تور

اجاره خودرو در دبی
استان گیلانایرانگردی

ماسال گیلان کجاست؟

می‌توان به جرات گفت که ماسال گیلان یکی از بهترین و خوش منظره ترین مناطق ایران زمین است. این منطقه که جزء زیباترین نقاط در شمال کشور نیز محسوب می‌شود، در استان گیلان واقع شده است و در طول سال گردشگران بسیار زیادی را به جود جلب می‌کند. در ادامه این مقاله از مجله دوباره سفر به معرفی کامل ماسال گیلان می‌پردازیم و شما را با تاریخچه، ییلاق‌ها، جاهای دیدنی و بهترین هتل‌ها و رستوران‌های آن آشنا می‌کنیم. اگر شما نیز قصد دارید به این منطقه سفر کنید، حتما تا پایان با دوباره سفر همراه باشید.

ماسال کجاست؟

جالب است بدانید که ماسال در شمال غرب رشت و در مرکز استان گیلان واقع شده است و به عنوان نگین سبز گیلان شناخته می‌شود. لازم به ذکر است که شهرهای مختلفی با این منطقه همسایه هستند که می‌توان به شهر فومن، اردبیل، خلخال و رضوانشهر اشاره کرد. از زیبایی‌های ماسال گیلان هرچقدر که صحبت کنیم، باز نمی‌توانیم در قامت کلمات زیبایی‌های آن را بیان کنیم؛ چرا که این شهر دارای طبیعت بکر، چشم اندازهای فوق العاده، آبشارهای بلند، دریایی از ابرها و جنگل‌های سبرسبز است که نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

تاریخچه شهر ماسال

ماسال منطقه‌ای است که قدمت آن به میلیون‌ها سال قبل بر می‌گردد؛ چرا که وجود قبرستان‌ها و خرابه‌های قدیمی که توسط باستان شناسان کشف شده‌اند، همگی این موضوع را به اثبات می‌رسانند. در گذشته‌های دور، منطقه ماسال در کنار رود خالکایی واقع شده بود و در آن برای مبادله کالا به صورت هفتگی بازارهایی ایجاد می‌شد. در آن زمان؛ ماسال هیچ گونه امکاناتی برای زندگی عادی نداشت و در آن اثری از خدمات رفاهی، درمانی، مدرسه، مسکن و درمانگاه نبود!

ماسال گیلان

اما در سال 1275 ورق به نفع ماسال گیلان برگشت؛ چرا که مدیریت این منطقه به دست انامقلی سپرده شد. این فرد تا سال 1352 مدیریت این منطقه را برعهده داشت و تغییرات بسیار بزرگی در این منطقه ایجاد کرد. از جمله تغییراتی که انامقلی در ماسال ایجاد کرد می‌توان به ایجاد مدرسه، درمانگاه، مسکن، خدمات درمانی و پزشکی اشاره کرد. اما این تغییرات مابین سال‌های 1340 و 1350 تکمیل تر شد؛ چرا که برق و آب نیز به این منطقه رسید. جالب است بدانید تا سال 1375 منطقه ماسال بخشی از شهر تالش محسوب می‌شد، اما با تغییراتی که در این منطقه انجام شد، در سال 1376 به عنوان شهرستان ماسال تغییر پیدا کرد.

معرفی کامل ییلاق های ماسال

زمانی که شب را در ماسال صبح می‌کنید، در زمان بیداری با صحنه فوق العاده ای رو به رو می‌شوید. شما به هنگام بیدار شدن در صبح زود نمی‌توانید حتی یک متر خود را مشاهده کنید؛ چرا که ابر و مه همه منطقه را پوشش می‌دهد! اما آرام آرام با کنار رفتن ابرها شما می‌توانید زیبایی ییلاق‌های ماسال را مشاهده کنید. در ادامه به معرفی ییلاق‌های موجود در ماسال می‌پردازیم:

1. ییلاق اولسبلانگاه

اگر قصد دارید شهر تالش و کل منطقه ماسال را زیر نظر خود داشته باشید، می‌توانید به منطقه ییلاق اولسبلانگاه بروید؛ چرا که این ییلاق در ارتفاع 1490 متری از سطح دریا قرار دارد. این منطقه که از زیباترین مناطق دیدنی ماسال محسوب می‌شود، دارای آب و هوای فوق العاده است؛ طوری که افراد بومی این منطقه نیز تمایل دارند در فصل تابستان نیز در ییلاق اولسبلانگاه زندگی کنند.

ماسال گیلان

نام این منطقه نیز در جای خود جالب است؛ چرا که واژه اولسبلانگاه به معنای درختی در ارتفاع بالا است. در حقیقت واژه «اولس» در زبان محلی به نام درخت ممرز است و واژه «بلنگاه» نیز به معنی جایی با ارتفاع زیاد است. جالب است بدانید که این منطقه در طول سال زیبایی‌های خاص خود را دارد. اگر تمایل دارید که ابرهای تیره را زیر پای خود مشاهده کنید، بهتر است در فصل پاییز و در ماه‌های آبان و مهر به این منطقه سفر کنید. ناگفته نماند که در این فصل نیز رنگ درختان در کوه‌های ییلاق اولسبلانگاه به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد متمایل می‌شود و زیبایی‌های این منطقه را چندین برابر می‌کند.

2. ییلاق سوئه چاله

ییلاق سوئه چاله یکی از منحصر به فردترین ییلاق‌های ماسال محسوب می‌شود؛ چرا که خانه‌های موجود در این منطقه، سقف‌هایشان با رنگ‌های مختلف رنگ آمیزی شده است. این ییلاق که با نام ییلاق سوچاله نیز شناخته می‌شود، خانه‌های آن بیشتر از دو طبقه نیست. جالب است بدانید که در میان این خانه‌ها، ابرها نیز به صورت شناور در حال حرکت کردن هستند و یک منظره فوق العاده عالی را ایجاد می‌کنند. ناگفته نماند که در زبان محلی نیز به سوچاله مکانی گفته می‌شود که در آن گیاهان مختلفی رشد می‌کند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به گلپر و خنجری اشاره کرد.

3. ییلاق ملومه

اگر دلتان برای یک طبیعیت بکر لک زده است و می‌خواهید منطقه ای پر از درخت و گیاه را مشاهده کنید، در این صورت حتما به ییلاق ملومه سفر کنید. این منطقه که جزئی از زیباترین و دیدنی ترین مناطق ماسال گیلان است، از لحاظ زیبایی و آب و هوایی فوق العاده شگفت انگیز است. جالب است بدانید که شما می‌توانید در ییلاق ملومه نیز اقامت کنید؛ چرا که در این منطقه خانه‌های بسیار زیادی ایجاد شده است و شما می‌توانید در یکی از خانه‌های مردم بومی این منطقه شب را صبح کنید.

4. ییلاق اسپی

ییلاق اسپی همانطور که از نام آن پیداست، به علت وجود اسب‌های وحشی در این منطقه است. زمانی که شما به این منطقه سفر می‌کنید، می‌توانید گله ای از اسب‌های وحشی و رها را که در حال دویدن هستند مشاهده کنید. وجود این اسب‌ها زیبایی‌های خاصی را به روح ییلاق اسپی بخشیده است و همین مورد باعث جذب علاقه مندان بسیار زیادی به این منطقه شده است.

ماسال گیلان

جالب است بدانید که در کنار وجود اسب‌های وحشی در این منطقه، شما می‌توانید پدیده اقیانوس ابری را نیز مشاهده کنید. این پدیده که معمولا در ارتفاعات بالا ایجاد می‌شود، به دلیل پیوستن ابرها به یکدیگر است. جالب است بدانید که اگر به ییلاق اسپی مراجعه کنید، حتما شما نیز در بین اقیانوسی از ابرها قرار خواهید گرفت!

5. ییلاق تالارگاه

اگر منطقه‌ای را می‌خواهید که تمامی زیبایی‌های یک طبیعیت بکر را در کنار هم داشته باشد، بی شک بهترین گزینه ییلاق تالارگاه است. این ییلاق دارای مه، ابر، جنگ و دره های بسیار زیبایی است که باعث شده است به بهترین و خارق العاده ترین منطقه ماسال گیلان تبدیل شود.

جالب است بدانید که در این منطقه شما نمی‌توانید به اینترنت متصل شوید؛ بنابراین می‌توانید در طول روز از زیبایی‌های این منطقه بیشتر لذت ببرید و خودتان را در طبیعیت غرق کنید و به آرامش بینظیری برسید.

6. ییلاق خندیله

ییلاق خندیله یکی از بهترین و محبوب ترین مناطقی است که برای اکثر عشایر محسوب می‌شود. دلیل این امر نیز به آب و هوای این منطقه بر می‌گردد. ییلاق خندیله در بین کوه‌های بلند واقع شده است و دمای هوای این منطقه نسبت به سایر مناطق پایین تر است. لازم به ذکر است که اگر در فصل تابستان نیز قصد دارید به این منطقه بروید، حتما لباس گرم نیز همراه خودتان داشته باشید.

7. ییلاق شنبه

یکی از سرسبز ترین مناطقی که در ماسال گیلان می‌توانید مشاهده کنید، ییلاق شنبه است. کسب و کار مردم بومی این منطقه دامپروری است؛ بنابراین با مراجعه به این منطقه می‌توانید گله ای از گاو و گوسفند‌ها را مشاهده کنید. جالب است بدانید که در ییلاق شنبه کلبه‌های چوبی متنوعی وجود دارد که اکثرا برای استراحت گله داران ساخته شده است؛ اما گردشگران نیز برای استراحت و اقامت در این کلبه‌ها ساکن می‌شوند.

ماسال گیلان

8. ییلاق واشیار

اگر در ماسال گیلان می‌خواهید آب تنی کنید، حتما به ییلاق واشیار مراجعه کنید. ییلاق واشیار یکی دیگر از مناطق سرسبز ماسال محسوب می‌شود؛ اما وجود آبشار و آب‌های خروشان، این منطقه را به یک منطقه محبوب تبدیل کرده است. در زمان سفر به این منطقه حتما لباس شنا و وسایل مناسب همراه داشته باشید تا بتوانید در آب‌های سرد این منطقه آبتنی کنید!

9. ییلاق دشت آلنزه

اگر دنبال منطقه ای هستید که هنوز دست نخورده باقی مانده است و درختان افرایی بالایی 200 سال قدمت داشته باشند، حتما به ییلاق دشت آلنزه مراجعه کنید. این ییلاق که در میان کوه‌های شاندرمن قرار گرفته است، یکی از بینظیرترین مناطق ماسال گیلان محسوب می‌شود که زیبایی‌های منحصر به فردی دارد.

10. ییلاق شالما

ییلاق شالما دارای 5 چشمه است که به رودهای شالما و چلسی سرازیر می‌شود. این ییلاق که در 12 کیلومتری ماسال واقع شده است، از زیباترین مناطق ماسال محسوب می‌شود که در بین کوه‌های البرز قرار گرفته است. جالب است بدانید که ییلاق شالما را به عنوان سرچشمه آب‌ها نیز شناخته می‌شود و دلیل آن وجود چشمه‌های مختلف در این منطقه است.

ماسال گیلان

11. ییلاق خشکه دریا

ییلاق خشکه دریا که در فاصله 1500 متری سطح دریا قرار دارد، یکی از مناطقی است که دارای آب و هوای مطبوع و خنک است. جالب است بدانید که ییلاق خشکه دریا در یک دره ای قرار گرفته است که چندین رود پر آب در این دره به هم می‌رسد و باعث افزایش جذابیت و زیبایی این منطقه می‌شود.

12.ییلاق خان بند

طبق روایاتی که شنیده می‌شود، احتمال می‌دهند که پیکر میرزا کوچک خان جنگلی در ییلاق خان بند دفن شده است؛ اما هنوز این موضوع به اثبات نرسیده است. در این منطقه میزان سرعت حرکت ابرها نسبت به سایر مناطق بیشتر است و دلیل آن موقعیت جغرافیایی ییلاق خان بند است. جالب است بدانید که مردم بومی این منطقه بیشتر دامپروری می‌کنند؛ چرا که وجود دشت‌های وسیع و سرسبز باعث ایجاد این شغل در این منطقه شده است.

جاهای دیدنی منطقه ماسال گیلان

مناطق دیدنی ماسال گیلان به ییلاق‌های آن ختم نمی‌شود؛ چرا که این منطقه دارای دیدنی‌های بسیار زیادی است که در ادامه به معرفی جاهای آن می‌پردازیم. این مکان‌ها عبارتند از:

ماسال گیلان

قلعه کول

یکی از بهترین جاهای دیدنی ماسال گیلان، قلعه کول است. این قلعه به گفته کارشناسان دارای قدمت بسیار طولانی است و به سده‌های دوم و سوم هجری می‌رسد. جالب است بدانید که قلعه کول در روستای تاس کوه واقع شده است. این قلعه در این روستا روی یک تپه طبیعی که در ارتفاع 35 متری است، قرار گرفته است.

غار آویشو

در هنگام سفر به ماسال حتما غار آویشو را نیز از نزدیک مشاهده کنید. این غار در 22 کیلومتری ماسال و در ارتفاع 140 متری از سطح دریا قرار گرفته است. جالب است بدانید که این غار تنها یک دهانه برای ورود دارد و بعد از وارد شدن به این غار می‌توانید رودخانه‌های زیبا را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که علاوه بر رودخانه‌های خروشان، در داخل غار شما می‌توانید قندیل‌هایی از جنس آهک که از دیوار و سقف آویزان شده اند و حتی برخی از آن‌ها به طول بیش از یک متر می‌رسند نیز مشاهده کنید.

آبشار رامینه

آبشار رامینه در دل جنگل و در سمت بالای جاده اصلی ماسال واقع شده است. این آبشار با شیب بسیار تند روی سنگ‌ها سرازیر می‌شود و یک منظره دیدنی را خلق می‌کند. جالب است بدانید که شما می‌توانید در مقابل این آبشار چادر بزنید و یا در هتل رامینه که درست در مقابل این آبشار ساخته شده است، اقامت کنید.

آبشار تولی نسا

آبشار تولی نسا دارای ارتفاع 10 متری است که از یک دیوار تقریبا صاف به داخل یک دریاچه سرازیر می‌شود. برای اینکه به این آبشار برسید، باید از ماشین‌های آفرود بهره بگیرید. لازم به ذکر است که یک مسیر آسفالتی نیز برای رسیدن به این آبشار وجود دارد؛ اما باید 2 ساعت رانندگی کنید تا بتوانید از این مسیر به آبشار تولی نسا برسید.

ماسال گیلان

منطقه اسبه ریسه

اگر به مکان‌های باستانی علاقه مند هستید، می‌توانید در ماسال به منطقه اسب ریسه برود. این منطقه طبق صحبت‌های کارشناسان قبل از ظهور اسلام بوده است. منطقه اسبه ریسه در ییلاق اسپی واقع شده است و در دل خود بزرگترین دیوار صخره نوردی کشور را جای داده است. جالب است بدانید که در این مکان امکانات مختلفی برای صخره نوردان نیز قرار داده اند تا بتوانند از این دیوار بالا بروند. ناگفته نماند که علاوه بر این؛ شما می‌توانید تفریح‌های مختلفی از جمله کایاک سواری را در رودخانه این منطقه تجربه کنید.

پارک های ماسال

علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، برای حفظ منابع طبیعی، بخشی از جنگل‌های ماسال به پارک‌های جنگلی تبدیل شده است. در این پارک‌ها امکانات مختلافی برای گردشگران در نظر گرفته شده است؛ بنابراین می‌توان در این پارک‌ها امکانات مختلفی از جمله آلاچیق، سرویس بهداشتی، صندلی و پارک کودکان در دسترس داشت.

سوغاتی های ماسال گیلان

ماسال گیلان دارای سوغاتی‌های منحصر به فردی است و هر کسی تمایل دارد این موارد به عزیزان خود سوغاتی ببرد. از جمله مهمترین و بهترین سوغاتی‌هایی که می‌توانید از ماسال تهیه کنید، عبارتند از:

ماسال گیلان

زرین نان

زرین نان یکی از بهترین سوغاتی‌هایی است که می‌توانید از ماسال تهیه کنید. این نان که از جمله نان‌های سنتی شهر گیلان محسوب می‌شود، در ماسال و شاندرمن پخته می‌شود. برای تهیه این نان، در وسط خمیر آن مواد مختلفی از جمله زرد چوبه، دارچین، شکر، گردو، آرد برنج و… قرار می‌دهند. ناگفته نماند که این نان را روی یک سنگ داغ می‌پزند.

بافتنی‌هایی از پشم

از جمله صنایع دستی که در ماسال تهیه می‌شود و می‌توان به عنوان سوغاتی آن را خریداری کرد، می‌توان به شال‌ها، دست کش‌ها وانواع لباس‌های پشمی اشاره کرد.

تولیدات چوبی متنوع

از جمله هنرهای دستی مردمان ماسال و گیلان نازک کاری با چوب و خراطی است. در هنگام سفر به ماسال می‌توانید از نزدیک شاهد صنایع دستی چوبی این منطقه باشید و از مغازه‌های مختلف آن را خریدرای کنید. جالب است بدانید که این سوغاتی‌ها از جنس چوب هستند و حس طبیعت و شادابی را به محیط اطراف خود القا می‌کند.

بهترین زمان سفر به ماسال

بهترین زمان سفر به منطقه ماسال گیلان از اواسط بهار شروع می‌شود و تا آخر تابستان ادامه پیدا می‌کند. این منطقه به دلیل اینکه در مناطق مرتفع گیلان قرار دارد، در فصل‌های بهار و تابستان از آب و هوای بسیار مطبوعی برخوردار است. بنابراین؛ زمان سفر خود به ماسال را در فصل‌های بهار و تابستان برنامه ریزی کنید.

ماسال گیلان

بهترین رستوران های ییلاق ماسال

در هنگام سفر به ماسال گیلان، به هیچ وجه غذاهای خوشمزه این شهر را از دست ندهید. شما در داخل شهر ماسال می‌توانید در رستوران‌های خوب این شهر، غذاهای لذیذی را سرو کنید. از جمله بهترین رستوارن‌های ییلاق ماسال عبارتند از:

  • رستوران نسرون با ارائه کباب ها و غذاهای محلی
  • رستوران خزر؛ محبوب ترین رستوران ماسال
  • کافه سنتی باغ انار
  • رستوران اطراف با ارائه کباب و جوجه ترش فوق العاده
  • رستوران سنتی اولسبلنگاه با ارائه غذاهای محلی بسیار خوشمزه

سخن پایانی

در این مقاله از مجله دوباره سفر به معرفی کامل ماسال گیلان پرداختیم و جاهای دیدنی آن را برای شما معرفی کردیم. از جاهای دیدنی ماسال گیلان می‌توان به ییلاق اولسبلانگاه، قلعه کول، ییلاق واشیار، ییلاق تالارگاه، آبشار تولی نسا و… اشاره کرد. در زمان سفر به این منطقه حتما از سوغاتی‌های این شهر خریداری کنید و برا سرو نهار یا شام می‌توانید در یکی از بهترین رستوران‌های این شهر نیز غذای محلی ماسال را نوش جان کنید.

مقالات بیشتری بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا