جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

شیراز پنجمین شهر بزرگ ایران و مرکز استان فارس می باشدو همچنین جاذبه های گردشگری شیراز بسیار متنوع می باشد. اما هدف اغلب گردشگران از سفر به این شهر بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی و لذت بردن از معماری باشکوه ایرانی می باشد. باغ های ایرانی موجود در شهر شیراز بسیار جذاب و زبان زد هستند و مساجد و مقبره های شیراز دیدنی و مشهور هستند.

اگر شعر و ادب فارسی علاقه دارید، حتما می دانید که آرامگاه سعدی و حافظ در شهر شیراز واقع شده است. و همه ساله ایرانیان و گردشگران خارجی برای آشنایی بیشتر با این شعرا راهی شیراز می گردنند.

در ادامه با مجله گردشگری دوباره سفر همراه باشید. تا با این شهر با شکوه بیشتر آشنا شویم.

جاذبه ای گردشگری شهر شیراز

۱ـ آرامگاه حافظ 

حافظیه آرامگاه شاعر بزرگ پارسی حافظ شیرازی میباشد. این بنای جذاب در سال ۱۹۳۵ میلادی توسط یک معمار معروف فرانسوی به نام آندره گُدار  طراحی گشته است. هدف از ساخت این بنای زیبا چیزی جز گرامی داشت یاد و خاطره حافظ نبوده. اما طراحی آن به گونه ای است. که نمایانگر ادب و فرهنگ ایران و ایرانی نیز می باشد.

بعد از وفات حافظ در سال ۸۵۶ هجری قمری، در زمان حکمرانی میرزا ابوالقاسم گورکانی، شمس الدین محمد یغمایی، گنبدی بر تربت حافظ نهاده است. که در جلوی آن حوض بزرگی واقع شده است. این بنا اوایل قرن ۱۱ هجری قمری در زمان شاه عباس صفوی تعمیر و مرمت گشته است.

در سال ۱۱۸۹ هجری قمری در زمان کریم خان زند، بر روی مقبره‌ی حافظ عمارتی بنا شده، که شامل تالار با چهار ستون سنگی و یکپارچه میباشد. و باغ بزرگی در جلوی آن احداث گشته است.

این آرامگاه با شکوه در استان فارس، شهر شیراز و منطقه سه، خیابان حافظیه واقع شده است.

حافظیه شیراز

۲ـ آرامگاه سعدی

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز، سعدیه،آرامگاه شاعر نامدار ایرانی سعدی شیرازی می باشد. سعدی شاعر قرن سیزدهم میلادی است. و ساخت معبد باشکوه آن سبب شد تا گردشگران خارجی با فرهنگ اصیل ایرانی بیشتر آشنا گردند. همچنین در قرن هجدهم میلادی کریم خان زند کسی بود که دستور ساخت مقبره سعدی را در شیراز صادر کرد. تا قدمی در راستای نشر فرهنگ و ادب پارسی بردارد.

نام اصلی سعدی، شیخ مشرف الدین مصلح بن عبدالله بود. سعدی از مهمترین شاعران فارسی زبان بوده است. که در سال ۶۰۵ هجری قمری در خانواده ای دانشمند و سرشناش در شیراز چشم به جهان گشوده است. عمارت سعدیه دارای دو طبقه میباشد. و دو اتاق در طرفین آن واقع شده. که مزار سعدی در طبقه پایین آن قرار گرفته است. گنبد سبز سعدیه از منحصر به فردترین ویژگی های معماری بنا است. که توسط هشت ستون سنگی استوار می باشد.

این آرامگاه واقع در استان فارس، شهر شیراز، منطقه سه ، بلوار بوستان واقع شده است.

آرامگاه سعدی شیراز

۳ـ مسجد نصیرالملک

مسجدی با کاشی کاری و تزئینات صورتی رنگ در شهر شیراز واقع شده. که با لقب مسجد صورتی ایران شناخته شده است. تنها چند مسجد صورتی در دنیا میباشد. که مسجد پوتراجایا در مالزی و مسجد نصیر الملک در شیراز  مهمترین آنها می باشند.

مسجد نصیرالملک یکی از اماکنی میباشد. که در ایران بسیار سوژه عکاسی قرار گرفته، زیرا نوع معماری و قرار دادن شیشه های رنگی در آن به صورتی میباشد. که موقعیتی مناسب جهت عکاسی ایجاد کرده است. سال ساخت مسجد صورتی شیراز را سال ۱۳۰۵ خورشیدی یعنی قرن هجدهم میلادی است.

مسجد صورتی شیراز یکی از بناهایی است، که در فصل پاییز بسیار دیدنی میباشد. زیرا تلالوی نور آفتاب در پنجره ها و کاشی های آن منظره بسیار خیره کننده ای را به وجود می آورند.

این مسجد بی نظیر در استان فارس، شهر شیراز، خیابان لطف علی خان زند واقع شده است.

مسجد نصیرالملک شیراز

۴ـ مسجد وکیل 

مسجد وکیل همواره به عنوان یکی از زیباترین مساجد ایران به شمار می رود. ستون ها، طاق ها، مناره ها و تمامی بخش های این عبادتگاه زیبا و دوست داشتنی میباشند. مسجد وکیل هارمونی خوبی بین معماری و مذهبایجاد کرده. و برای کسانی که می خواهد، با مذهب و یا سنن ایرانیان آشنا شوند مکانی مناسبی میباشد.

مسجد وکیل در یکی از شلوغ ترین مکان های شهر شیراز واقع شده است. این مسجد همانند اغلب نیایشگاه های ایران دارای کاشی کاری هایی با رنگ های متعدد و زیبا میباشد. از آنجایی که مسجد وکیل یکی از فوق العاده ترین بناهای ایران به حساب می آید. و در مکانیواقع شده، که دسترسی از آن به بسیاری از دیدنی های دیگر شهر شیراز راحت تر میباشد، پیشنهاد می کنیم، که بازدیدی از آن داشته باشید.

این مسجد بخشی از مجموعه وکیل شیراز میباشد. که این مجموعه شامل حمام وکیل، بازار وکیل و مسجد وکیل است. که در زمان زندیه ایجاد گشته است. مسجد وکیل در شرق عمارت کلاه فرنگی بین حمام و بازار وکیل واقع شده است. این مسجد در سال ۱۱۸۷ هجری قمری به دستور کریم خان زند ایجاد گشته است.

این مسجد با شکوه در  استان فارس، شهر شیراز، خیابان زند واقع شده است.

مسجد وکیل شیراز

۵ـ باغ ارم شیراز

باغ ارم یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شهر شیراز می باشد. که بسیار معروف و زبانزد مردم است. به جرات می توان گفت که باغ ارم یکی از زیباترین باغهای ایرانی موجود در کشورمان می باشد.

باغ ارم یکی از قدیمی ترین باغات ایرانی نیز به حساب می آید. ساخت آن مربوط به سالهای دهم و یازدهم هجری (سلجوقیان) بوده است. حالا باغ ارم یکی از سرمایه های جهانی به حساب می رود. زیرا در سال ۱۳۹۰ نامش در فهرست یونسکو ثبت شده است. و ثبت ملی هم گردیده است.

باغ ارم توسط معماران شیرازی طراحی و ساخته شده ، و همین نمایانگر هنر ایرانیان است. از نکاتی که در باغ ارم توجه بازدیدکننده ها را به خود جلب کرده، کاشی کاری های فوق العاده زیبایی می باشد. که روی آنها اشعاری از شعرای بزرگ ایران نقش بسته، و همچنین محوطه پر گل و گیاه این مکان که عطر خوشی را به در فضا پخش می کنند.

این باغ بی نظیر در استان فارس، شیراز، منطقه یک، خیابان ارم واقع شده است.

باغ ارم شیراز

۶ـ باغ نارنجستان قوام 

باغ نارنجستان قوام یا همان خانه قوام  هم از دیگر جاذبه های گردشگری شهر شیراز می باشد. ساخت باغ نارنجستان قوام به سال ۱۲۵۲ هجری قمری (بین ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۶ میلادی) می رسد. باغ قوام همانند بسیاری از عمارت هایی که در شیراز یا شهرهایی مثل کاشان و اصفهان و… واقع اند، متعلق به یک خانواده ثروتمند می باشد. که با نام فامیل قوام شناخته شده اند.

دلیل نام گذاری این باغ زیبا به خاطر وجود درخت های نارنجی میباشد. که در محوطه این مکان قرار دارد. حالا باغ نارنجستان قوام یک موزه میباشد. و ورود به آن برای عموم امکان پذیر است.

تمامی قسمت های باغ نارنجستان قوام از جمله فواره ها، گیاهان، حوض ها، پیاده روها، آینه کاری ها و… همه و همه دیدنی و جذاب می باشند. همچنین باغ نارنجستان قوام نامشان در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. باغ نارنجستان قوام واقع در استان فارس، شهر شیراز و خیابان لطف علی خان زند می باشد.

باغ نارنجستان قوام شیراز

 ۷ـ باغ عفیف آباد شیراز

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز باغ عفیف آباد میباشد. این باغ به نام باغ گلشن نیز مشهور است. عفیف آباد نیز مانند باغ نارنجستان قوام و باغ زینت الملوک و باغ ارم به سبک باغ های ایرانی ساخته شده است. قدمت ساخت باغ عفیف آباد شیراز به سال ۱۲۴۸ میلادی می رسد. و سازنده آن میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم که معماری حاذق بوده است می باشد.

این مکان بیشتر به دلیل وجود موزه بزرگ و وسیع سلاح در آن مشهور می باشد. زیرا بزرگترین موزه سلاح ایران در این مکان واقع شده است. این مکان در سال ۱۳۵۱ نامش در فهرست ملی به ثبت رسیده است. و حالا با وسعت ۱۲۷۰۰۰ متر مربعی خود بی تردید یکی از برترین دیدنی های ایران می باشد.

باغ عفیف آباد یکی از قدیمی ترین باغات و عمارت های کشور ایران می باشد. که دارای نقش های برجسته ، ستون ها، ایوان و محوطه وسیعی می باشد که توجه شما را جلب می کند.

این باغ زیبا در  استان فارس، شهر شیراز، منطقه یک ، بلوار مصلی نجاد قرار گرفته است.

باغ عفیف آباد شیراز

 ۸ـ خانه فروغ الملک 

خانه فروغ الملک شیراز دارای بخش های مختلفی می باشد. که از مهمترین آنها می توان اندرونی، اتاق آینه، حمام، مطبخ و اصطبل و حیاط نام برد. این خانه متعلق به شخصی به نام قوام الدین بوده است. که با لقب فروغ الملک نیز شناخته شده است.

متاسفانه خانه فروغ الملک سالها بی استفاده بوده است، و به مخروبه تبدیل شده، اما پس از سالها به همت سازمان عمران و بهسازی شهری شیراز آن را مورد بازسازی قرار دادند. و نهایتا نامش را تغییر داده و موزه مشکین فام شیراز نهادند. خانه فروغ الملک دارای ۱۰۲۰ متر مربع مساحت می باشد. و در طول تاریخ بارها آن را تغییر کاربری داده اند. و حتی در بین سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۰ خورشیدی این مکان به یک دبستان تبدیل گشته است.

موزه مشکین فام در حال حاضر یک موزه تخصصی می باشد. و آثار هنرمندان را در زمینه هنرهای تجسمی معرض دید عموم قرار گرفته است. نام خانه فروغ الملک را به مشکین فام تغییر دادند، به این دلیل که فردی که خانه را بهموزه تبدیل کرده است. حسم مشکین فام نام داشته است.

این خانه واقع در  استان فارس، شهر شیراز، منطقه ۸، خیابان حیدر جان بابا می باشد.

عمارت فروغ الملک شیراز

۹ـ خانه زینت الملک شیراز

زینت الملوک نام یکی دیگر از عمارات زیبا و دیدنی شهر شیراز است. این خانه در زمان سلسله قاجار ایجاد گشته است. و در جوار باغ نارنجستان قوام می باشد. این خانه متعلق به خانواده قوام بوده است البته به این خاطر که دختر علی محمود خان قوام در آن زندگی کرده است،نام وی را یعنی زینت الملوک روی بنا گذاشته اند.

این عمارت نمایانگر سبک زندگی و معماری ایرانیان در حدود سال ۱۲۹۰ هجری می باشد. باغ زیبا و گلکاری شده، درهای معرق کاری شده و خیره کننده، شیشه کاری های زیبا و کاشی کاری های هفت رنگ از جمله دلایلی می باشد، که موجب جذب توریست ها به سمت خانه زینت الملوک در شیراز گشته است.

این عمارت با شکوه در  استان فارس، شیراز، خیابان لطف علی خان زند، روبه روی خیابان روزبهان واقع شده است.

خانه زینت الملک شیراز

۱۰ـ دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن از بناهای کهن و یکی جاذبه های گردشگری شهر شیراز می باشد. دروازه قرآن درست در ورودی شهر شیراز واقع شده است. و می توان با عبور از آن به مرودشت و اصفهان سفر کرد. قدمت دروازه قرآن به اوایل حکومت زندیه می رسد. این دروازه دارای یک طاق و ورودی بزرگ و دو طاق کوچک در دوسوی طاقل اصلی است.

بنای اصلی دروازه قرآن مربوط به قرن چهارم هجری می باشد. که به فرمان عضدالدوبه دیلمی از سنگ و گچ ایجاد شده است. این بنا به وسیله کریم خان زند مرمت گشته است. در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی در جریان توسعه راه ها این دروازه تخریب گشته تا آنکه چند سال بعد یعنی در سال ۱۳۲۷ به همت محمد حسین ایگار ملقب به اعتمادالتجار دروازه قرآن فعلی کمی پایین‌تر از مکان قبلی خود ایجاد شده است.

 این دروازه نیز به دلیل آنکه قرآن در بالای آن واقع شده است. به نام دروازه قران مشهور می باشد. طبق اسناد موجود مشخص گشته، که قرآن های موجود در بالای دروازه بارها عوض گشته است. آخرین قرآنی که در دروازه قرار گرفته، به نام “قرآن هفت من” بوده است. که در حال حاضر به موزه پارس اعطا گشته است.
این جاذبه بی نظیر در استان فارس، شیراز، منطقه سه ، ابتدای شیراز به سمت مرودشت واقع شده است.

دروازه قرآن شیراز

 

→ خواندن مطلب قبلی

خیابان های دیدنی تهران

خواندن مطلب بعدی ←

کاپادوکیه ترکیه

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *