و از جاذبه های طبیعی آنجا لذت ببرید.

عکاسی

شما با سفر به این دره حتما کارت حافظه با ظرفیت بالا داشته باشید زیرا این دره به قدری سوژه برای عکاسی دارد که شما بیشترین زمان خود را به عکاسی می دهید. اگر می توانید با خود حتما یک دوربین عکاسی حرفه ای بیاورید.

خرید سوغات

صنایع دستی یکی دیگر از سوغات دره ستارگان می باشد. شما می توانید از غرفه ها، لوازم تزیینی و یادگاری زیبا برای دوستان و عزیزان خود تهیه کنید.

بازدید از موزه سنگ

در این موزه مجموعه ای از سنگ ها و کانی های منطقه به همراه توضیحات مفصل و ویژگی های زمین شناسی را به نمایش گذاشته می شود.در این موزه می توانید با دلایل شکل گیری این منطقه، علت صداهایی که در شب شنیده می شود و اطلاعات دیرینه شناسی آشنا می شوید.

روستای برکه خلف

این روستای زیبا در مجاورت دره ستارگان می باشد، که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری است. در این روستا می توانید با لباس های محلی عکس بگیرید و از سوغات و غذاهای محلی استفاده کنید. شتر سواری هم در کنار دره ستارگان هم تفریحی است و لذت این سفر را دو چندان برایتان می کند.

دره ستارگان

مسیر دسترسی به دره ستارگان قشم

ابتدا شما باید وارد جاده برکه خلف شویدو پس از رسیدن به روستای برکه خلف، از سمت شمال غرب این روستا خارج شویدو به سمت دره ستارگان حرکت کنید.

زمان بازدید و هزینه دره ستارگان قشم

در 6 ماهه اول سال از ساعت 8 صبح تا 8 شب می باشد.

در 6 ماهه دوم سال از ساعت 8 صبح تا 7 عصر می باشد.

هزینه ورودی به دره ستارگان 5 هزار تومان می باشد.

دره ستارگان

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا