تور
استان یزدایرانگردیمهریز

باغ پهلوان پور مهریز ، یزد

باغ پهلوان پور

در این مطلب از وب سایت گردشگری دوباره سفر شما را با باغ پهلوان پور مهریز یزد ، آشنا می کنیم. برای آشنایی بیشتر با این اثر ملی و جهانی در استان یزد همراه ما باشید.

مختصری از مهریز

مهریز شهرستانی در استان یزد است و قدمتی تاریخی دارد که همین باعث شده هر ساله تعدادی گردشگر را به خود جذب کند. مهریز در مرکز استان یزد می باشد. در گذشته این منطقه شامل روستاهای مهریجرد و انوشیروان و مهرنگار بوده است.

باغ مهریز

مهریز شهری است باقی مانده از دوران ساسانیان و حدود 1600 سال قدمت دارد. مهریز در جنوب دشت یزد و جنوب شرقی شیر کوه قرار دارد. قنات هایی در آن وجود دارد که سرچشمه های آن حدود 40 کیلومتر آن طرف تر است. برخی معتقدند که مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی دستور ساخت این قنات را در این منطقه داده که با گذر از یک مسیر کوتاه به چشمه می رسد.وجود این قنات ها سبب رونق در این منطقه شد و فرماندهان و امیران زیر دست این بانو و شاهزاده ساسانی به روستای جدید احداث کردند که نام آن مهرگرد و در گذر زمان مهریجرد تبدیل شد و امروزه مهریز معروف است.

باغ مهریز

مشخصات باغ پهلوان پور مهریز

این باغ یکی از زیباترین و خاص ترین باغ های ایران محسوب می شود.در ورودی باغ روحتان آرامش می یابد با صدای آبی که از جوی های اصلی باغ می گذرد و گویی شما وارد بهشت شده اید. آب این نهرها از زیر درختان چنار باغ می گذرد و منطقه ای سر سبز در دل کویر پدید آورده است.قنات های (شاه حسینی) و ( مزویرآباد) هم در آبیاری این باغ زیبا نقش دارند.

درون محوطه این باغ درختان کهنسال چنار استوار است. درختان میوه هم در این باغ وجود دارد،که میتوان به درختان بادام، خرمالو و انار هم اشاره کرد. کاشت این درختان نشان می دهد که با وجود آب و هوای گرم این منطقه دارای آب و هوای خنک می باشد و کمی با سایر مناطق استان فرق دارد.

در بخش ورودی برج، اصطبل و کاهدان هم وجود دارد که می توانید ببینید. این سه بخش در زمان قاجاریه ساخته شده است اما بدانید که تزیینات به کار رفته در بنای برج به زمان زندیه بر می گردد.

باغ مهریز

باید گفت باغ پهلوان پور مهریز یکی از زیباترین و با شکوه ترین باغ های این شهرستان است. این بنا هم کوشک یا شربت خانه دارد که زمان قاجاریه ساخته شده است و دارای دو نیم طبقه می باشد که در امتدادمسیر اصلی باغ قرار دارد.داخل این کوشک قسمت هایی همچون تالار، گوشوارها و حوضخانه وجود دارد. آب قنات حسن آباد هم از وسط این کوشک عبور می کند و در باغ جریان دارد.

یکی دیگر از این بنا ها زمستان خانه می باشد. این بنا نسبت به بناهای دیگر باغ قدیمی تر می باشد و به دوران پهلوی اول باز می گردد.این بنا یک طبقه شامل: اتاق های نشیمن، پستو، مطبخ می باشد. ساخت زمستان خانه به نحوی بود که در زمستان مورد استفاده قرار بگیرد.

در حفاری های بعدی در این باغ و در کنار کوشک بخش هایی همچون آشپزخانه، انباری و حمام هم از زیر خاک بیرون آورده شد.در سمت شمالی باغ بنایی وجود دارد که مکان زندگی خدمتکاران باغ است.

باغ مهریز

ثبت در فهرست آثار ملی

باغ پهلوان پور مهریز یکی از زیباترین و برترین باغ های ایران می باشد. این باغ در سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. اما در سال 2011 طی نشست سی و پنجم در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.

تغییر باغ پهوان پور به هتل

در سال های اخیر و به منظور حفاظت از این جاذبه تاریخی و توسط میراث فرهنگی باغ پهلوان پور مهریز به هتلی زیبا و با صفا تبدیل شد. اقامت در این هتل زیبا می تواند برای هر مسافری لذت بخش باشد. این باغ زیبا امکاناتی نظیر: زمین فوتبال ساحلی و والیبال ساحلی، میز تنیس و فوتبال دستی، همچنین چندین تخت برای نشیمن دارد. سوییت های باغ دارای ساختار سنتی هستند. شما می توانید با رفتن به این هتل خاطره ای به یاد ماندنی از سفر خود را در ذهنتان ثبت می کنید.

باغ مهریز

دسترسی به باغ پهلوان پور مهریز

آدرس: استان یزد- شهرستان مهریز- خیابان مطهری

زمان بازدید: از 8 صبح تا 23 شب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا