تور

اجاره خودرو در دبی
استان خراسان رضویایرانگردیمشهد

روستای سربرج مشهد

به گوش رسیدن صدای جیغ از قلب جنگل و روایت داستان‌های جن و پری از جنگل جیغ روستای سربرج، شبی پر از وحشت را به ارمغان می‌آورد. روستایی که در نزدیکی مشهد مقدس و در شهر زیبای محاصره شده با کوه‌های بینالود طرقبه، قرار دارد. روایات متعدد از شگفتی جاذبه‌های دیدنی روستای سربرج مشهد سبب برانگیخته شدن کنجکاوی همگان می‌شود. کشف این راز وحشت‌آور تنهابا سفر به دل روستای سربرج امکان‌پذیر خواهد بود.در ادامه همراه ما در مجله گردشگری دوباره سفر باشید.

روستای سربرج کجاست؟

از روستاهای طرقبه در استان خراسان رضوی می‌توان روستای سربرج را نام برد که از نظر زیبایی و طبیعت بکر، جزو بهترین روستاهای این استان محسوب می‌شود. این روستا در قسمت جنوبی مشهد واقع شده و فاصله مکانی آن تا مرکز شهر ۳۲ کیلومتر است. البته بسته به ساعت شروع حرکت ممکن است حدودا ۴۰ تا ۵۰ دقیقه از مشهد تا روستای سربرج رانندگی کنید.

روستای سربرج مشهد

 چگونگی دسترسی به روستای سربرج مشهد

راه رسیدن به روستای سربرج مشهد از تهران، مسیر آزادگان امام رضا است. پس از طی ۸۷۰ کیلومتر و گذر از شهر‌های سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار به نیشابور می‌رسید. پس از عبور از نیشابور باید از ملک آباد و غنچه عبور کنید. بعد از گذر از پلیس راه غنچه در اتوبان نیشابور_مشهد به مسیر خود ادامه دهید. در قسمت انتهای آزادراه به بزرگراه سلسله‌الذهب و بعد از آن به بزرگراه کلانتری خواهید رسید. پس از چند کیلومتر رانندگی و عبور از باغ گیاه‌شناسی مشهد از خروجی قرار گرفته وارد خیابان حافظ، در سمت چپ جاده قرار بگیرید.

هنگامی که از خیابان حافظ گذر می‌کنید در انتها به سمت راست رفته و وارد جاده خلج شوید. این جاده به‌ صورت پیچ‌درپیچ بوده و تا روستای سربرج ۲۳ کیلومتر و حدود نیم ساعت راه است. در دوراهی ایجاد شده وارد خروجی راست شوید، از این قسمت تا روستا ۷ کیلومتر راه بوده و در سمت چپ جاده، روستای سربرج مشهد واقع شده است.

آدرس: ایران، خراسان رضوی، جنوب مشهد، شهر طرقبه، دهستان طرقبه، روستای سربرج مشهد

علت نام ‌گذاری روستای جیغ مشهد

به علت صداهای عجیب و غریب (سوت و جیغ) که از بامداد تا سپیده دم این صداها ادامه دارند، نام روستای جیغ را روی آن گذاشته‌اند. تا به حال افرادی که از روستا جیغ مشهد دیدن کرده‌اند، این صداهای عجیب و غریب را تایید می‌کنند. نکته‌ جالب که در این جنگل وجود دارد این است که هنگام شروع شب صداهای آن آغاز شده اما در طول روز این روستا مانند روستاهای دیگر است و صداهای معمولی می‌آید.

صدای جیغ و سوتی که در هنگام آغاز شب به گوش می‌رسد؛ شباهت بسیاری به صدای جیغ زنی که گویی در آتش می‌سوزد، دارد. این روستا به نام‌های جنگل سربرج، جیغ و مج شناخته می‌شود. گیاهانی که در این روستا می‌توانید پیدا کنید درخت میوه گیلاس، درخت گردو و سیب و چنار‌های بلند و سر به آسمان کشیده هستند که در اطراف رودخانه قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، در این روستا حیواناتی چون گرگ، روباه و پرندگانی مانند عقاب و قرقی دیده شده است.

روستای سربرج مشهد

رمز و راز پنهان شده در روستای سربرج مشهد

در قرن بیستم باور اینکه از این روستا در هنگام شب صدای جیغ می‌آید سخت است و باید دلیلی علمی‌ پشت این مسئله باشد. جنگل جیغ سربرج در دره کنار رودخانه جیغ و یکی از سرچشمه‌های سد طرق قرار دارد. در گذشته رودخانه سربرج، پر آب و خروشان بوده اما به مرور زمان این رودخانه خشک شده که در سال ۱۳۹۰ آن را احیا کرده‌اند. در پی پر شدن این رودخانه در سال نود، صداهای رعب‌ناک و وحشتناک در روستا پیچیده شد. نکته‌ای که در این مسئله جالب است، از زمانی که این صدای رمزآلود آغاز شد این رودخانه در تمام طول سال خروشان بوده و هیچ وقت بدون آب نیست.

جنگل روستای سربرج مشهد

این مسئله باعث به‌ وجود آمدن داستان و روایات متفاوت شد که برخی افراد اعتقاد دارند این جنگل محل سکونت اجنه و شیاطین بوده و در هنگام شب این ارواح نفرین شده در جنگل شروع به پرسه زدن می‌کنند. برخی دیگر هم بر این اعتقاد هستند که در یک شب، زنی را به قتل رسانده و در آتش سوزانده‌اند که هر شب با صدای جیغ و فریاد به دنبال قاتل خود می‌گردد.

برخی از تحقیقات انجام شده به‌خاطر حمله ملخ‌ها در سال نود است، که برای رودخانه روستا سربرج به این سمت روانه شده‌اند و در طول شب تا صبح صداهایی عجیب غریب از خود در می‌آورند. عده‌ای دیگر می‌گویند به دلیل تغییرات آب‌وهوا و صدای پیچیدن باد در میان شاخ و برگ درختان، صدای جیغ تولید می‌شود. اما نکته مهم اینجا است که حتی در شب‌هایی که نسیمی هم نمی‌گذرد این صدای جیغ در این روستا می‌پیچد.

روستای سربرج مشهد

اوایل که این صدای جیغ وحشتناک در روستا سربرج مشهد می‌آمد مردم نسبت به آن بی‌اهمیت بودند تا ادامه‌دار شدن آن، دهیار روستا تصمیم گرفت این موضوع را پیگیری و ریشه آن را پیدا کنید. دهیار روستای سربرج مشهد در این باره می‌گوید: «هنگامی که صدا در روستا پخش شد این موضوع را با بخشداری در میان گذاشتیم و آن‌ها یک گروه تحقیقاتی به روستا اعزام کردند و نتیجه آن وجود نوع خاص جیرجیرک بوده است (که در زبان محلی به آن  کز یا چز می‌گویند). در سال‌های پر بارش که آب زیادی در رودخانه وجود دارد این جیرجیرک ها به روستا حمله می‌کنند.»

در بین هر درخت و شاخه ممکن است بالای ۳۰۰۰ جیرجیرک باشد، تمام این کزها در دو متری رودخانه ساکن می‌شوند و آواز دسته جمعیشان مانند صدای جیغ و زوزه را آغاز می‌کنند. این جیرجیرک‌ها به مدت ۴۰ روز زنده هستند و بعد از آن می‌میرند. وجود شایعاتی که در پی به‌ وجود آمدن این اتفاق در بین مردم رواج یافت باعث بروز مشکلاتی برای روستاییان شده است. اتفاقاتی مانند ارزان شدن زمین و باغ‌های کشاورزی و عدم تمایل برای خرید ملک در این روستا از مشکلات روستاییان گردید.

امکان اقامت در روستای سربرج یا جیغ مشهد

شما می‌توانید از این جنگل پر رمز ‌و ‌راز دیدن کنید، اما بهترین راه این است که با ‌تورهای طبیعت‌گردی به دیدن این روستا بروید. جالب است بد‌انید که تمام صداهایی که در این روستا پخش می‌شود افسانه و داستان نبوده و واقعیت دارند و به‌طور واضح به گوش می‌رسند. پس اگر بیماری قلبی یا به شدت ترس در وجودتان است به شما توصیه می‌شود که از رفتن به روستای سربرج مشهد خودداری کنید.

روستای سربرج مشهد

بهترین زمان برای سفر به روستای سربرج مشهد

سربرج، منطقه‌ای ییلاقی در دهستان طرقبه بوده که آب‌وهوا و دمای آن همیشه از مشهد مقدس خنک‌تر است. گردشگران و بازدیدکنندگان اصولا فصل بهار و تابستان را برای بازدید از روستای سربرج در نظر می‌گیرند. در این فصل از سال، هوای خنک و سرسبزی طبیعت بکر آن دلیل محکمی بر انتخاب این فصل می‌تواند باشد.

همچنین صدای جیغ به‌طور مداوم و واضح در طول سال به گوش نمی‌رسد و شما می‌توانید در اواخر خرداد ماه به این روستا سفر کنید تا صدا به‌طور مبهم باشد. البته لازم است که بدانید برای بازدید از این روستا، بهتر است فصل پاییز و زمستان را انتخاب نکنید، زیرا بسیار سرد و امکان بارش باران و برف به ‌گونه‌ای بوده که نمی‌توانید از روستا خارج شوید.

مکان‌ های دیدنی روستای سربرج

رودخانه‌ای به طول ۱۳ کیلومتر از ابتدای جاده پیر رودخانه تا سربرج و سپس تا روستا تجر ادامه دارد. در هفت کیلومتری روستای سربرج مشهد بعد از دوراهی، جنگل جیغ را پشت سر گذاشته و به قلعه‌ای ویران شده که مکانی تاریخی و دارای اهمیت بالایی است، می‌رسید. غار مغان از دیگر دیدنی‌های نزدیک روستای سربرج بوده که در جاده خلج که پس از این روستا قرار دارد واقع شده است.

روستای زیبای تجر با موقعیت استراتژیک که دارد میان طرقبه و نیشابور و مشهد و در ده کیلومتری این روستا قرار دارد. رودخانه پر آب، کوه‌های مرتفع، سرسبزی زیبای آن مکانی است که هنگام دیدن از روستای سربرج، می‌توانید به هنگام شب به آنجا بروید و به استراحت و تفریح بپردازید.

کلام آخر

روستای جیغ به صورتی بوده است که افراد کم توان و میانسال هم می‌توانند به آن گوش فرا دهند. صداهای جیغی که در هنگام شب تا سحر به گوش می‌رسد مطمئناً برای هر کسی ترسناک و رعب‌آور است. اگر اهل ماجراجویی هستید حتما به روستا سربرج مشهد بروید. به شما پیشنهاد می‌دهیم حتی برای کنجکاوی و ماجراجویی در نیمه شب به تنهایی به سراغ روستای سربرج نروید، زیرا تحقیقات در این باره هنوز کامل نشده است و شاید خطراتی شما را تهدید کند.

مقالات بیشتری بخوانید

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

    1. سلام خدمت شما دوست عزیز
      از اینکه مطالب این سایت برای شما مفید بوده بسیار خوشحالیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا