تور
استان یزدایرانگردییزد

خانه هنر یزد

خانه هنر یزد

در این مطلب از وب سایت گردشگری دوباره سفر شما را با نخستین شهر خشتی دنیا واقع در استان یزد آشنا می کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

همه ما ارگ بم را خیای خوب می شناسیم. این بنای کهن در استان کرمان واقع است و یکی از یزرگترین بنای خشتی جهان محسوب می شود. اما اگر همراه ما به استان یزد بیایید، با یک جاذبه شگفت انگیز دیگری از زیباترین و قدیمی ترین شهر خشتی دنیا آشنا می شوید.

یزد

نخستین شهر خشتی دنیا

نخستین شهر خشتی دنیا در دل یکی از محله های قدیمی شهر یزد می باشد. اگر تاریخ را ورق بزنیم می بینیم شهر یزد خود دارای این ویژگی بوده است. گذشت زمان شهر کوچک یزد را به استانی بزرگ تبدیل کرده است.

استان کویری یزد با جاذبه های تاریخی و بادگیرهای زیبایش هر ساله تعدادی گردشگر را به خود جذب کرده است.یکی از این محله های تاریخی و کهن شهر خشتی یزد، محله فهادان است. محله فهادان در دل بافت تاریخی خود، جاذبه های تاریخی مانند خانه لاری ها و زندان اسکندر و بناهای تاریخی دیگری به چشم می خورد.

خانه هنر شهر یزد همان بنای واقع در عمارتی تاریخی می باشد و با همه آنچه برای تماشای بازدیدکنندگان عرضه می کند، زیبایی خاص خود را دارد.این خانه در اسناد تاریخی با نام خانه (مهدی ملک زاده) به ثبت رسیده است. سالها پیش این خانه بازسازی شده به مجموعه گردشگری و فرهنگی تبدیل شده است. اولین طبقه به گالری صنایع دستی و پشت بام آن به کافه ای زیبا و جذاب تبدیل شده است.

خانه هنر یزد

روزگارانی از نسل ملک زاده حدود چهار نسل او در این خانه زندگی می کردند که همین باعث می شود که دریابیم قدمت این خانه به زمان قاجار بر می گردد. این خانه قدیمی در این استان هر از گاهی مورد مرمت و بازسازی قرار می گیردو گذشته از آن یک معماری جذاب را به نمایش می گذارد.

گردشگران می توانند به گالری آنجا بروند و از صنایع دستی آنجا خرید کنند. حال می توانید به پشت بام آنجا بروید، و از طعم لذیذ یک دمنوش لذت ببرید، نخستین شهر خشتی دنیا را در روزگاران گذشته تصور کنید و تاریخ گذشته ایران را در کوچه و پس کوچه های این شهر جذاب را تداعی کنید.

در این کافه علاوه بر نوشیدنی های خوشمزه، طعم دلنشین غذاهای سنتی مانند:دال عدس، رول سبزیجات، کوکو سبزی و … را در کنار محیطی آرام و هنری و دارای دیوارهای کاهگلی، تخت و صندلی های چوبی، درهای قدیمی، ظروف سنتی و صنایع دستی را تجربه می کنید و خاطره ای زیبا را در ذهنتان نقش می بندد.

آنچه که زیبایی های نخستین شهر خشتی دنیا را زیباتر می کند و خانه هنر را مورد توجه قرار داده است، قرار گرفتن آن در قلب بافت تاریخی و در نزدیکی جاذبه گردشگری مثل مسجد تاریخی یزد و زندان اسکندر می باشد، که تماشای این بناهای تاریخی در کنار هم جذابیت خود را دارا می باشد.

یزد

دسترسی به خانه هنر یزد

آدرس: ایران- استان یزد- شهر یزد- خانه هنر یزد (خانه مهدی ملک زاده)

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا