تور

اجاره خودرو در دبی
آسیاتفلیسجهانگردیگرجستان

سد ژینوالی تفلیس

سد ژینوالی تفلیس را می‌توان یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری گرجستان معرفی کرد که البته بیشتر در فصول گرم سال برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی مناسب است. سد دریاچه ژینوالی واقع در شهر تفلیس به دلیل دارا بودن مناظر طبیعی زیبا گزینه ایده‌آلی برای توریستان مخصوصا مسافران ایرانی به شمار می‌آید. علاوه بر منظره سد، دیدنی‌های دیگر از قبیل جنگل‌های پر تراکم بر دامنه کوه‌های مقابل سد فرصت خوبی را برای یک تفریح جذاب در دل طبیعت گرجستان برای مسافران مختلف فراهم آورده است. تفریحات مختلفی نظیر قایق سواری، کوهنوردی و… برای عموم بازدیدکنندگان در این منطقه وجود دارد.برای آشنایی با جذابیت های این مکان دیدنی با مجله گردشگری دوباره سفر همراه باشید.

ورود به منطقه سد ژینوالی تفلیس

گردشگران جهت رسیدن به این جاذبه گردشگری لازم است بلیط‌های بازدید گروهی آن را از هتل‌ها و مراکز گردشگری واقع در تفلیس تهیه کنند. بهتر است گردشگران و بازدیدکنندگان خارجی و محلی برای طی این سفر همراه با دیگر مسافران اقدام نمایند. در غیر این صورت باید تجهیزات طبیعت گردی خود را به همراه داشته باشند تا بتوانند بدون دردسر گردشی بی‌نظیر در این منطقه داشته باشند. تنها رهسپار این منطقه شدن به هیچ وجه به گردشگران توصیه نمی‌شود مخصوصا به افرادی که پیاده‌روی‌های طولانی مدت و سفر در دل کوهستان برای آن‌ها کمی مشکل است یا به خوبی با جغرافیای منطقه آشنایی کامل ندارند.

سد ژینوالی تفلیس

پوشش گیاهی منطقه سد ژینوالی تفلیس

 بیش از ۴ هزار گونه گیاهی در جنگل‌های اطراف سد ژینوالی وجود دارد. علاوه بر چشم‌انداز مسحور کننده سد ژینوالی، پوشش گیاهی منطقه نیز از ذخایر عمده طبیعی کشور گرجستان محسوب می‌شود. پوشش سبز کوه‌ها، جنگل‌های انبوه، دارای انواع متعددی از درختان از قبیل راش، سرو، بلوط و… همگی گویای حاصل‌خیزی ناحیه اطراف سد گرجستان هستند. بهتر است هنگام ورود به این منطقه دوربین عکاسی خود را به همراه برده باشید تا تصاویر نابی را از خود ثبت کنید. طبیعت سرسبز و فریبنده‌ این سد هر بیننده‌ای را به شوق می‌آورد. به گونه‌ای که بسیاری از بازدیدکنندگان این سد، هر ساله به تماشای آن عازم تفلیس می‌شوند و این امر نشان دهنده طبیعت بی‌تکرار این منطقه است.

سد ژینوالی تفلیس

تفریحات موجود در سد ژینوالی

گردشگران و بازدیدکنندگانی که برای بازدید از سد ژینوالی گرجستان عازم تفلیس هستند، می‌توانند از مهم‌ترین تفریحات سد ژینوالی شامل ماهیگیری، قایق سواری، پیک نیک در اطراف سد و عکاسی در طبیعت بهره‌مند شوند. بهتر است برای بازدید از این سد در فصل تابستان اقدام کنید. سد ژینوالی با دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌نظیر خود توانسته توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی گرجستان جذب کند و از این رو به صنعت گردشگری این کشور نیرویی مضاعف دهد. افزایش میزان توریستان هر کشور گامی مهم در توسعه آن کشور به شمار می‌آید که می‌تواند اقدامی مهم و تاثیر گذار در زندگی افراد مختلف ساکن در آن کشور  باشد.

سد ژینوالی تفلیس

موقعیت سد ژینوالی گرجستان

سد ژینوالی در 60 کیلومتری شهر تفلیس قرار دارد و با داشتن زیبایی‌ها و مناظر بسیار شگفت‌انگیز خود توجه بسیاری از گردشگران را به سوی خود جلب کند. در حقیقت سد ژینوالی در میان کوه‌ها قرار دارد و همین امر موجب شده تا منظره‌ بسیار شگفت‌انگیز و دلربایی به وجود آید. نام سد ژینوالی در برنامه بازدید بسیاری از تورهای گردشگری گرجستان و همچنین تورهای ایرانی جای دارد و از این نظر در  تمامی فصول بهار و تابستان سفر و بازدید از آن امکان پذیر است که به شدت به همگان توصیه می‌شود. سد ژینوالی با هیچ منطقه گردشگری دیگری در دنیا قابل مقایسه نیست و این نظر اکثر توریستان این سد است.

 بازدید از سد ژینوالی گرجستان

یکی از مهم‌ترین موضوعات در رابطه با سد ژینوالی گرجستان، انتخاب زمان مناسب برای بازدید از سد ژینوالی است. گردشگران و توریستان علاقه دارند تا بتوانند در مناسب‌ترین و زیباترین فصل‌های ممکن از این سد بازدید کنند تا بهترین لحظات را در این مکان سپری نمایند. فصل پاییز و زمستان به دلیل میزان بارش بالا برای بازدید مناسب نیستند اما فصل بهار و تابستان برای بازدید از این سد انتخابی مناسب‌تر است. گردشگران می‌توانند با در نظر گرفتن اوقات فراغت و شرایط اقلیمی این منطقه، یکی از بهترین فصل‌ها را انتخاب کنند و یک سفر شگفت‌انگیز را در کنار دوستان و عزیزان خود تجربه کنند و تا مدت‌ها از یادآوری آن غرق لذت شوند.

سد ژینوالی تفلیس

نقش ویژه سد ژینوالی در صنعت کشاورزی

 سد ژینوالی نقش ویژه‌ای در آبیاری کشاورزی و صنعت گردشگری کشور گرجستان دارد همین امر موجب شده تا در اطراف آن تمام امکانات و خدمات مربوط به رفاه گردشگران و مسافران تعبیه شود. مسافران می‌توانند یک روز بسیار زیبا را در این مکان تجربه کنند. علاقه وافر توریستان به بازدید از سد ژینوالی تفلیس، مجریان آژانس‌های مسافرتی را بر آن داشته که اقدام به برگزاری انواع تور‌های تفلیس کنند.

امکانات سد ژینوالی تفلیس

 سد ژینوالی در محدوده دامنه کوه‌های مرتفع تفلیس قرار دارد و امکانات آنچنانی از قبیل رستوران و یا کافه در دسترس ندارد. گردشگران بهتر است در زمان سفر به سد با خود خوراکی و یا مواد غذایی به همراه داشته باشند.  به طور کلی امکانات سد ژینوالی تفلیس شامل موارد زیر است :

  • سرویس بهداشتی
  • فروشگاه
  • سوئیت
  • جایگاه ویژه برای کمپ

آدرس سد ژینوالی عبارت است از:

اروپا ، گرجستان، تفلیس، ۶۰ کیلومتری شمالی تفلیس در میان کوه‌های منطقه

مدت زمان بازدید از سد برای هر توریست عبارت است از:

6  ساعت در هر روز امکان بازدید از این سد برای هر توریست وجود دارد.

ساعت دسترسی به سد ژینوالی:

شبانه روزی، همچنین ورودی سد ژینوالی برای عموم رایگان است.

اماکن نزدیک به سد ژینوالی شامل موارد زیر هستند:

کلیسای ارتدکس در فاصله 300 متری سد ژینوالی واقع شده است. تلاش ویژه مسئولین و گرو‌ه‌های گردشگری موجب شده آنتن دهی موبایل در این منطقه عملکرد بسیار مناسبی داشته باشد. سیستم آنتن دهی برای مناطق کوهستانی پر بازدید یک مزیت بزرگ به شمار می‌آید و نقش مهمی در جذب افراد دارد زیرا امکان کمک رسانی را در شرایط سخت ممکن می‌سازد.

آب و هوای سد ژینوالی تفلیس

کشور گرجستان در منطقه اوراسیا که مرز میان اروپا و آسیا است قرار دارد و به همین دلیل دارای آب و هوای متنوعی در فصول مختلف سال است. آب و هوای منطقه سد ژینوالی در فصل‌های گرم سال خنک و دیگر فصول سال بسیار سرد است. شرایط اقلیمی این منطقه به دلیل بارش باران‌های بهاری بسیار ایده‌آل بوده و عطر گل‌ها و گیاهان کناره سد با بارش باران به هوا بلند شده و حس دل‌انگیزی را در دل توریستان ایجاد می‌کند.

هوای اطراف سد در تابستان به همراه تابش مستقیم آفتاب کمی راهپیمایی را برای گردشگران دشوار ‌می‌کند. گردشگران می‌توانند از استراحتگاه‌های تعبیه شده در پیرامون سد ژینوالی لذت ببرند. بهتر است برای سفر و بازدید از این منطقه با تورهای مسافرتی همراه شوید تا در مناسب‌ترین زمان در این مکان حاضر شوید.

شهر تفلیس در نزدیکی سد ژینوالی

تفلیس پایتخت کشور گرجستان است و در امتداد رودخانه متکواری قرار دارد که شهری ایده‌آل و دلپذیر برای زندگی و همچنین گذراندن اوقات خوش است. تفلیس به سبب قدمت خود مکان جاذبه‌های بی‌شماری بوده که شامل کلیساهای مه گرفته، حمام‌های سنتی، خیابان‌های پهن و برج‌های درخشان می‌شود. تابستان‌های این شهر معتدل و بسیار مناسب برای گشت و گذار هستند اما زمستان‌های آن بسیار سرد و نفس گیر اعلام شده است. شهر تفلیس را تنها با سفر به آن می‌توان شناخت پس توصیه می‌شود در اولین تابستان راهی این شهر تاریخی شوید. علاوه بر سد ژینوالی، شهربازی متاتسمیندا، پارک آبی جینو و بام تفلیس نیز از بهترین مکان‌های تفریحی تفلیس به ‌شمار می‌آیند.

تفلیس

نکات مهم در بازدید از سد ژینوالی

نکته اول: گردشگران باید توجه داشته باشند که به دلیل فاصله ۶۰ کیلومتری سد ژینوالی با شهر تفلیس، به دلیل ساعات طولانی در ارتفاعات کوهستان آب آشامیدنی، غذای کافی، انواع داروهای مورد نیاز، کرم‌های ضد آفتاب و دیگر موارد ضروری را به همراه ببرند.

نکته دوم: بازدید از سد ژینوالی با طبیعت‌گردی همراه بوده و به همین دلیل لازم است از کفش مناسب، لباس راحت و ورزشی، کیف کولی، کلاه لبه دار استفاده شود. بازدید از سد در فصل‌های سرد بدون داشتن لباس گرم، دستکش و کفش کوهستان می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را با خود به همراه داشته باشد.

نکته سوم: بازدید از سد ژینوالی بیشتر به طبیعت‌گردان و جنگل‌نوردان توصیه می‌شود زیرا آن‌ها می‌توانند ساعات طولانی را پیاده روی کنند و از فضای کوهستان لذت ببرند.

کلام آخر

سد ژینوالی با فاصله کوتاهی حدود ۶۰ کیلومتری شهر تفلیس واقع شده و یکی از برترین و زیباترین جاذبه‌های پایتخت کشور گرجستان به شمار می‌رود. چشم اندازهای شگفت‌انگیز و پوشش گیاهی منطقه حوالی سد ژینوالی به گونه‌ای است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. خبری از هتل‌ها و رستوران‌های گران قیمت پیرامون این سد دیده نمی‌شود و به همین دلیل بهتر است مسافران همراه با خود غذا داشته باشند و همچنین به صورت گروهی برای بازدید از سد اقدام کنند. تورهای مختلف بهترین راه برای بازدید بی‌خطر و امن از این مناطق هستند. فضای منحصربه‌فرد دامنه‌های کوه، جنگل‌های انبوه، دریاچه و سد ژینوالی همه در کنار هم سبب شده این منطقه به یک فضای توریستی تبدیل شود.

مقالات بیشتری بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا